Pittsburgh - San Jose 5:1Hertlův gól Žraloky od výprasku neuchránil. Hemský pomohl kanonádě, Mazanec prožil černý den

New York

Hned čtyři čeští hokejisté se gólově prosadili v nočních zápasech NHL. Zatímco Tomáš Hertl jen mírnil vysokou porážku San Jose od Pittsburghu 1:5, Tomáš Plekanec brankou pomohl k výhře 2:1 nad Bostonem a stal se druhou hvězdou zápasu. Gólem a asistencí pomohl ke kanonádě Edmontonu proti Coloradu 8:2 Aleš Hemský. Střelecké trápení protrhl i Tomáš Fleischmann. Černý den v zámoří naopak prožil brankář Nashvillu Marek Mazanec.

Tomáš Hertl přijímá gratulace od spoluhráčů ze San Jose po gólu proti Pittsburghu.

Pittsburgh nasázel San Jose během druhé třetiny čtyři góly a v této části hry prakticky rozhodl o své výhře, která je pro Tučňáky už pátou v řadě. Největší hvězda domácích Sydney Crosby nastoupila ke svému 500. utkání v NHL a připsala si tři asistence. Dva góly zaznamenal v utkání Chris Kunitz.

Jiskru naděje vykřesal pro hosty ještě ve druhé třetině čtrnáctým gólem v sezóně Tomáš Hertl, jehož bekhendovou střelu tečoval do vlastní brány Deryk Engelland. Žraloci sice přestříleli v prostřední části svého soupeře 24:15 a celkově 45:30, ale skórovat se jim už nepodařilo a odvezli si vysokou porážku.

„Nemyslím si, že bychom se měli nějak ohánět počtem střel. Brankář Fleury udělal pár skvělých zákroků. My jsme měli několik opravdu dobrých šancí, možná pět šest. Oni ale ty své střely využili. Ty, které se opravdu počítají, je těch jejich pět využitých a naše jedna. Nebyli jsme ani na dosah," hodnotil zápas kouč Sharks Todd McLellan.

Plekanec nastartoval obrat

Montreal se po vítězství 2:1 nad Bostonem usadil na čele Atlantické divize, i když s Bruins doma po první třetině prohrával po trefě Gregoryho Campbella. V polovině zápasu ale nastartoval obrat Tomáš Plekanec, jenž z ostrého úhlu parádně překonal brankáře Raska.

Plekanec si připsal desátý gól v sezóně. Ve třetí třetině pak vítěznou brankou dokonal obrat Max Pacioretty, jenž mimo jiné vyřadil ze hry už v první třetině hostujícího Johnnyho Boychuka, který musel být po srážce odvezen do nemocnice.

„Ze začátku zápasu jsme hodně vyčkávali, v první třetině jsme nebyli dost důrazní. Nepadali jsme do střel, nehráli jsme tak do těla, jako později v zápase. Úvodní gól byl pro nás budíček, ve druhé třetině už jsme se dokázali probrat," hodnotil utkání obránce Canadiens Josh Gorges.

Hemský pomohl kanonádě

Gólem a asistencí přispěl k drtivému vítězství Edmontonu nad Coloradem Aleš Hemský, jenž zvyšoval po přihrávce Ryana Smythe na 3:0 a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Tou hlavní se stal autor hattricku Taylor Hall.

Colorado se muselo většinu zápasu obejít bez českého obránce Jana Hejdy, jenž z utkání kvůli zranění odstoupil.

Konečně se také střelecky probral nejlepší střelec Floridy posledních dvou sezón Tomáš Fleischmann, což odnesl brankář Winnipegu Ondřej Pavelec. Fleischmann se trefil poprvé v této sezóně až po patnácti zápasech. Díky gólu a asistenci se stal třetí hvězdou utkání, které vyhráli jeho Panteři nad Winnipegem 5:2.

Gólman Nashvillu Marek Mazanec prožívá snovou premiérovou sezónu v NHL, nedávno byl vyhlášen nováčkem listopadu, jenže tentokrát si on i jeho tým vybral slabší chvilku.

Palát se blýskl devíti hity

Při porážce od Caroliny 2:5 inkasoval hned čtyři góly ze třinácti střel a po druhé třetině jej v bráně vystřídal Carter Hutton, který už udržel čisté konto. Pátý gól Hurikánů totiž padl až při hře bez brankáře.

Výborným výkonem se naopak blýskl jiný český mladík Ondřej Palát, jenž přispěl dvěma gólovými asistencemi k výhře Tampy Bay nad Ottawou 3:1. Kromě toho se dvaadvacetiletý mladík předvedl devíti hity a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

„Když dáte pár gólů, dáváte si tak šanci na vítězství. Palát mě několikrát skvěle našel, kdyby nezahrál takhle dobře, neskóroval bych," chválil českého forvarda autor dvou gólů Martin. St Louis.

Tampa si tak spravila chuť po dvou zápasech, v nichž vyšla střelecky naprázdno.

Výsledky NHL:
Buffalo - New York Rangers 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky: 58. Ennis - 18. Nash, 49. B. Richards, 55. Zuccarello. Střely na branku: 28:31. Diváci: 18.088.
Toronto - Dallas 3:2 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 21. a 47. Kadri, 65. T. Smith - 42. E. Cole, 58. Horcoff. Střely na branku: 24:50. Diváci: 19.164.
Pittsburgh - San Jose 5:1 (0:0, 4:1, 1:0)
Branky: 26. a 28. Kunitz, 21. Dupuis, 23. Megna, 44. Letang - 30. Hertl. Střely na branku: 30:45. Diváci: 18.522.
Montreal - Boston 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 30. Plekanec, 38. Pacioretty - 18. Campbell. Střely na branku: 27:33. Diváci: 21.273.
Edmonton - Colorado 8:2 (3:0, 1:2, 4:0)
Branky: 4., 18. a 60. Hall, 18. Hemský, 33. Perron, 49. Arcobello (Hemský), 56. Eberle, 59. Gagner - 25. Holden, 30. Parenteau. Střely na branku: 28:35. Diváci: 16.839.
Florida - Winnipeg 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Branky: 15. Gudbranson (Fleischmann), 24. Olsen, 38. Fleischmann, 46. Bjugstad, 58. Hayes - 6. Ladd, 53. O. Jokinen. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 26 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 80,8 procenta. Střely na branku: 26:31. Diváci: 10.966.
St. Louis - NY Islanders 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Branky: 12. Bouwmeester (Sobotka), 28. Roy, 30. Backes, 35. Pääjärvi, 54. Morrow - 26. MacDonald. Střely na branku: 26:23. Diváci: 14.152.
Nashville - Carolina 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Branky: 21. Fisher, 23. Stalberg - 27., 40. a 58. Skinner, 1. Faulk, 32. Nash. Marek Mazanec odchytal za Nashville dvě třetiny, ze 13 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 69,2 procenta. Střely na branku: 22:23. Diváci: 15.768.
Minnesota - Chicago 4:3 (1:0, 1:1, 2:2)
Branky: 5. Cooke, 37. Parise, 55. Brodin, 59. Scandella - 40. Morin, 41. Saad, 47. Marián Hossa. Střely na branku: 23:19. Diváci: 18.852.
Tampa Bay - Ottawa 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 17. a 34. St. Louis (na obě Palát), 51. Filppula - 27. Wiercioch. Střely na branku: 22:34. Diváci: 16.562.