Pittsburgh - Detroit 1:5Češi zářili v dresu Red Wings. Mrázek byl zvolen první hvězdou duelu, Židlický druhou! Jágr to nebalí

Pittsburgh

Parádní odpoledne prožili v NHL čeští hokejisté ve službách Detroitu. Brankář Petr Mrázek kryl 42 střel hráčů Pittsburghu, výrazně tak pomohl Rudým křídlům k vítězství 5:1 a stal se první hvězdou utkání. Obránce Marek Židlický přispěl k triumfu hostů gólem a dvěma přihrávkami. Zkušený zadák byl vyhlášen druhou hvězdou střetnutí. V nočních zápasech se trefil i nejproduktivnější český hráč v sezóně Jakub Voráček, ale Philadelphia nakonec podlehla Ottawě 1:2 po samostatných nájezdech. Dobrou formu potvrdil Andrej Nestrašil, jenž přispěl dvěma asistencemi k výhře Caroliny 3:2 na ledě Columbusu.

Brankář Detroitu Petr Mrázek kryje šanci útočníka Pittsburghu Patrika Hörnqvista.

Osmatřicetiletý Židlický, jenž posílil Detroit těsně před uzávěrkou přestupů z New Jersey, se podílel na prvních třech gólech zápasu. Už po 81 sekundách hry jeho ránu od modré tečoval do branky Sheahan, poté v 19. minutě asistoval u trefy Pulkkinena a v úvodu prostřední dvacetiminutovky sám skóroval. Židlický zvýšil na 3:0 nekompromisní ranou v přesilovce pět na tři a zaznamenal sedmý zásah v sezóně.

Mrázek mezitím likvidoval všechny šance Tučňáků. O čisté konto ho připravil až v 50. minutě za stavu 0:5 rychlou střelou z první Perron. Rudá křídla po dvou porážkách zabrala a v tabulce Východní konference drží šesté místo. Pittsburgh má jen o bod víc a je pátý.

Philadelphia v boji o postup do play off podlehla Ottawě, v jejímž dresu zářil gólman Andrew Hammond, který pochytal 27 z 28 střel a navíc i všechny tři nájezdy soupeře v rozstřelu včetně Voráčkova pokusu. Kladenský odchovanec jej sice ve druhé třetině dělovou střelou z kruhu pro vhazování překonal a srovnal na 1:1, ale nájezdy nakonec rozhodl domácí Bobby Ryan. Senátoři si připsali třetí výhru v řadě, osmou z posledních deseti zápasů a přeskočili Floridu, jež prohrála 1:2 s New York Rangers. K osmému Bostonu (padl 0:2 s Washingtonem) se přiblížili na rozdíl pěti bodů.

"Všichni jsme věřili, že existuje šance na podobnou vítěznou šňůru. A pak přišel Hammer a proměnil ji ve skutečnost," ocenil autor vítězného nájezdu Ryan přínos gólmana Hammonda, který od poloviny února po premiéře v NHL v 11 zápasech vychytal deset výher, přičemž ani jednou neinkasoval víc než dva góly. Pokud se to sedmadvacetiletému brankáři povede i příště, vyrovná letitý rekord Franka Brimseka ze sezóny 1938/39.

Voráček zaznamenal 21. trefu v sezóně, vylepšil svou letošní bilanci na 69 bodů a v tabulce produktivity poskočil na páté místo před Jevgenije Malkina. Na vedoucího Johna Tavarese z New York Islanders nyní ztrácí tři body.

Florida prohrála v Madison Square Garden, přestože přestřílela Rangers v poměru 39:34. Pět střel vyslal Jaromír Jágr, ani jedna však za zády výtěčného Cama Talbota neskončila a manko Panterů na poslední osmou postupovou příčku zůstává šestibodové. Nejproduktivnější Evropan v historii NHL však neztrácí naději.

