Rubriky:

NHL

Praštit Iginlu? Ostych jsem neměl, tvrdí Gudas, české kladivo pro olympiádu

31. prosince 2013 07:52 - Tampa Bay/Praha

Dvakrát se porval se svým hokejovým idolem Iginlou, k mantinelu přišpendlil Selänneho. Třiadvacetiletý obránce Tampy Bay Radko Gudas odkládá v NHL respekt v šatně, pravidelně hraje přes 20 minut na zápas a od začátku sezóny je jedním z nejpříjemnějších českých překvapení. Cesta na olympiádu do Soči se zdá otevřená.

 

Chris O'Meara, ČTK/AP

Mluví se o vás jako o drsném muži, z českých hokejistů v NHL jste zdaleka nejtrestanější, rozdáváte rány... Na konci listopadu se vám ale nevyplatila účast v bitce s anaheimským Sbisou. Už jste se stoprocentně zotavil?

Jasně, jsem v pořádku, doktoři chtěli mít jistotu, že to je se mnou dobré, proto ta dvoutýdenní pauza. I když po té bitce jsem byl docela vytočený. Ten kluk mě praštil, když mě drželi rozhodčí a to se nedělá.

Taky si o vás zlomil ruku... Řekněte, neměl jste před svou první sezónní bitkou s Jaromem Iginlou trochu ostych? Vždyť to přece býval váš hokejový idol a vy jste se s ním pustil do křížku už dvakrát.

Nebál jsme se ho praštit. Spíš jsem se na to těšil (směje se). Bylo to zajímavý, že jsem šel zrovna proti Iginlovi, na kterého jsem vždycky rád koukal v televizi. Ještě s Bostonem hrajeme, tak když přijede, můžeme klidně shodit rukavice zase.

Iginla byl dlouhá léta ikonou Calgary, které v roce 1990 draftovalo vašeho otce Lea. Bavili jste se s tátou, proč to za mořem nezkusil? Se svým tvrdým hokejovým stylem by se určitě neztratil.
Taky si myslím, ale když byl táta draftovaný, tak zrovna podepsal kontrakt ve Finsku s Jyväskylä. V zámoří pro něj měli smlouvu, že by musel na farmu a taky jsem se narodil já, takže dal i přednost rodině.

Berete teď jako své štěstí, že jste právě v Tampě, která hodně sází na mladé hráče? V takovém Detroitu byste to měl asi těžší.
Máme mladý tým, to jo. Ale myslím, že kluci, co tu dostali šanci, by si to uhráli v jiných mužstvech.

Hrajete v průměru přes 20 minut na zápas. Je to i kvůli osobě trenéra Coopera, který vás zná z farmy a ví, co od vás může čekat?
Je to možný, ale každý trenér v NHL potřebuje hlavně vyhrávat a snaží se posílat na led hráče, kterým se daří.

Čekal jste už před sezónou, že budete figurovat v první obranné dvojici Blesků?
Ne že bych to čekal, ale po minulé sezóně jsem měl mítink s trenérem a manažerem, kde jsme se bavili, co ode mě čekají. Oni už mi naznačili, že bych měl hrát větší porce než v předchozí sezóně, kdy jsem měl nějakých šestnáct sedmnáct minut. Takže jsem přes léto makal a myslím, že se to vyplácí.

Tampa byla v posledních letech brána jako vyloženě ofenzivní tým s hvězdami Lecavalierem, St. Louisem, Stamkosem. Máte se jako bek od koho učit?
Máme tu zkušené hráče jako jsou Eric Brewer nebo Sami Salo. Taky Matt Carle má v NHL odehráno přes 500 zápasů. Takže je pořád od koho se učit. Navíc trenér beků si nás bere s Andrejem Šustrem často do parády a s ním trávíme hodně času.

Zabrzdilo vás teď hodně zranění Stamkose, který si zlomil holenní kost?
Když se vám zraní nejlepší střelec, který tam sází góly v přesilovkách, tak je potřeba se přizpůsobit a hrát to víc z obrany, to je jasný.

Reprezentační trenér Hadamczik oznámí 6. ledna olympijskou nominaci, kde byste podle prognóz neměl chybět. Máte už indicie, že do Soči poletíte?
Byli se tu na mě podívat pan Hadamczik i pan Lener. Já pojedu rád klidně jako osmý bek, ale i kdybych na olympiádu nejel, tak ji budu sledovat a fandit.

Hráči, kteří byli na turnaji v Soči, byli dost zaražení z obří ledové plochy. Nebude to pro vás moc obtížné přizpůsobit se širokému kluzišti?
Když v létě trénuju doma, tak jsem na to docela zvyklý. Neměl by to být problém. Myslím, že bych to měl ubruslit.

Marek Burkert, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: NHL

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..