Montreal - New Jersey 4:3 PPEliáš dosáhl hranice 900 bodů v NHL. Neuvirth vychytal výhru Washingtonu, Sobotka rozhodl prodloužení v St. Louis

New York

Útočník Patrik Eliáš ve službách New Jersey zaznamenal v duelu proti Montrealu gól a dvě přihrávky, čímž dosáhl jako druhý Čech v historii hranice 900 bodů v NHL. Devils ovšem na ledě Canadiens prohráli 3:4 v prodloužení. Dařilo se i brankáři Michalu Neuvirthovi, který pomohl Washingtonu zdolat Buffalo. Hrdinou střetnutí mezi St. Louis a Minnesotou se stal útočník Blues Vladimír Sobotka, jenž ranou v prodloužení zařídil svému týmu dva body.

Útočník Patrik Eliáš (první zleva) z New Jersey pokořil jako druhý Čech v historii hranici 900 bodů v NHL.

Ďáblové mohli v Montrealu skórovat již po necelých dvou minutách. Zubrus vystihl rozehrávku Diaze, Price ale ochránil svůj celek od pohromy. Domácí přečkali první šanci bez úhony a naopak z první vážnější příležitosti sami udeřili, když White z dorážky trefil odkrytou bránu.

Canadiens vstřelený gól pořádně povzbudil a ve 14. minutě po krásné přihrávce Galčeňuka navýšil náskok Gallagher. Zdálo se, že Habs kráčí za poklidnou výhrou. Jenže zkraje druhé třetiny Eliáš šikovně ztečoval Fayneho nahození a vrátil svůj tým zpět do zápasu. V závěru prostřední dvacetiminutovky mohl dokonce srovnat Kovalčuk, v samostatném úniku ale nepřekonal domácího gólmana.

Do třetí třetiny vstoupili lépe Canadiens. Prost dopravil puk za Brodeurova záda a s hosty to nevypadalo dobře. S výsledkem se ale nehodlal smířit Eliáš. Nejprve v přesilovce přihrál volnému Clarksonovi, který snížil. V 54. minutě pak třebíčský rodák našel perfektní zadovkou Zubruse a ten zařídil prodloužení. V něm byli nakonec úspěšnější Canadiens. Dva body jim v početní výhodě obstaral Markov. V sestavě Montrealu se neobjevil český bek Tomáš Kaberle, jehož při sobotním tréninku zasáhl nešťastně puk do obličeje.

Zaútočí na hranici tisíc bodů

Šestatřicetiletý Eliáš dosáhl hranice 900 bodů v 1046 zápasech. Stejnou metu pokořil v minulosti z českých hráčů pouze Jaromír Jágr. Legendární křídelník nastřádal v 1350 utkáních úctyhodných 1657 bodů.

Eliáš má před sebou jako další výzvu magickou hranici tisíce bodů. "Nevím, jestli toho dosáhnu v dresu New Jersey. Možná," řekl po nedělním utkání zámořským novinářům Eliáš. V dresu Devils strávil celou svou dosavadní kariéru, po této sezóně mu skončí sedmiletý kontrakt celkem na 42 miliónů dolarů a může se stát nechráněným volným hráčem.

Desítka nejproduktivnějších českých hokejistů v historii NHL:
1. Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphia, Dallas) 1350 zápasů/1657 bodů (667 branek + 990 asistencí)
2. Patrik Eliáš (New Jersey) 1046/900 (363+537)
3. Milan Hejduk (Colorado) 995/797 (371+426)
4. Robert Holík (Hartford, New Jersey, NY Rangers, Atlanta) 1314/747 (326+421)
5. Václav Prospal (Philadelphia, Ottawa, Florida, Tampa Bay, Anaheim, NY Rangers, Columbus) 1065/737 (244+493)
6. Petr Sýkora (New Jersey, Anaheim, NY Rangers, Edmonton, Pittsburgh, Minnesota) 1017/721 (323+398)
7. Petr Nedvěd (Vancouver, St. Louis, NY Rangers, Pittsburgh, Edmonton, Phoenix, Philadelphia) 982/717 (310+407)
8. Martin Straka (Pittsburgh, Ottawa, NY Islanders, Florida, Los Angeles, NY Rangers) 954/717 (257+460)
9. Robert Lang (Los Angeles, Boston, Pittsburgh, Washington, Detroit, Chicago, Phoenix) 989/703 (261+442)
10. Roman Hamrlík (Tampa Bay, Edmonton, NY Islanders, Calgary, Montreal, Washington) 1382/638 (155+483).