"Ještě není konec. Zbývá nám třináct zápasů, a když budeme hrát jako dnes - nezapomínejte, že jsme čelili nejlepšímu týmu ligy - máme šanci jedenáct nebo dvanáct z nich vyhrát. Nikdy nevíš. Pořád máme o co bojovat," citoval Jágra po utkání server NHL.

Andrej Nestrašil pomohl Carolině přerušit sérii tří porážek a bodoval v šestém z posledních devíti zápasů, v nichž zaznamenal dohromady devět bodů za dva góly a sedm asistencí. Čtyřiadvacetiletý útočník se podílel na prvních dvou gólech Hurricanes ve druhé třetině i obratu na 2:1. Blue Jackets pak sice vyrovnali, ale ve 35. minutě rozhodl o výhře hostů Brad Malone.

Hokejisté Bostonu prohráli po pěti výhrách v řadě, díky nimž se sice bodově dotáhli na sedmý Washington, v přímém souboji ale nedali Capitals ani gól, což se jim stalo poprvé od 2. prosince.

Medvědy vychytal Braden Holtby, který si díky 32 zákrokům připsal osmé čisté konto v sezóně. A napravil si tak reputaci po páteční prohře 2:4 s Dallasem, kdy byl po 34 minutách a čtyřech inkasovaných gólech střídán. Kouč Barry Trotz pak hráčům zrušil plánované sobotní volno, protože nebyl spokojen s nasazením celého mužstva.

"Všichni jsme se zlepšili, od prvního vhazování jsme hráli s mnohem větším důrazem," poznamenal obránce Matt Niskanen. "Dobře jsme bruslili a plnili taktické pokyny. V prvních pěti minutách zápasu jsme soupeře skoro nepustili z pásma a to myslím nastavilo ráz celého utkání," dodal.

Výsledky zápasů NHL:
Pittsburgh - Detroit 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Branky: 50. Perron - 19. a 44. Pulkkinen (na první Židlický), 2. Sheahan (Židlický), 21. Židlický, 28. Zetterberg. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 43 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97,7 procenta. Střely na branku: 43:25. Diváci: 18 668. Hvězdy utkání: 1. Mrázek, 2. Židlický, 3. Pulkkinen (všichni Detroit).
New York Rangers - Florida 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 18. Sheppard, 49. Hunwick - 51. Pirri. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18 006. Hvězdy utkání: 1. Talbot, 2. Hunwick, 3. Sheppard (všichni Rangers).
Columbus - Carolina 2:3 (1:0, 1:3, 0:0)
Branky: 20. Foligno, 33. Hartnell - 29. Faulk (Nestrašil), 30. Hainsey (Nestrašil), 35. Malone. Střely na branku: 24:27. Diváci: 15 258. Hvězdy utkání: 1. Malone (Carolina), 2. Dano (Columbus), 3. Chudobin (Carolina).
Dallas - St. Louis 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
Branky: 45. Tarasenko, 57. Steen, 59. Oshie. Střely na branku: 28:21. Diváci: 18 532. Hvězdy utkání: 1. Allen, 2. Tarasenko (oba St. Louis), 3. Jamie Benn (Dallas).
Anaheim - Nashville 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)
Branky: 43. Getzlaf, 50. Palmieri, 50. Thompson, 55. Fowler - 22. Beck, 27. Josi. Střely na branku: 28:27. Diváci: 17 295. Hvězdy utkání: 1. Getzlaf, 2. Fowler, 3. Thompson (všichni Anaheim).
Washington - Boston 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 13. Carlson, 34. Schmidt. Střely na branku: 38:32. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Bäckström, 2. Holtby, 3. Carlson (všichni Washington).
Ottawa - Philadelphia 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 26. Pageau, rozhodující sam. nájezd Ryan - 33. Voráček. Střely na branku: 28:28. Diváci: 17 730. Hvězdy utkání: 1. Ryan, 2. Hammond (oba Ottawa), 3. Emery (Philadelphia).