Senátoři zesměšnili Toronto v jeho aréně

NEW YORK

V zámořské hokejové bitvě o Ontario rozstřílela Ottawa rivaly z Toronta na jejich ledě 7:1. Pět gólů nasázeli Senátoři domácím již v první třetině a divákům, jichž do Air Canada Centre přišlo necelých 20 tisíc, pořádně znechutili čtvrteční večer. Na kanonádě se góly podíleli i Češi Radek Bonk a Martin Havlát, v brance byl vynikající Martin Prusek.

Ottawa po slabém rozjezdu válí a neprohrála již pojedenácté v řadě, což je vyrovnaný klubový rekord. Z toho se devětkrát radovala z vítězství. Hokejisté z kanadské metropole se v Severovýchodní divizi přiblížili právě včerejším soupeřům z Toronta na rozdíl pěti bodů. Mají ovšem tři zápasy k dobru. Přitom ještě před dvěma týdny měli Maple Leafs pohodlný jedenáctibodový náskok.

"Tohle jsou velmi důležité zápasy. Ve hře jsou vlastně čtyři body," poznamenalo slovenské křídlo Senators Marián Hossa. Ottawa může dále ukrojit z náskoku Toronta již dnes večer v Buffalu.

Na obranu Javorových listů nutno poznamenat, že jim chybělo sedm hráčů. A nešlo o ledajaká jména, na ledě nebyli kapitán Mats Sundin, gólman Ed Belfour, český obránce Tomáš Kaberle či útočníci Alexander Mogilny a Owen Nolan.

Nepovedený vtip

Sundin vyfasoval jednozápasový trest za vhození zlomené hole mezi diváky. Ottawský kapitán Daniel Alfredsson naznačil podobný úmysl se svou zničenou hokejkou v průběhu třetí dvacetiminutovky a pořádně svým pokusem o žert rozlítil domácí lavičku.

"Nebylo to moc profesionální. Myslím, že to nebylo zapotřebí," poznamenal torontský Nathan Perrott. Samotný Alfredsson se za svůj výstřelek později omluvil. "Měl to být vtip, ale nepovedl se," kál se Sundinův spoluhráč ze švédské reprezentace.

Ottawa rozstřílela domácí již v prvním dějství, když během úvodních sedmi minut skórovali Brian Smolinski, Chris Neil, Wade Redden a Bonk. A bylo prakticky po zápase.

K tomu se přidal výborný Prusek, jenž lapil 34 střeleckých pokusů Toronta, kapituloval až v úvodu závěrečné třetiny. Někdejší vítkovický gólman odchytal již třetí zápas v řadě, jednička Senátorů Patrick Lalime totiž marodí se zády.

Vašíček vyhodil Jezdce ze sedla

Josef Vašíček vstřelil dvě branky Caroliny, která porazila New York Rangers 3:2. Vašíček dal oba góly v rozmezí 99 sekund v polovině druhé třetiny, kterou Carolina vyhrála 3:0. Český útočník čekal na trefu do černého dlouhých 18 zápasů, než svým desátým gólem v sezóně dostal Carolinu do vedení 2:1.

"Trvalo mi to docela dlouho," připustil Vašíček. "Jsem rád, že jsem se trefil v tak důležité chvíli," dodal. Při svém druhém gólu v utkání, kterým se posunul do čela klubové tabulky střelců, se Vašíček dostal k puku odraženému od zadního mantinelu a pod padajícím brankářem Mikem Dunhamem zvýšil na 3:1.

Přihrávku na jediný gól Montrealu v utkání s Tampou Bay, které skončilo vítězstvím hostí 4:1, zařídil Jan Bulis, hrdinou zápasu ovšem byl hostující kanonýr Martin St.Louis, který zařídil všechny góly Lightning, když dva vstřelil a na dva přihrál. Potvrdil tak svou nominaci na únorové utkání hvězd, o které se dozvěděl před utkáním.

"Je to velká věc, být nominován na utkání hvězd, ale já o tom budu přemýšlet až v únoru, až tam pojedu hrát," řekl St.Louis, "Právě teď jen doufám, že pomůžu svému týmu."

Výborný přihrál vítězství

David Výborný přispěl dvěma asistencemi, včetně té na vítězný gól Ricka Nashe v prodloužení, k vůbec první výhře Columbusu v San Jose. Blue Jackets zvítězili 3:2.