Zkušený forvard, který při výluce odpočíval a věnoval se rodině, byl v minulé sezóně nejproduktivnějším českým hráčem v NHL. I na startu zkráceného ročníku Čechům vládne s šesti body za dvě branky a čtyři přihrávky ze čtyř utkání.

Chuť v NHL útočit na další úspěchy ještě několik let potvrdil na startu přípravného kempu. "Věřím, že budu hrát NHL ještě další dva, tři nebo čtyři roky, po tom, jak se mi dařilo v minulé sezóně," prohlásil hokejista, který se do zámoří vydal v roce 1995 z extraligového Kladna.

"Užívám si to. Jsem v dobré kondici. Jsem možná v lepší formě, než jsem byl před pár lety," doplnil Eliáš, jenž má na kontě také 125 bodů za 45 přesných zásahů a 80 přihrávek ve 162 duelech bojů o Stanleyův pohár.

Na hranici 800 bodů útočí třetí Milan Hejduk z Colorada, jemuž chybějí už jen tři body.

Neuvirth vychytal výhru Capitals

Až na pátý pokus se prvního vítězství ve zkrácené sezóně zámořské soutěže dočkal Washington. Capitals s Neuvirthem v bráně porazili Buffalo 3:2. Český gólman kryl celkem 22 pokusů soupeře. Rozhodující gól vsítil ve 46. minutě Alexandr Ovečkin. V sestavě Sabres chyběl kvůli zranění rakouský kanonýr Thomas Vanek.

Sobotka rozhodl v prodloužení

Napínavý souboj mezi St. Louis a Minnesotou ukončil v prodloužení Vladimír Sobotka. Díky jeho premiérovému zásahu v sezóně zvítězili Blues 5:4. Pětadvacetiletý forvard, jenž v době výluky v NHL oblékal dres pražské Slavie, uklidil do sítě výtečný pas McDonalda.

Pavelec zůstal na střídačce

Do brankoviště Winnipegu se místo Ondřeje Pavelce tentokrát postavil Al Montoya a dovedl Jets k výhře nad New Yorkem Islanders. O triumfu kanadského celku v poměru 5:4 rozhodl v prodloužení Evander Kane.

Michálkova přihrávka Ottawě k výhře nepomohla

Nechytal ani další český gólman Tomáš Vokoun. Pittsburgh nasadil v Ottawě mezi tři tyče Fleuryho a ten pomohl Tučňákům k vítězství 2:1 po samostatných nájezdech. Rozhodující exekuci provedl ve třetí sérii Rus Jevgenij Malkin. U jediné trefy Senators asistoval Milan Michálek, který pak jako jediný selhal v dovednostní činnosti.

NHL:
Washington - Buffalo 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky: 17. Ward, 24. Erskine, 46. Ovečkin - 10. Ennis, 51. Foligno. Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání. Čelil dohromady 24 střelám, inkasoval dva góly. Jeho úspěšnost zásahů činila 91,7 procenta.
Ottawa - Pittsburgh 1:2 po sam. náj. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 34. Greening (M. Michálek) - 14. Neal, rozhodující sam. nájezd Malkin.
Montreal - New Jersey 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 3. R. White, 14. Gallagher, 43. Prust, 65. Markov - 24. Eliáš, 46. Clarkson (Eliáš), 54. Zubrus (Eliáš).
Tampa Bay - Philadelphia 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)
Branky: 15. Purcell, 17. Brewer, 19. Lecavalier, 41. Hedman, 53. Stamkos - 1. Couturier.
Chicago - Detroit 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 3. Keith, 63. Leddy - 45. Franzén.
San Jose - Vancouver 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 4. a 49. Pavelski, 1. J. Thornton, 35. Marleau - 32. Burrows.
St. Louis - Minnesota 5:4 v prodl. (1:0, 1:3, 2:1 - 1:0)
Branky: 10. Redden, 36. Berglund, 52. Stewart, 54. Jackman, 63. Sobotka (Polák) - 23. a 31. Parise, 35. M. Koivu, 56. Heatley.
Winnipeg - NY Islanders 5:4 v prodl. (1:1, 1:0, 2:3 - 1:0)
Branky: 11. Ponikarovskij, 26. Little, 53. Byfuglien, 55. Burmistrov, 62. E. Kane - 3. Ullström, 41. Tavares, 46. Moulson, 50. Streit.

1 Vancouver 48 127 : 121 59
2 Minnesota 48 122 : 127 55
3 Edmonton 48 125 : 134 45
4 Calgary 48 128 : 160 42
5 Colorado 48 116 : 152 39