San Jose - Tampa Bay 2:5Palát pomohl Tampě šťastným gólem k výhře, Hertl opět vyšel naprázdno

New York

Český hokejista Ondřej Palát skóroval v dresu Tampy Bay na ledě San Jose, jeho gól znamenal navýšení skóre na 3:1. Nakonec jeho tým vyhrál v pokračování NHL 5:2 a dál se drží v nejvyšších patrech Východní konference, má stejně bodů jako vedoucí Montreal.

Ondřej Palát (18) z Tampy jásá po svém gólu se spoluhráči Nikitou Kucherovem a Tylerem Johnsonem (9).

Palát zaznamenal svůj dvanáctý gól v sezóně. Padl hodně šťastně v desáté sekundě třetí třetiny po střele, kterou před brankářem Anttim Niemim tečovali hned dva hráči. Třiadvacetiletý rodák z Frýdku-Místku skóroval poprvé po jedenácti zápasech. V 52. minutě sice snížil v přesilovce Brent Burns, ale pak si hosté pojistili výhru dvěma góly.

V dresu vítězů nechyběl také obránce Andrej Šustr. Za domácí se střelecky neprosadil Tomáš Hertl, nastoupil ve čtvrté formaci, odehrál v součtu necelých dvanáct minut. Gól nedal ve čtvrtém zápase v řadě.

Tampa zvítězila v San Jose poprvé od března 2003 a připravila Žralokům pátou domácí porážku v řadě a zároveň pátou z posledních sedmi zápasů. Gólem a asistencí se o to zasloužili Steven Stamkos a Ryan Callahan, brankář Ben Bishop, který předčasně střídal ve dvou z uplynulých tří duelů, si připsal 33 úspěšných zákroků.

"Je to frustrující. Pořád děláme stejné chyby, přitom se na nich snažíme při tréninku zapracovat, koukáme na video...," pustil se do kritiky útočník San Jose Logan Couture. "Tohle jsou věci, které bychom měli mít zvládnuté po dvou týdnech sezóny. V přípravném kempu se učíme nějaký systém a měli bychom tak hrát. Jenže prohráváme, protože tým není naladěný na stejnou vlnu," dodal.

Naopak Tampa se oklepala ze čtvrteční porážky 3:6 se St. Louis a úspěšně zahájila sérii pěti zápasů na hřištích soupeřů. "Už na začátku sezony jsem si tohle období v kalendáři červeně zatrhl. Tyhle zápasy mohou mít velký vliv na to, jakým směrem se pro nás bude vyvíjet zbytek sezony," míní trenér Jon Cooper. "Dnes mohu mužstvo jen pochválit, vyhrát v téhle hale není jednoduché. Zvlášť po našem čtvrtečním zaváhání."

Voráček nebodoval. Kane mu neutekl

Solidní výkon podal v brance Buffala český gólman Michal Neuvirth, který v duelu s Philadelphií zneškodnil 28 z 30 střel, porážce 1:2 ale nezabránil. O výhře Flyers, kteří bodovali v devátém utkání za sebou, rozhodl v 53. minutě Michael Raffl, který Neuvirtha překvapil rychlým výjezdem zpoza branky.

"Na chvíli se mi puk ztratil z očí. Byla to rychlá akce za brankou. Kdyby to šlo, rád bych tu situaci vrátil. Podívám se na to na videu a poučím se pro příště," řekl Neuvirth, jenž po odchodu Jhonase Enrotha do Dallasu bojuje o pozici týmové jedničky.

Jakub Voráček se proti nejhoršímu týmu ligy neprosadil a v kanadském bodování stále ztrácí tři body na vedoucího Patricka Kanea, jenž rovněž nebodoval při výhře Chicaga 2:1 po nájezdech nad Pittsburghem.

Plodný večer naopak prožil Alexander Ovečkin, který se dvěma góly a stejným počtem přihrávek zasloužil o výhru Washingtonu 5:3 na ledě Anaheimu.

Ruský kanonýr se tak s 36 trefami vrátil do čela tabulky střelců, když o gól přeskočil Ricka Nashe z New Yorku Rangers.

Oba celky spustily palbu hned v úvodu. Už po 66 sekundách hry vedli domácí zásluhou Andrewa Cogliana, o 16 sekund později ale Ovečkin vyrovnal. V 6. minutě vrátil Kačerům vedení Corey Perry, jenže v 11. minutě Ovečkin v přesilové hře znovu srovnal. V první polovině druhého dějství se hosté dostali dvěma góly do vedení a už ho nepustili.

Ovečkin potvrdil, že se mu proti Anaheimu dlouhodobě daří. V jedenácti vzájemných zápasech vstřelil devět gólů a na stejný počet přihrál, z toho osm gólů a šest asistenci zaznamenal v pěti utkáních na ledě Ducks. "Kalifornii má prostě rád," poznamenal s úsměvem na jeho adresu trenér Barry Trotz.

Statistika NHL:
Chicago - Pittsburgh 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 24. Hjalmarsson, rozhodující sam. nájezd Sharp - 44. Spaling. Střely na branku: 32:37. Diváci: 22 169. Hvězdy utkání: 1. Crawford (Chicago), 2. Fleury (Pittsburgh), 3. Hjalmarsson (Chicago).
Florida - St. Louis 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 59. Bjugstad - 32. Schwartz, rozhodující sam. nájezd Lehtera. Střely na branku: 41:33. Diváci: 11 859. Hvězdy utkání: 1. Bjugstad (Florida), 2. Elliott (St. Louis), 3. Luongo (Florida).
San Jose - Tampa Bay 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky: 31. Couture, 52. Burns - 20. Stamkos, 28. Killorn, 41. Palát, 57. Paquette, 58. Callahan. Střely na branku: 35:33. Diváci: 17 562. Hvězdy utkání: 1. Hedman, 2. Stamkos, 3. Callahan (všichni Tampa).
Anaheim - Washington 3:5 (2:2, 1:2, 0:1)
Branky: 2. a 33. Cogliano, 6. Perry - 2. a 11. Ovečkin, 30. a 50. Burakovskij, 24. Johansson. Střely na branku: 33:28. Diváci: 17 252. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin (Washington), 2. Cogliano (Anaheim), 3. Burakovskij (Washington).
Buffalo - Philadelphia 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 34. Zadorov - 4. Read, 53. Raffl. Michal Neuvirth odchytal za Buffalo 59 minut, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely na branku: 22:30. Diváci: 18 759. Hvězdy utkání: 1. Raffl (Philadelphia), 2. Bogosian (Buffalo), 3. Read (Philadelphia).