Havlát a Prusek - ottawští hrdinové

NEW YORK

One-man show Martina Havláta si užívali diváci v Ottawě. Český Senátor vsítil dvě branky a na další dvě nahrál. Kanadský celek pod jeho taktovkou přejel Boston 4:0. "Tým hraje skvěle, je jednodušší bodovat než na začátku sezóny," odmítal všechny zásluhy Havlát, který v posledních šesti kláních nasbíral již plný tucet bodů.

Martin Havlát řádil v sobotním utkání NHL mezi Ottawou a Bostonem.

Druhým hrdinou večera byl další Čech - brankář Martin Prusek. Třiadvacet úspěšných zákroků znamenalo třetí nulu v sezóně a pochvalu od kapitána Daniela Alfredssona. "Chytal spolehlivě. Sice neměl moc práce, ale ve druhém dějství nás několika zákroky hodně podržel," poznamenal švédský forvard.

Eliáš rozhodl

V utkání mezi New Jersey a Washingtonem se do zápisu dostali pouze čeští střelci. Jaromír Jágr po nahrávce Roberta Langa sice poslal Capitals do vedení, ale Patrik Eliáš skóre otočil. New Jersey po třech prohraných zápasech na domácím ledě konečně ve svojí aréně vyhrálo 2:1 v prodloužení.

Eliášova vítězná trefa přišla po rychlém protiútoku. Brian Rafalski vystřelil a český hokejista dorazil puk za záda Olafa Kölziga. "Puk ležel před brankou, tak jsem si jej přikopl a dal to do branky," popsal Eliáš rozhodující akci. "V kabině mě pak Chris Berglund pochválil, že umím hrát trochu fotbal," smál se.

Pro českého střelce to byl čtvrtý gól v prodloužení v sezóně. "Vyhovuje mi hrát čtyři na čtyři. Je to vzrušující pro fanoušky a člověk se pak snaží zápas vyhrát," pochvaloval si střelec menší počet hráčů na ledě.

Hosté nedokázali využít ani jednu ze čtyř přesilových her. Dokonce ani dvouminutová přesilovka pěti proti třem Capitals nestačila. "Chyběli nám při tom hráči, kteří jsou zranění," snažil se to Jágr vysvětlit absencí Petera Bondry a Dainiuse Zubruse.

Anaheim konečně vyhrál

Až v sobotním utkání ve Vancouveru se hokejistům Anaheimu konečně podařilo v novém roce zvítězit, když porazili Canucks 2:1. Vítěznou trefu si připsal Václav Prospal, pro něhož to byl teprve sedmý gól v sezóně. "V současné době nemáme v týmu moc hráčů, kteří mají formu. Na dva nebo tři góly potřebujeme hodně střel, takže vítězství venku je pro nás povzbuzením," liboval si Prospal, který skóroval poprvé po sedmnácti zápasech.

Staré časy si připomněli diváci v Montrealu, kam přijeli New York Rangers. Oba týmy z původní šestice klubů NHL se představily ve vyprodané aréně v retro dresech. Canadiens sice dvakrát vedli, ale hosté pokaždé vyrovnali. Nejdříve se po nahrávce Martina Ručinského trefil Bobby Holík a další asistenci si český útočník připsal při vyrovnávací trefě Alexeje Kovaljova.

Sám však gól proti svému bývalému týmu nedal, i když několik šancí měl. Domácí gólman Jose Theodore jej vždy vychytal. Na druhé straně se činil i Mike Dunham. "Každý tým, který chce vyhrávat, musí mít dobrého brankáře. My jsme ho měli, ale nevyhráli jsme," řekl po zápase Ručinský.

Devět minut od nuly

Pouhých devět sekund dělilo nashvillského gólmana Tomáše Vokouna v zápase s Edmontonem od čistého konta. Radost z vychytané nuly mu pokazil Ryan Smyth, ale Vokouna mohla těšit výhra 2:1. "Je to zklamání, hokej však nehraji kvůli shutoutům. Před námi je 34 utkání, která budou ohromě těžká," říkal Vokoun, který chytil 21 střel a připsal si dvacáté vítězství v ročníku.

Roman Turek se po zranění vrátil do sestavy Calgary. Český gólman, který chyběl svému týmu od října kvůli poraněnému kolenu, si nevedl špatně. Chytil 23 střel, ale kanadský celek i přes dvojnásobné vedení prohrál s Dallasem 2:3.

"Byl to první zápas, takže si myslím, že dokážu chytat lépe," poznamenal ke svému výkonu bývalý českobudějovický gólman. "Dvakrát skórovali z dorážek, tak na tom musím zapracovat," plánoval.

New Jersey - Washington 2:1 v prodl.
Třetiny: 0:1, 1:0, 0:0 - 1:0. Branky: 21. a 63. Eliáš - 8. Jágr (Lang). Střely na branku: 31:19. Diváci: 18 203.
Toronto - Philadelphia 0:4
Třetiny: 0:1, 0:3, 0:0. Branky: 29. a 35. Handzuš, 10. Fedoruk, 33. Roenick. Střely na branku: 34:24. Diváci: 19 456.
Montreal - New York Rangers 2:2 po prodl.
Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 - 0:0. Branky: 10. Dagenais, 44. Ryder - 26. Holík (Ručinský), 55. Kovaljov (Ručinský). Střely na branku: 27:29. Diváci: 21 273.
Ottawa - Boston 4:0
Třetiny: 1:0, 2:0, 1:0. Branky: 22. a 48. Havlát (na první Bonk), 14. Pothier (Havlát), 21. Redden (Havlát). Střely na branku: 23:20. Prusek odehrál za Ottawu celý zápas a chytil všech 20 střel. Diváci: 18 500.
New York Islanders - Buffalo 4:2
Třetiny: 2:1, 2:0, 0:1. Branky: 4. Ronning, 6. Jonsson, 24. Scatchard, 30. Niinimaa (Hamrlík) - 13. Ch. Taylor, 56. Patrick. Střely na branku: 23:29. Diváci: 15 126.
Florida - Tampa Bay 2:1
Třetiny: 0:0, 0:0, 2:1. Branky: 46. a 55. Jokinen (na druhou Trnka) - 47. St. Louis. Střely na branku: 15:51. Diváci: 19 250.
St. Louis - Minnesota 2:2 po prodl.
Třetiny: 0:0, 1:1, 1:1 - 0:0. Branky: 35. Mellanby, 59. Weight - 24. Bouchard, 57. Schultz (Kuba). Střely na branku: 34:17. Diváci: 19 530.
Nashville - Edmonton 2:1
Třetiny: 0:0, 1:0, 1:1. Branky: 30. Walker, 49. G. Johnson - 60. Smyth. Střely na branku: 31:22. Vokoun odehrál za Nashville celý zápas a chytil 21 střel. Diváci: 15 861.
Colorado - San Jose 1:2
Třetiny: 1:1, 0:0, 0:1. Branky: 9. Liles (Hejduk) - 16. S. Thornton, 41. Ekman. Střely na branku: 33:24. Diváci: 18 007.
Calgary - Dallas 2:3
Třetiny: 0:1, 2:0, 0:2. Branky: 33. Ch. Clark, 36. Gelinas - 19. Morrow, 52. Lehtinen, 55. Arnott. Střely na branku: 21:26. Turek odehrál za Calgary celý zápas a chytil 23 střel. Diváci: 17 909.
Vancouver - Anaheim 1:2
Třetiny: 1:0, 0:2, 0:0. Branky: 11. H. Sedin - 23. Simpson, 31. Prospal. Střely na branku: 25:31. Diváci: 18 630.