New Jersey - NY Rangers 4:0Devils i díky českým hvězdám zlomili sérii porážek. Zářil také Tlustý s Eratem

New York/Praha

New Jersey se konečně dočkalo. Po sedmi zmarech získalo v letošním ročníku NHL první výhru, a to navíc nad rivalem New York Rangers. Hokejisté Devils zápas dovedli do konce bez velkých dramat a zvítězili 4:0. Po dvou asistencích si připsali čeští hráči Jaromír Jágr a Marek Židlický. Útočník Jiří Tlustý při výhře Caroliny dvakrát skóroval a Martin Erat vydatně přispěl k vítězství Washingtonu třemi gólovými přihrávkami.

Hráči Devils se radují ze své první letošní výhry. Zleva Greene, brankář Schneider, Salvador a Zajac.

Devils měli před zápasem s Rangers na svém kontě pouhé tři body za prohry v prodloužení nebo nájezdech. Sedm zápasů na startu sezóny NHL tak znali jen pochuť poražených. New York na tom ale s pouhými čtyřmi body nebyl moc lépe.

Už v osmé minutě otevřel skóre utkání Andrej Loktijonov, když do brány usměrnil Lundqvistem vyražený puk. Hosté se záhy dostali do pár slušných šancí, ale namísto toho po dobré práci první formace Devils inkasovali znovu. Adam Henrique dostal od Jágra přihrávku, ujel po levém křídle a ranou od mantinelu Švéda v brance Rangers propálil. U branky asistoval i Rostislav Olesz, který v utkání zaskakoval za Patrika Eliáše.

New York zlobil i na začátku druhé třetiny, zklidnila ho však využitá přesilovka domácích. Jágr posunul puk na Michaela Rydera, který skóroval ranou z hranice útočného pásma. O devět minut později Dainius Zubrus vsítil další gól Devils a navýšil jejich vedení už na 4:0.

Závěrečnou část už New Jersey hrálo na jistotu a vyhraný zápas už si nedalo vzít z rukou. Po dobrém výkonu se tak raduje z vůbec první letošní výhry.

Devils, kteří v předchozích sedmi zápasech třikrát prohráli v prodloužení, nebo po nájezdech, mají díky první výhře na kontě pět bodů a v tabulce Metropolitní divize poskočili na páté místo, za sebou nechali Rangers, Columbus i Philadelphii. „Je příjemné konečně zvítězit. Bude se nám trošku lépe dýchat, ale musíme přidat další," řekl Henrique.

Tlustý se konečně probudil

Podařený večer prožil také další odchovanec kladenského hokeje Jiří Tlustý, jenž se svými dvěma prvními góly v letošní sezóně zasloužil o výhru Caroliny na ledě New Yorku Islanders 4:3 a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Carolina potvrdila, že se jí v hale Ostrovanů daří, v Nassau Veterans Memorial Coliseum vyhráli Hurricanes desátý z posledních třinácti vzájemných zápasů.

Hosté po druhém gólu Tlustého v 52. minutě vedli už 4:1, nakonec se ale museli o výhru strachovat. Domácí totiž stihli snížit na jednobrankový rozdíl a pak měli ještě celou minutu na vyrovnání. To už ale nestihli. „Na konci zápasu jsme byli párkrát sporně vyloučeni, což nás trošku rozhodilo. Ale jinak jsme, myslím, podali dobrý výkon," řekl trenér Kirk Muller.

Poprvé se trefil i Krejčí

První přesný zásah v novém ročníku zaznamenal také David Krejčí, jehož Boston porazil Tampu Bay 5:0. Krejčí ve 2. minutě otevřel skóre zápasu a vzhledem k tomu, že Tuukka Rask ani jednou neinkasoval, byla jeho trefa nakonec vítězná. Krejčí byl za brankářem Raskem vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

V zápase o sobě znovu dal vědět také český bitkař Radko Gudas, který se už podruhé v sezóně pustil do pěstní potyčky s Jaromem Iginlou. Oba se porvali už v minulém duelu a nyní si účty vyřizovali znovu, na konci zápasu už za rozhodnutého stavu.

Bruins na ledě jasně dominovali a Rask potřeboval k 17. čistému kontu v kariéře jen 23 zákroků. „Dnes to byl ukázkový příklad, jak mají obránci pomáhat brankáři. Všechny střely jsem viděl, když bylo potřeba, tak je spoluhráči zablokovali," pochvaloval si Rask.

Brankář Smith skóroval!

Vítězný gól si v sobotu připsal také Martin Hanzal, jenž pomohl Phoenixu k obratu v utkání s Detroitem z 0:2 na 5:2. Hanzal ve 46. minutě dostal Kojoty do vedení 3:2. Hrdinou večera byl ale brankář domácích Mike Smith, který se stal 11. gólmanem v historii NHL, jemuž byl připsán gól.

Smith, jenž předtím zlikvidoval 31 střel soupeře, se trefil ranou přes celé kluziště při power play Red Wings. Puk přitom přešel brankovou čáru v momentě, kdy do závěrečné sirény zbývala jediná desetina sekundy.