O zápis do statistik čtvrtečního programu NHL se postaral i Milan Hejduk, který si připsal jednu asistenci v utkání Colorada v Nahsvillu. Avalanche ale podlehli Predators 3:4 v prodloužení.

Švédská legie v barvách Vancouveru 'popravila' v Los Angeles místní Krále. Vancouver vyhrál 3:1, a přestože se vůbec neprosadila hvězda Canucks Markus Näslund, získali švédští hokejisté dohromady sedm kanadských bodů. Dvakrát se trefil Magnus Arvedson a jednou Daniel Sedin, který si navíc připsal asistenci, a po jedné finální přihrávce získali i Mattias Öhlund a Henrik Sedin.

Lekci z produktivity dostala Philadelphia na domácím ledě od Floridy. Přesto, že Letci vyslali na branku svého soupeře o 30 střel více (49:19), prohráli 3:4 v prodloužení.

Boston - Pittsburgh 3:1
Třetiny: 1:0, 0:1, 2:0. Branky: 9. O'Donnel, 58. Bergeron, 60. Knuble - 27. Štrbák. Zásahy brankářů: Raycroft 32/31 - Aubin 26/24.
New York Islanders - Edmonton 3:2
Třetiny: 0:1, 1:0, 2:1. Branky: 44. a 59. Papineau, 35. Martínek (Hamrlík) - 9. York (Dvořák), 58. Cross. Zásahy brankářů: DiPietro 23/21 - Conklin 29/26.
Philadelphia - Florida 3:4 v prodl.
Třetiny: 2:1, 0:2, 1:0 - 0:1. Branky: 3. Somík, 16. Roenick, 44. LeClair - 11. a 24. Horton, 39. Biron, 63. V. Bure. Zásahy brankářů: Hackett 19/15 - Luongo 49/46.
Carolina - New York Rangers 3:2
Třetiny: 0:1, 3:0, 0:1. Branky: 31. a 32. Vašíček, 23. Adams - 16. Lindros, 42. Kovaljov. Zásahy brankářů: Weekes 23/21 - Dunham 23/20.
Montreal - Tampa Bay 1:4
Třetiny: 0:0, 1:3, 0:1. Branky: 22. Dagenais (Bulis) - 25. a 44. St. Louis, 21. Modin, 34. Fedotěnko. Zásahy brankářů: Theodore 27/23 - Grahame 15/14.
Toronto - Ottawa 1:7
Třetiny: 0:5, 0:0, 1:2. Branky: 46. Klee - 5. a 51. Redden (na obě Rachůnek), 3. Neil, 7. Bonk, 7. Smolinski (Havlát), 13. Spezza, 50. Havlát. Zásahy brankářů: Kidd 30/23 - Prusek 35/34.
Nashville - Colorado 4:3 v prodl.
Třetiny: 0:2, 2:0, 1:1 - 1:0. Branky: 32. Gamache, 36. G. Johnson, 51. Hutchinson, 62. York - 3. Forsberg, 17. Sakic (Hejduk), 60. Kariya. Zásahy brankářů: Mason 34/31 - Aebischer 23/19.
Chicago - Calgary 3:1
Třetiny: 1:1, 0:0, 2:0. Branky: 17. Calder, 43. Sullivan, 60. Berard - 5. Saprykin. Zásahy brankářů: Leighton 29/28 - McLennan 23/21.
Dallas - Atlanta 2:1
Třetiny: 1:0, 0:0, 1:1. Branky: 2. Ott, 47. Young - 58. Ronald Petrovický. Zásahy brankářů: Turco 16/15 - Nurminen 26/24.
Los Angeles - Vancouver 1:3
Třetiny: 0:1, 0:2, 1:0. Branky: 48. Holland - 8. a 27. Arvedson, 38. D. Sedin. Zásahy brankářů: Čechmánek 28/25 - Cloutier 17/16.
San Jose - Columbus 2:3 v prodl.
Třetiny: 1:0, 0:2, 1:0 - 0:1. Branky: 1. a 60. Thornton - 23. Wright, 35. Hartigan (Výborný), 65. Nash (Výborný). Zásahy brankářů: Nabokov 25/22 - Denis 36/34.