St. Louis - Chicago 6:5Jaškin poprvé skóroval v NHL, Židlický trefil spoluhráče do krku a byla z toho vítězná trefa

V nejslavnější hokejové soutěži světa o sobě dali opět pořádně vědět čeští borci. A co víc, ve většině případů byla česká pomoc důležitá k zisku bodů v bojích o postup do play off. Marek Židlický s Jaromírem Jágrem připravili vítěznou trefu New Jersey Devils, do černého se trefili Hanzal, Plekanec a za mořem premiérově Jaškin. Vítězství Nashvillu pak vychytal Marek Mazanec, za což byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu proti Los Angeles.

Hokejisté St. Louis se radují z výhry 6:5 po nájezdech nad silným týmem Chicaga.

Pomyslnou první českou hvězdou večera byl ale jednoznačně teprve dvaadvacetiletý Dmitrij Jaškin. Syn slavného otce v této sezóně NHL debutoval v dresu St. Louis 23. prosince na ledě Calgary.

Přes vánoční svátky se vrátil na otočku do farmářského celku Chicago Wolves a při absenci nejproduktivnějšího hráče Blues Alexandera Steena dostal v noci opět šanci v dresu prvního týmu proti Chicagu. Nabídnutou možnost Jaškin beze zbytku využil a svou první trefou v NHL se podílel na porážce silného soka v poměru 6:5 po samostatných nájezdech.

Jaškinův moment přišel v osmé minutě druhé třetiny, kdy si před brankou našel odražený puk a dopravil jej do odkryté klece Anttiho Raanty. Trefa českého mladíka znamenala důležité vyrovnání na 3:3 od nějž se Blues odrazili až k cennému vítězství . Utkání se tolik nevyvedlo Jaškinovu slovenskému parťákovi Jaroslavu Halákovi, který nuceně opustil brankoviště St. Louis již po první části, v níž třikrát inkasoval. Trápil jej především Patrick Kane, který tak natáhl svou životní bodovací sérii v NHL již na čtrnáct zápasů.

Zajac schytal bombu od Židlického a byl z něj dvojnásobný hrdina

Ďáblové z New Jersey si připsali nejtěsnější možnou výhru 2:1 nad Islanders. Borci z předměstí New Yorku vyloupili nedaleké velkoměsto především díky české dvojici Marek Židlický a Jaromír Jágr.

Druhý jmenovaný na začátku čtrnácté minuty třetí části tak dlouho kroužil s pukem na holi sem a tam po obranném pásmu domácích, až se mu konečně otevřela možnost přihrát do ideálního palebního postavení některému ze spoluhráčů. Tím nebyl nikdo jiný než krajan Židlický, jehož následná střela bez přípravy sice bolestivě zasáhla parťáka Zajace do krku, ten si ale kromě následného ošetření mohl jako bonus užít vítěznou trefu, která přibyla do jeho osobních statistik.

Třetí hvězdou zápasu mezi Tampou Bay a Montrealem se stal další dvaadvacetiletý český talent Ondřej Palát. Rodák z Frýdku-Místku se asistencí podílel na vyrovnávací trefě svého týmu na 1:1, která znamenala prodloužení a následně i samostatné nájezdy. V nich ovšem uspěli Canadiens, jejichž jedinou trefu v základní hrací době zaznamenal Tomáš Plekanec, pro nějž to byl třináctý přesný zásah v sezóně.

Další „českou“ třetí hvězdou se stal Marek Mazanec. Gólman Nashvillu pochytal 26 střel Los Angeles a mohl se radovat z plného bodového zisku po výsledku 3:2. Český gólman naposledy slavil výhru 27. listopadu, kdy vynuloval Columbus. Tehdy oslavil páté vítězství ze šesti zápasů. Pak si však prožil martýrium a v osmi utkáních za sebou musel strávit porážku, přičemž dvakrát předčasně střídal a dvakrát šel do branky až v průběhu utkání.

Z dalších Čechů se dařilo Jakubu Voráčkovi, který přispěl dvěma asistencemi k výhře Philadelphie nad Edmontonem 4:3 po samostatných nájezdech a potvrdil tak výbornou předolympijskou formu, když bodoval už v devátém utkání v řadě. Gól Martina Hanzala pomohl Phoenixu k zisku alespoň jednoho bodu za prohru 2:3 v prodloužení. Ani přesná finální přihrávka Davida Krejčího z Bostonu nedokázala zastavit úspěšnou odvetu Ottawy za den starou potupnou porážku 0:5 na ledě Bruins. Senátoři se soupeři na vlastním ledě revanšovali nejtěsnější výhrou 4:3.

Výsledky NHL:
Ottawa - Boston 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 8. Wiercioch, 15. Conacher, 21. Z. Smith, 56. Ryan - 13. Paille, 34. Iginla (Krejčí), 47. Warsofsky. Střely na branku: 30:32. Diváci: 20.500.
Tampa Bay - Montreal 1:2 po sam. náj. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 32. St. Louis (Palát) - 26. Plekanec, rozh. nájezd Eller. Střely na branku: 24:21. Diváci: 19.204.
Florida - Detroit 3:4 (0:2, 2:0, 1:2)
Branky: 33. a 45. Bergenheim, 35. Bjugstad - 4. Alfredsson, 15. Zetterberg, 41. B. Smith, 42. Nyquist (Kindl). Střely na branku: 33:31. Diváci: 18.932.
Edmonton - Philadelphia 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 1. Hall, 5. Nugent-Hopkins, 52. Perron - 24. a 33. Simmonds (na obě Voráček), 55. Hartnell, rozh. nájezd Raffl. Střely na branku: 16:38. Diváci: 16.839.
St. Louis - Chicago 6:5 po sam. nájezdech (1:3, 2:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 15. Lapierre, 23. Schwartz, 28. Jaškin, 57. Tarasenko, 58. Berglund, rozh. nájezd Shattenkirk - 8. Sharp, 10. Shaw, 18. P. Kane, 38. Saad, 42. Seabrook. Střely na branku: 25:32. Diváci: 20.082.
Nashville - Los Angeles 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 57. a 60. Fisher, 15. Hornqvist - 28. Kopitar, 60. Carter. Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, z 28 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,9 procenta. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17.113.
Anaheim - Phoenix 3:2 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 18. a 61. S. Koivu, 46. Cogliano - 56. Hanzal, 60. Ribeiro. Střely na branku: 41:25. Diváci: 17.442.
NY Islanders - New Jersey 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 51. Nielsen - 12. Henrique, 54. Zajac (Židlický, Jágr). Střely na branku: 31:25. Diváci: 16.012.