Erat má své první body

Třemi asistencemi se blýskl Martin Erat a výrazně pomohl Washingtonu k výhře 4:1 nad Columbusem. Český útočník v úvodu sezóny trpěl až ve čtvrté formaci, po přeskupení útoků ale konečně dostal od trenéra Adama Oatese dostatek prostoru na ledě a za důvěru se odvděčil.

„Marty je skvělý hráč, který v této lize něco odehrál. Před pár týdny jsme spolu měli vášnivou debatu. Nebylo to jednoduché. Vím, že byl za generálním manažerem. Dnes každopádně odehrál skvělý zápas, a o to v profesionálním hokeji jde," prohlásil Oates.

Erat nechtěl svůj výkon příliš hodnotit. „Je příjemné odehrát dobrý zápas, ale sečteno a podtrženo, nejdůležitější je vítězství. A to jsme dnes získali," podotkl český útočník, který do Washingtonu přestoupil v dubnu po jedenácti sezónách strávených v Nashvillu.

Jedním gólem se na výhře Capitals podílel Alexander Ovečkin, který tak se sedmi zásahy dohnal v čele tabulky střelců Tomáše Hertla, jenž si připsal jednu asistenci při výhře San Jose 6:3 nad Calgary. V dresu poražených Flames jednou skóroval český forvard Jiří Hudler.

Vedle Hertla a Ovečkina mají na kontě sedm branek ještě další tři hráči, mezi nimi i Sidney Crosby, jenž gólem a dvěma asistencemi řídil výhru Pittsburghu nad Vancouverem 4:3 po samostatných nájezdech. Kanadský útočník si upevnil vedení v hodnocení produktivity, když v osmi zápasech posbíral už 17 bodů, druhý Joe Pavelski ze San Jose má už pětibodové manko.

NHL:
Pittsburgh - Vancouver 4:3 po sam. náj. (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 16. Crosby, 28. Kunitz, 54. Määttä, rozh. nájezd Malkin - 14. Edler, 33. Richardson, 53. Kassian. Střely na branku: 28:39. Diváci: 18.657.
Ottawa - Edmonton 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Branky: 53. Neil - 11. a 60. Nugent-Hopkins, 3. Eberle. Střely na branku: 36:21. Diváci: 18.623.
Buffalo - Colorado 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)
Branky: 26. Hodgson, 42. Foligno - 9. O'Reilly, 12. Landeskog, 21. Duchene, 29. Stastny. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.422.
Montreal - Nashville 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 28. Gallagher - 13. Weber, 59. Jones. Střely na branku: 29:37. Diváci: 21.273.
Tampa Bay - Boston 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)
Branky: 2. Krejčí, 25. McQuaid, 35. Bergeron, 36. Kelly, 41. S. Thornton. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18.512.
Florida - Minnesota 2:1 po sam. náj. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 47. Barkov (Fleischmann), rozh. nájezd Huberdeau - 25. Brodin. Střely na branku: 22:31. Diváci: 13.081.
NY Islanders - Carolina 3:4 (0:0, 1:3, 2:1)
Branky: 39. Moulson, 54. Nielsen, 59. Okposo - 22. a 52. Tlustý, 27. J. Staal, 34. Skinner. Střely na branku: 25:23. Diváci: 13.008.
Washington - Columbus 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 22. Ward, 28. Laich (Erat), 45. Brouwer (Erat), 47. Ovečkin (Erat) - 56. Anisimov. Střely na branku: 39:38. Diváci: 18.506.
Chicago - Toronto 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)
Branky: 26. Bickell, 31. Kostka, 37. Pirri - 28. Kadri. Střely na branku: 40:20. Diváci: 21.801.
Phoenix - Detroit 5:2 (0:2, 1:0, 4:0)
Branky: 46. a 54. Ribeiro, 40. Vermette, 48. Hanzal, 60. M. Smith - 5. Dacjuk, 9. Bertuzzi. Střely na branku: 33:33. Diváci: 14.624.
New Jersey - New York Rangers 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky: 8. Loktionov, 13. Henrique (Olesz, Jágr), 27. Ryder (Jágr, Židlický), 35. Zubrus (Židlický). Střely na branku: 19:22. Diváci: 16.592.
San Jose - Calgary 6:3 (2:0, 2:1, 2:2)
Branky: 29. a 50. Pavelski, 1. Burns, 20. Hannan (Hertl), 38. Marleau, 59. Couture - 24. Monahan, 42. Backlund, 44. Hudler. Střely na branku: 36:19. Diváci: 17.562.
Los Angeles - Dallas 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)
Branky: 17. a 20. Justin Williams, 45. Doughty, 54. Clifford, 60. Greene - 9. Seguin, 29. Peverley. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.118.

Centrální divize

PořadíPoř. Tým Z Skóre Body
1 Colorado 82 250 : 220 112
2 St. Louis 82 248 : 191 111
3 Chicago 82 267 : 219 107
4 Minnesota 82 207 : 206 98
5 Dallas 82 235 : 228 91
6 Nashville 82 216 : 242 88
7 Winnipeg 82 227 : 237 84