Vancouver - Colorado 5:1Vrbata ukončil trápení, skóroval i Jordán. Z Mrázka byl opět náhradník

New York

Český útočník Radim Vrbata se po dlouhých týdnech zapsal mezi střelce, svým dvanáctým gólem v sezóně přispěl v pokračování NHL k výhře Vancouveru nad Coloradem 5:1. Český bek Michal Jordán dal svůj první gól v tomto ročníku zámořské hokejové soutěže v dresu Caroliny, ta ale podlehla Tampě 2:4. Ondřej Palát z týmu hostů si připsal asistenci na poslední gól, který do prázdné brány dal Ryan Callahan. Na první trefě Tampy se podílel Andrej Šustr.

Radim Vrbata (17) z Vancouveru se raduje po gólu, který dal proti Coloradu. Vpravo jeho spoluhráč Sven Baertschi. Vlevo Blake Comeau.

Vrbata dával v závěru druhé třetiny z přesilovky zblízka už na 3:0. Pomohl ukončit sérii čtyř porážek svého celku v řadě, vždy v poměru 2:5. A po 14 zápasech ukončil i své střelecké trápení, naposledy se prosadil 17. ledna na ledě Islanders.

O vítězství Vancouveru se výrazně zasloužil i brankář Ryan Miller, který pochytal 37 z 38 střel a o čisté konto přišel až 42 sekund před koncem třetí třetiny. Základ úspěchu položili v první třetině Adam Craknell a Jannik Hansen. Dalším z hlavních strůjců vítězství byl Henrik Sedin, který si připsal čtyři asistence.

Jordán ve druhé třetině srovnal na 2:2, potom už však mířili přesně jen hosté. Český obránce  byl v utkání, v němž dal svůj celkově třetí gól v NHL, vyhlášen třetí hvězdou.

Český zadák Caroliny ve 33. minutě v útočném pásmu předvedl nádhernou samostatnou akci, když oklamal obranu soupeře v čele s gólmanem Benem Bishopem, naznačil střelu, udělal kličku, objel branku a pak puk zasunul do odkryté klece.

Jordán se na začátku sezony nevešel do sestavy, nyní je ale platným členem mužstva. "Podává dobré výkony, zaslouží si pochvalu," prohlásil trenér Bill Peters. "Využil příležitosti a vybojoval si stabilní místo."

Jiný český obránce Michal Rozsíval nedohrál další ze série utkání pod širým nebem, v němž jeho Chicago utrpělo debakl 1:6 v Minnesotě. Ve 36. minutě v útočném pásmu trefil loktem útočníka Jasona Zuckera, a přestože nešlo o žádný zákeřný nebo agresivní zákrok, byl vyloučen do konce utkání.

Před návštěvou 50 426 diváků na stadiónu v Minneapolis, kde hraje univerzitní celek amerického fotbalu, měli domácí zápas od začátku pod kontrolou. Po sedmi minutách vedli 2:0, v polovině utkání už 4:0.

Minnesota tak vybojovala premiérové vítězství na domácím ledě v novém roce - po sérii osmi porážek. Naposledy se hráči Wild radovali z výhry před vlastními fanoušky den před Štědrým dnem.

Mužstvu očividně prospěla výměna trenéra Mika Yea, jehož v polovině února nahradil John Torchetti. Od té doby Minnesota vyhrála všechny čtyři zápasy. "Je to zásluha hráčů, ne moje," uvedl Torchetti, který jako první koučem v historii NHL prožil debut v domácím utkání při venkovním zápase. "Nejdůležitější v hokeji je, co děláte, když nemáte puk. A to se snažím hráčům vštípit do hlavy. Musíte pořád tlačit na soupeře, aby vám kotouč odevzdal a pak se snažit využít šance," prohlásil.

V bráně Detroitu se tentokrát neobjevil Petr Mrázek, v utkání na ledě Rangers ho nahradil  Jimmy Howard, který v základní hrací době udržel čisté konto, v 55. minutě zneškodnil i trestné střílení, ale ve druhé minutě prodloužení ho překonal Kevin Klein.

Hosté tak prohráli počtvrté v řadě.

Asistenci si připsal Jiří Hudler v dresu Calgary, jeho tým ale podlehl 2:5 na ledě Anaheimu. Ten má aktuálně nejlepší formu v lize, vítěznou sérii prodloužil na pět zápasů. Ducks potvrdili, že se jim proti Flames dlouhodobě daří, když na domácím ledě vyhráli 22. vzájemný souboj v základní části v řadě. Naposledy Calgary uspělo v Anaheimu v roce 2004.

Výsledky NHL:
Buffalo - Pittsburgh 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)
Branky: 14. a 60. Bogosian, 49. Gionta - 10. Hornqvist, 26. Wilson, 38. Kessel, 48. Cullen. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Letang (Pittsburgh), 2. Bogosian (Buffalo), 3. Kessel (Pittsburgh).
Minnesota - Chicago 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
Branky: 4. Dumba, 8. Vanek, 23. Niederreiter, 31. Pominville, 43. Carter, 54. Haula - 53. P. Kane. Střely na branku: 32:32. Diváci: 50 426 (hráno pod širým nebem). Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Carter, 3. Pominville (všichni Minnesota).
Vancouver - Colorado 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 19. a 50. Hansen, 9. Cracknell, 40. Vrbata, 52. Tanev - 60. Duchene. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18 431. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Hansen, 3. H. Sedin (všichni Vancouver).
Carolina - Tampa Bay 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 12. Nordström, 33. Jordán - 29. a 60. Callahan (na druhou Palát), 25. Brown (Šustr), 55. Stamkos. Střely na branku: 31:18. Diváci: 10 422. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos (Tampa), 2. Nordström, 3. Jordán (oba Carolina).
Anaheim - Calgary 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 27. a 45. Kesler, 16. Maroon, 41. Getzlaf, 55. Bieksa - 29. Giordano (Hudler), 60. Backlund. Střely na branku: 33:24. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Getzlaf, 3. Silfverberg (všichni Anaheim).
NY Rangers - Detroit 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka: 62. Klein. Střely na branku: 30:22. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. Howard (Detroit), 3. Klein (Rangers).