Jágr musel skousnout výprask Dallasu. Pavelec vychytal Toronto

Ani jeden gól nezaznamenali čeští hokejisté v jedenácti úterních zápasech NHL. Z branky se sice radoval Jan Hejda z Colorada, jenže jeho zásah proti Edmontonu rozhodčí neuznal kvůli postavení spoluhráče v brankovišti. Avalanche nakonec i díky dvěma asistencím Aleše Hemského prohráli 0:4. Stejně krutý debakl utrpěl i Dallas s Jaromírem Jágrem na domácím ledě od Nashvillu.

Ondřej Pavelec se proti Torontu podílel 24 zákroky na výhře Jets.

Nashville si vyšlápl na Dallas, přestože na venkovní výhru čekal déle než měsíc. S debaklem nic nezmohl ani Jaromír Jágr, jemuž chyběli zranění spoluhráči Jemie Benn a Brenden Morrow. „Jestli se do příště uzdraví? Nevím, teď je to tak padesát na padesát," sdělil kouč Dallasu Glen Gulutzan. Stars vyšli střelecky na prázdno po šestnácti zápasech.

Českým střelcům se sice nedařilo, ale kvalitní zápas odehrál brankář Ondřej Pavelec, jenž pomohl Winnipegu k výhře nad Torontem 5:2 čtyřiadvaceti úspěšnými zásahy. Dál si tak upevňuje pozici gólmanské jedničky, nastoupil už ve dvanáctém ze třinácti posledních duelů.

"Myslím, že to byl jeden z našich nejlepších domácích zápasů v sezóně, možná vůbec nejpovedenější," řekl trenér Claude Noel. "Většina hráčů podala opravdu velmi dobrý výkon."

Za klíč k úspěchu Noel označil ubráněnou dvojnásobnou přesilovku Toronta ve druhé třetině za stavu 2:1, která trvala minutu a 55 sekund. "Tenhle moment zápas zlomil," prohlásil Noel, jehož svěřenci byli svého času nejhorším týmem celé ligy při hře v oslabení. Nyní už ale devět zápasů po sobě při přesilovce soupeře neinkasovali.

I proto šest z těchto duelů Winnipeg vyhrál a v tabulce Východní konference se už bodově dotáhl na osmé New York Rangers, kteří v úterý prohráli 1:3 na ledě Buffala a které Jets ve čtvrtek přivítají na domácím ledě.

"Náš brankář a speciální týmy odvádějí v oslabení fantastickou práci. Přesilovky jsou důležitou částí zápasů, a když dokážeme soupeře vynulovat, máme pak mnohem větší šanci na vítězství," konstatoval kapitán Jets Andrew Ladd.

Hejdův gól neplatil

Povedený večer sehrál v úterý útočník Aleš Hemský, jenž přihrál na dva góly při výhře Edmontonu na ledě Colorada 4:0. Oilers tak zakončili sérii devíti zápasů na hřištích soupeřů, z nichž získali solidních osm bodů.

"Naším domovem teď bylo skoro měsíc letadlo," řekl brankář Devan Dubnyk, který si připsal 36 zákroků a vychytal své první čisté konto v sezoně. "Všichni už se moc těšíme domů. Je skvělé, že se vracíme s vítězstvím v kapse," dodal.

Dubnyk v utkání sice jednou inkasoval po střele českého obránce Jana Hejdy, rozhodčí ale gól neuznali kvůli postavení hráče v brankovišti. "Myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Protihráč mě trošku vychýlil z postoje a nemohl jsem zasáhnout," poznamenal Dubnyk.

Velký obrat Pittsburghu

Nevídaný obrat se povedl Pittsburghu v souboji dvou elitních týmů Východní konference proti Bostonu. Hostující Bruins vedli na ledě Tučňáků ještě v polovině třetí třetiny 2:0, nakonec ale prohráli 2:3.

Domácí hokejisté předvedli skvělý finiš. V 54. minutě snížil Chris Kunitz, o 51 sekund později vyrovnal Brandon Sutter a stejný hráč za další tři minuty zařídil vítězný gól.

Pittsburgh tak vyhrál šestý zápas v řadě a jako první tým v sezóně dosáhl na hranici 100 vstřelených gólů. "I za stavu 0:2 jsme věřili, že když budeme poctivě bojovat až do konce, můžeme vyhrát," podotkl Sidney Crosby, nejproduktivnější hráč ligy, který poprvé po osmi zápasech vyšel bodově naprázdno.

Po pěti zápasech naopak skončila vítězná série Columbusu, který podlehl 1:2 po nájezdech Vancouveru. Na jediný gól Blue Jackets přihrál Václav Prospal, jenž si připsal jubilejní 750. bod v NHL.

Gudas zažil povedenou premiéru

Povedenou premiéru v NHL prožil obránce Radko Gudas, jehož Tampa porazila v derby floridských týmů Pantery 3:2. Syn bývalého reprezentanta a bronzového medailisty z olympijských her 1992 Lea Gudase strávil na ledě více než patnáct minut a zblokoval tři střely.

Dvaadvacetiletý Gudas se stal pátým českým hráčem, který v této sezóně poprvé okusil NHL. Před ním zažili debut brankář Petr Mrázek, obránce Michal Jordán a útočníci Roman Červenka s Ondřejem Palátem, který se stále drží v sestavě Lightning a v úterý sehrál už svůj pátý zápas.

Statistika NHL:
Buffalo - New York Rangers 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 26. a 52. Foligno, 33. Vanek - 25. Stepan. Střely na branku: 22:33. Diváci: 19.070.
Washington - Carolina 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 26. a 39. Nash, 4. Corvo, 59. Dwyer. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18.506.
Columbus - Vancouver 1:2 po sam. náj. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 24. Letestu (Prospal) - 37. Garrison, rozh. nájezd Raymond. Střely na branku: 27:38. Diváci: 14.852.
Pittsburgh - Boston 3:2 (0:2, 0:0, 3:0)
Branky: 55. a 58. Sutter, 54. Kunitz - 5. Chára, 14. Seguin. Střely na branku: 34:16. Diváci: 18.640.
Florida - Tampa Bay 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Branky: 21. Versteeg, 32. Kopecký - 2. Lecavalier, 18. St. Louis, 46. Stamkos. Střely na branku: 39:13. Diváci: 15.174.
Phoenix - Los Angeles 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 10. a 24. Boedker (na první Hanzal), 17. Doan, 33. Torres, 51. Klinkhammer - 38. M. Richards, 45. Brown. Střely na branku: 29:33. Diváci: 15.075.
St. Louis - San Jose 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 14. a 59. Stewart, 31. Perron, 40. Porter - 32. Burns, 54. Boyle. Střely na branku: 21:41. Diváci: 16.583.
Minnesota - Anaheim 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky: 19. Setoguchi - 44. Maroon, 57. Sbisa. Střely na branku: 31:21. Diváci: 18.808.
Dallas - Nashville 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 13. Spaling, 23. Weber, 30. Clune z trest. střílení, 55. G. Bourque. Střely na branku: 32:21. Diváci: 15.661.
Colorado - Edmonton 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 12. Horcoff (Hemský), 17. Gagner, 33. Pääjärvi, 47. Nugent-Hopkins (Hemský). Střely na branku: 36:31. Diváci: 14.360.
Winnipeg - Toronto 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky: 22. a 53. Wheeler, 7. Antropov, 31. Wellwood, 52. E. Kane - 21. a 54. Kessel. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 34:26. Diváci: 15.004.