Tampa Bay - Vancouver 4:3Palát hvězdou zápasu! Gólem a asistencí pomohl sestřelit Vancouver

New York

Český hokejista Ondřej Palát z Tampy Bay se zaskvěl gólem a asistencí v pondělním utkání NHL proti Vancouveru. Rodák z Frýdku-Místku pomohl týmu k výhře 4:3 a byl zámořskými novináři vyhlášen první hvězdou zápasu. Stejný příspěvek jako Palát si připsal také kapitán mužstva Steven Stamkos a Tampa se po třetím domácím triumfu v řadě posunula v tabulce Atlantické divize na druhé místo.

Křídelní útočník Ondřej Palát přijímá gratulace od spoluhráčů z Tampy Bay po gólu, který vstřelil ve druhé třetině Vancouveru.

Palát nejprve bekhendovým pasem nabíjel Stamkosovi na úvodní gól duelu a ve druhé části svým 18. zásahem v sezóně zvýšil náskok Blesků na 2:0. Dvaadvacetiletý český útočník převzal ve středním pásmu puk, našlápl do útočné třetiny a střelou zápěstím po ledě procedil kotouč i s pomocí teče bránícího beka Ryana Stantona za záda gólmana Eddieho Läcka. Tampa před závěrečnou dvacetiminutovkou vedla už 3:0 a nápor hostí přišel pozdě.

Palát bodoval v pátém utkání v řadě, ve kterých si připsal čtyři trefy a pět asistencí. I díky tomu je v produktivitě nováčků NHL druhý s šestibodovou ztrátou na vedoucího Nathana MacKinnona.

Hokejisté Bostonu prodloužili sérii výher na devět zápasů, když v domácím prostředí přehráli Minnesotu 4:1 a v čele Východní konference zvýšili náskok před Pittsburgem na pět bodů. K poslednímu vítězství Bruins přispěl nejvýrazněji Jarome Iginla, který vstřelil dvě branky.

Rask znovu Boston podržel

"Je známkou dobrého týmu, když vyhrává zápasy, přestože v nich nepodá nejlepší výkon. A nám se to v poslední době daří," prohlásil brankář Bostonu Tuukka Rask, který byl s 33 zásahy hlavní hrdinou. "Náš gólman byl dobrý. Opět jsme soupeře pustili do mnoha přečíslení a gólových šancí. To musíme zlepšit. Ale v útoku to bylo solidní," doplnil kouč domácích Claude Julien.

Západní konferenci i celé soutěži vévodí St. Louis, které doma porazilo Winnipeg 3:1 a jako první tým v sezóně překonalo stobodovou hranici. Na dalším úspěchu se tentokrát nepodíleli zraněný Vladimír Tarasenko ani šikula T. J. Oshie, který dostal od klubu volno, protože se mu narodila dcera. Z toho profitoval Dmitrij Jaškin, který opět dostal šanci.

O výhře Blues rozhodl David Backes, jenž v posledních sedmi minutách dvěma zásahy zlomil nerozhodný stav. Ve druhém případě mu trefa byla uznána jako technický gól, neboť byl při powerplay a úniku na opuštěnou branku podražen Jacobem Troubou.

Bluesmani soupeře opět ničili propracovanou defenzívou, která na svého brankáře Ryana Millera propustila jen 17 střel. "Je to frustrující. Tohle oni umí. Dokážou se dostat do jednogólového vedení a pak zamknou bránu," uvedl Al Montoya, který v brance Jets zastupuje zraněného Ondřeje Pavelce.

Martin Hanzal se po absenci v sedmi zápasech vynucené zraněním vrátil do sestavy Phoenixu, společně s Radimem Vrbatou asistovali u první branky týmu a pomohli k vítězství svých barev 4:3 na ledě Los Angeles. Kojoti obrátili vývoj utkání dvěma trefami v závěrečné třetině, vítězství jim vystřelil tři minuty před vypršením normální hrací doby Jeff Halpern.

Výsledky NHL:
Boston - Minnesota 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 24. a 59. Iginla, 32. Eriksson, 48. Smith - 39. Pominville. Střely na branku: 29:34. Diváci: 17.565.
Tampa Bay - Vancouver 4:3 (1:0, 2:0, 1:3)
Branky: 18. Stamkos (Palát), 27. Palát, 40. Filppula, 49. Pyatt - 46. a 52. Burrows, 56. Hansen. Střely na branku: 30:28. Diváci: 19.204.
St. Louis - Winnipeg 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 54. a 59. Backes, 22. Morrow - 42. O´Dell. Střely na branku: 26:17. Diváci: 16.665.
Los Angeles - Phoenix 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)
Branky: 18. Pearson, 27. Martinez, 39. Gáborík - 7. Klinkhammer (Vrbata, Hanzal), 8. Boedker, 50. Yandle, 57. Halpern. Střely na branku: 39:28. Diváci: 18.118.