Vašíček a Hemský pomohli k výhrám v přípravě NHL

NEW YORK

Mistři světa z Vídně Josef Vašíček a Aleš Hemský se dvěma góly podíleli na výhrách svých týmů ve středečních přípravných duelech před zahájením sezony NHL. Při debutu jedničky draftu Sidneyho Crosbyho v dresu hokejistů Pittsburgu zase rozhodl o vítězství Bostonu v prodloužení Zdeněk Blatný.

Vašíček pomohl Carolině k výhře nad Atlantou brankami v 8. a 59. minutě; právě trefa 101 sekund před koncem znamenala vítězství Hurricanes 5:4. "Prostě se přede mnou otevřel prostor, do kterého jsem puk zasunul," popsal lakonicky Vašíček, jak překonal brankáře Adama Berkhoela.

Thrashers nebyl nic platný ani premiérový gól slovenského kanonýra Petera Bondry v prvním utkání za nový klub. Atlanta navíc přišla o Patrika Štefana, jenž byl v posledním dějství po střetu s Erikem Colem odnesen na nosítkách.

Také Hemský z Edmontonu rozložil své trefy mezi první a třetí třetinu, navíc přidal asistenci při trefě Moreaua. V penaltovém rozstřelu se sice pardubický odchovanec neprosadil, nahradil ho však Radek Dvořák, jenž jako jediný nájezd proměnil, a Oilers nad Vancouverem vyhráli 5:4.

V ostře sledovaném debutu se kanadský talent Crosby představil po boku svého mentora Maria Lemieuxe a podílel se asistencí na gólu Marka Recchiho. "Hrál velmi dobře, dařilo se mu u hrazení i před brankou. Byl jedním z nejlepších hráčů na ledě," pochválil jedničku draftu Lemieux, jenž si sám přispal dvě nahrávky, z toho jednu na branku letní posily Žigmunda Pálffyho.

Z výhry se však nakonec ve Wilkes-Barre radoval Boston zásluhou trefy Blatného z poslední minuty prodloužení. Dvěma góly se prezentoval také Crosbyho spoluhráč ze zlaté kanadské dvacítky z letošního MS Patrice Bergeron.

Philadelphia - New York Islanders 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 11. Rathje, 55. Radivojevič - 10. Smith.
Washington - Buffalo 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 36. a 40. Vanek, 7. Fitzpatrick, 46. Afinogenov. Střely na branku: 29:27. Diváci: 10129.
Pittsburgh - Boston 4:5 v prodl. (2:3, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 9. Recchi, 10. Gončar, 39. Vandenbussche, 54. Pálffy - 10. a 36. Bergeron, 7. Isbister, 18. Boyes, 65. Blatný. Střely na branku: 31:33.
Carolina - Atlanta 5:4 (1:1, 3:2, 1:1)
Branky: 8. a 59. Vašíček, 26. Justin Williams, 32. Commodore, 39. Zigomanis - 14. Bondra, 31. Hnidy (Klouček), 44. Coburn, 53. Vigier. Střely na branku: 38:13. Diváci: 6013.
Detroit - Colorado 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 12. Quincy, 57. Jason Williams (Lang), 64. Lidström (Lang) - 35. Healey, 47. Laaksonen. Střely na branku: 34:16.
St. Louis - Nashville 3:4 (1:2, 2:2, 0:0)
Branky: 32. a 36. Sillinger, 7. Mayers - 5. Weber, 12. Hartnell, 32. R. Robitaille, 36. Suter. Střely na branku: 32:24. Diváci: 10362.
Calgary - Chicago 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky: 10. a 60. Ritchie, 3. Regehr, 38. Reinprecht (Hamrlík) - 26. Keith, 50. Barker. Střely na branku: 35:21. Diváci: 17439.
Edmonton - Vancouver 5:4 po sam. nájezdech (1:3, 0:0, 3:1 - 0:0)
Branky: 9. a 55. Hemský, 44. Moreau (Hemský), 58. Peca, rozhodující nájezd Dvořák - 6. Goren, 13. Jovanovski, 14. Green, 53. D. Sedin. Střely na branku: 32:27. Diváci: 13457.
Anaheim - San Jose 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 33. Fedoruk - 57. Dimitrakos, rozhodující nájezd Sturm. Střely na branku: 36:34. Diváci: 9262.