Jágr přišel o vedení v kanadském bodování

V nevídanou přestřelku se změnil zápas domácí Caroliny s Philadelphií. Diváci viděli čtrnáct branek a jako černá ruka řádil domácí Eric Staal, jenž v každé třetině vsítil gól. Stal se tak nejproduktivnějším hráčem soutěže, když předskočil Jaromíra Jágra.

Carolina si přitom dokázala udržet domácí neporazitelnost v sezóně. Na pátém vítězství před svými fanoušky se podílel Josef Vašíček brankou a František Kaberle nahrávkou. "Vydali jsme se správnou cestou," pochvaloval si nový vedoucí muž kanadského bodování. Zatím nasbíral osmnáct branek za debvět branek a stejný počet asistencí. Jágr má o bod méně. "Soupeři už nás nemohou odepisovat, což si také uvědomují," dodal Staal.

Staal zažívá pohádkový vstup do letošního ročníku. V poslední zámořské sezoně si připsal pouze 31 bodů, letos jich má po deseti zápasech jen o 12 méně. V pátek třemi góly stylově oslavil své jedenadvacáté narozeniny.

Prospal pečetil vítězství do prázdné klece

Tým trenéra Lavioletta vyhrál potřetí za sebou o dva góly a znovu se mohl spolehnout zejména na vynikající finiš. Do třetí třetiny vstupovali s dvougólovým náskokem Flyers, ale závěrečné dějství prohráli vysoko 1:5. "Takhle rozehraný souboj jsme už měli dotáhnout do vítězného konce," posteskl si Peter Forsberg, který si v dresu hostů polepšil v produktivitě o dva body za gól a nahrávku.

Téhož bodového zisku dosáhl v duelu proti Washingtonu útočník Tampy Bay Václav Prospal, jenž v poslední minutě trefou do prázdné branky upravil skóre na konečných 4:2 ve prospěch Blesků. Asistencí se na výhře podílel i Pavel Kubina.

Prospalovi byl zprvu připsán i vítězný zásah. Rozhodčích však gól třicet minut po utkání přisoudili jeho spoluhráči z útoku Vincentu Lecavalierovi, jehož dělovku místo českého reprezentanta tečoval obránce soupeře Morrisonn. "Neviděl jsem síť, takže nevím, kdo z nás gól dal. Důležité ale bylo, že jsme se ujali vedení," mínil Lecavalier.

V nikterak atraktivní utkání se v táboře poražených opět zaskvěl mladík Ovečkin, střelec obou gólů. Druhého úspěchu dosáhl talentovaný Rus po brilantní akci ve vlastním oslabení, kdy ujel Pavlu Kubinovi a efektním blafákem poslal naposledy svůj tým do vedení. "Každý večer se na něho můžeme spolehnout. Jeho výkon roste se silou soupeře, což na ledě úřadujících vítězů Stanley Cupu jen potvrdil," pochválil svého svěřence kouč Glen Hanlon.

Chudé na góly bylo podle očekávání utkání mezi Columbusem a Minnesotou (2:1). Domácí soupeře sice jednoznačně přestříleli 53:28, hostující gólman Roloson ale inkasoval vyrovnávací gól až z poslední střely základní hrací doby, již na něho vyslal - s přispěním přihrávajícího Davida Výborného - obránce Adam Foote.

Na nerozhodném stavu nic nezměnilo ani prodloužení. O vítězi tak rozhodl až při nájezdech domácí Trevor Letowski, který se stal po Hartiganovi druhým hráčem z osmi, jenž překonal gólmana Minnesoty.

Prusek si vysloužil pochvalu

Martina Pruska v brance Blue Jackets pokořil z rovněž osmi vyzyvatelů pouze White. Během střetnutí vítkovický odchovanec zlikvidoval 27 ran. Jediným, komu dovolil skórovat, byl na začátku prostřední části hry Bouchard. "Byl fantastický," pochválil Pruska trenér Columbusu Gerard Gallant. "Oba gólmani vyčnívali, což potvrdily i závěrečné nájezdy," dodal.

Po sedmi porážkách za sebou dosáhl Edmonton cenného vítězství 5:3 v Dallasu. Ve prospěch hostů rozhodl Radek Dvořák, který využil agresivního forčekinku spoluhráčů a následného zaváhání Martina Škouly s brankářem Martym Turkem. "Těžil jsem z vynikajícího napadání Moreaua. Vždycky je fajn dát takový gól," popisoval klíčový okamžik Dvořák. O dvě asistence bohatší je v produktivitě Aleš Hemský. Dvoustý gól v NHL vsítil edmontonský kapitán Ryan Smyth.

I bez zraněné brankářské jedničky Martina Brodeura zdolali hokejisté New Jersey 3:2 Buffalo. St. Louis nedopomohla k bodům v Anaheimu (6:4) ani asistence Pera Čajánka. O jednu branku Kačerů se zasloužil Petr Sýkora.

V Los Angeles přispěl gólem k výhře San Jose 5:4 Milan Michálek. Domácí tribuny utišil rozhodujícím úderem čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou Jonathan Cheechoo. Kings podruhé z posledních tří zápasů přišli o bod v poslední minutě. Za Sharks nastoupil v NHL poprvé od začátku třetí gólman Nolan Schaefer, jenž zneškodnil 21 střel.

Carolina - Philadelphia 8:6 (1:2, 2:3, 5:1)
Branky: 20., 32. a 50. Staal, 23. J. Williams, 45. Stillman, 48. Brind'Amour, 55. Cullen (F. Kaberle), 59. Vašíček - 29. a 51. Sim, 11. Knuble, 14. D. Hatcher, 39. Forsberg, 40. Rathje. Střely na branku: 37:34. Diváci: 18 165.
Columbus - Minnesota 2:1 na sam. nájezdy (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 60. Foote (Výborný), rozhodující sam. nájezd Letowski - 26. Bouchard. Střely na branku: 53:28. Za Columbus odchytal celý zápas Martin Prusek, kryl 27 střel, obdržel jednu branku a úspěšnost zásahů měl 96,4 procenta. Diváci: 15 669.
New Jersey - Buffalo 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 37. Rasmussen, 44. Gomez, 55. Brylin - 53. Briere, 54. Drury. Střely na branku: 27:27. Diváci: 12 378.
Tampa Bay - Washington 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky: 5. Boyle, 39. St. Louis (Prospal), 55. Lecavalier (Kubina), 60. Prospal - 4. a 14. Ovečkin. Střely na branku: 28:14. Diváci: 20.722.
Dallas - Edmonton 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)
Branky: 29. Guerin, 30. Modano, 46. Arnott - 20. M. Bergeron, 23. Cross, 37. Smyth (Hemský), 49. Dvořák, 57. Torres (Hemský). Střely na branku: 22:25. Diváci: 16 342.
Los Angeles - San Jose 4:5 (1:2, 2:2, 1:1)
Branky: 19. Brown, 27. Conroy, 28. Višňovský, 44. Frolov - 2. Marleau, 18. M. Michálek, 31. W. Primeau, 34. M. Smith, 60. Cheechoo (M. Michálek). Střely na branku: 25:33. Diváci: 18 118.
Anaheim - St. Louis 6:4 (3:2, 1:1, 2:1)
Branky: 15. a 51. Selänne, 11. Lupul, 17. Hedström, 23. P. Sýkora, 42. R. Niedermayer - 1. Brewer (Čajánek), 8. Young, 39. Weight, 45. Weinrich. Střely na branku: 39:28. Diváci: 12 510.