Anaheim - Chicago 3:5Chicago je ve finále! Fleischmann a Sekáč si o Stanley cup nezahrají

Anaheim/Praha

Potřetí v šesti letech. Chicago znovu bude hrát o Stanley Cup. V sedmém zápase finále Západní konference NHL přehrálo Anaheim 5:3, celou sérii ovládlo poměrem 4:3. Blackhawks položili základy k rozhodujícím vítězství už v první třetině, kdy jim získal dvoubrankové vedení kapitán Jonathan Toews. Na straně poraženého Anaheimu smutní i čeští hráči Jiří Sekáč s Tomášem Fleischmannem. Chicago se o Stanley Cup utká s Tampou Bay Lightning.

Hokejisté Chicaga oslavují Toewsův (19) proti Anaheimu.

Rok 2014, sedmý zápas finále Západní konference, v prodloužení vstřelená branka losangeleského Martineze - tehdy Chicago truchlilo. Rok nato je však vše zcela opačně. Blackhawks slaví postup do finále NHL přes favorizovaný Anaheim.

„Zatím jsme nic nedokázali," řekl autor tří gólových přihrávek Patrick Kane, „Je to velký krok, speciálně s ohledem na to, jak jsme dopadli loni. To jsme měli skvělou pozici, ale nedokázali se chopit šance. Tu letošní příležitost chtěl každý využít, o pocit, co jsme zažívali při loňském vyřazení, nikdo nestál," dodal útočník Blackhawks.

Minimálně zprvu se v sedmém utkání zdálo, že rozhodnutí přijde brzy. Toews poslal hosty do vedení už ve třetí minutě, když dorážel na brankovišti. Na 2:0 kapitán Chicaga zvýšil v polovině třetiny přesně střílenou střelou zápěstím při přesilovce.

Když pak ve 14. minutě druhé třetiny slovenský forvard Marián Hossa dostal Chicago do vedení 4:0, zdálo se, že je hotovo. Anaheim se ale nechtěl jen tak vzdát. Ještě před koncem prostřední části vstřelil první gól domácích Kesler.

Ve 12. minutě třetí třetiny na 2:4 z pohledu Anaheimu snížil Perry. Poté ale museli jít Ducks za faul do čtyř. Poslední jiskru naděje tak ani ne dvě minuty po radosti Anaheimu uhasil vstřelenou brankou Seabrook. Za poražené ještě v poslední minutě utkání skóre korigoval na 3:5 Beleskey.

Blackhawks jsou od ligové výluky v roce 2005 prvním týmem, co se dostal potřetí do finále NHL. Kromě toho budou útočit na třetí zisk Stanley Cupu v šesti letech, což se naposledy povedlo Detroitu na přelomu tisíciletí.

Nejslavnější hokejovou trofej získají čeští hráči Ondřej Palát s Andrejem Šustrem z Tampy, nebo chicagský obránce Michal Rozsíval, pro něhož však vinou zraněného kotníku sezóna skončila předčasně.

Semifinále play off NHL:
Západní konference - 7. zápas:
Anaheim - Chicago 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)
Branky: 39. Kesler, 52. Perry, 60. Beleskey - 3. a 12. Toews, 22. Saad, 34. Hossa, 54. Seabrook. Střely na branku: 38:26. Diváci: 17.375. Hvězdy utkání: 1. Toews, 2. P. Kane, 3. B. Richards (všichni Chicago). Konečný stav série: 3:4.