Prospal pomohl Tampě gólem k výhře nad Philadelphií

NEW YORK

Český útočník Václav Prospal přispěl gólem a asistencí k vítězství hokejistů Tampy Bay nad Philadelphií 6:3 v pátečním utkání zámořské NHL. Obhájci Stanley Cupu si tak upevnili sedmé místo v tabulce Východní konference, před devátou Atlantou mají čtyřbodový náskok. Jednu přihrávku si v zápase připsal obránce Pavel Kubina.

Český bek vstoupil do duelu nešťastně, když si po průniku Petera Forsberga v 6. minutě srazil puk do vlastní branky. Flyers ale následně doplatili na nedisciplinovanost a ještě v první třetině potrestali hráči Tampy čtyři vyloučení Philadelphie třemi góly. Nejprve vyrovnal v přesilové hře svou premiérovou trefou v NHL Ryan Craig, v dvojnásobné početní výhodě pak dostal domácí tým do vedení Václav Prospal. Sekundu po vypršení dalšího trestu přidal třetí gól opět Craig.

Ve třetí třetině se na ledě začalo jiskřit. Poprvé vzplály emoce poté, co zadák Derian Hatcher narazil na mantinel útočníka domácích Brada Richardse. Kubina se v roli mstitele pustil do Hatchera pěstmi a dostal trest na dvě minuty za hrubost, bek Philadelphie byl za svůj tvrdý zákrok vyloučen do konce zápasu. Kouč Flyers Ken Hitchcock se po utkání vyjádřil pouze k jednání Kubiny. "Za to, co udělal, by měl být suspendován. Málem Hatcherovi vyrazil oko," tvrdil.

Ve 46. minutě zvýšil vedení Tampy na 4:1 Fredrik Modin a zdálo se být rozhodnuto. Jenže Letci se nevzdali a dvěma góly duel ještě zdramatizovali. Lightning uklidnil až v předposlední minutě zápasu Vincent Lecavalier. Hned po gólu ho atakoval Denis Gauthier a strhla se další mela. Lecavalier během chvíle nastřádal 27 trestných minut za provokování a rvačku, Gauthier potrestán nebyl. "Jediným, kdo provokoval, byl on. Hned po gólu mě trefil," zlobil se Lecavalier.

Za své hráče se po zápase postavil trenér Tampy John Tortorella. "Vinny byl vyloučen za provokování. Proč? Nevím. Gauthier viděl, že je puk v brance, bylo po všem. Líbilo se mi, jak Vinny zareagoval. Líbilo se mi také, jak předtím reagoval Kubina," prohlásil Tortorella. Oběma případy se zřejmě bude zabývat vedení NHL.

Olesz přihrával na rozhodující gól

Mnohem poklidnější průběh mělo další utkání na Floridě mezi Pantery a Ostrovany z New Yorku. Rozhodčí v něm udělili jen pět dvouminutových trestů. Z vítězství 4:2 se nakonec radovali domácí. Útočník Rostislav Olesz pět minut před koncem třetí třetiny přihrál na rozhodující třetí gól Juraji Kolníkovi. V brance Floridy dostal ojedinělou příležitost Jamie McLennan a díky 24 zásahům vychytal svou první výhru v letošní sezóně. "Podržel nás několika výbornými zákroky," pochválil ho trenér Jacques Martin.

Oba góly Islanders vstřelil Miroslav Šatan. "Poctivě jsme dřeli a zasloužili jsme si alespoň remízu," soudil slovenský útočník. "Asi jsme příliš brzy začali přemýšlet o samostatných nájezdech. Nehráli jsme až do konce." Ostrované prohráli podruhé za sebou a v tabulce Východní konference ztratili další body v bitvě o postup do play off.

Tuhý boj o účast ve vyřazovacích bojích pokračuje také v Západní konferenci. Hokejisté Vancouveru přerušili sérii pěti porážek výhrou 3:2 na ledě Columbusu a na sedmém místě tabulky uhájili dvoubodový náskok před devátým Anaheimem, který zvítězil 2:1 v Chicagu.

Columbus - Vancouver 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky: 26. Hainsey, 49. Malhotra - 18. Öhlund, 48. Carter, 54. Morrison. Zásahy brankářů: Leclaire 33/30 - Auld 24/22. Diváci: 16 163.
Tampa Bay - Philadelphia 6:3 (3:1, 0:0, 3:2)
Branky: 9. a 13. Craig, 13. Prospal (Kubina), 46. Modin, 59. Lecavalier (Prospal), 60. Richards - 6. Forsberg, 47. Carter, 55. Dimitrakos. Zásahy brankářů: Grahame 31/28 - Esche 24/19. Diváci: 20 834.
Florida - New York Islanders 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky: 1. Bouwmeester, 37. Nieuwendyk, 55. Kolník (Olesz), 60. Gelinas - 14. a 48. Šatan. Zásahy brankářů: McLennan 26/24 - DiPietro 43/40. Diváci: 16 444.
Chicago - Anaheim 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 27. Calder - 24. a 42. McDonald. Zásahy brankářů: Chabibulin 30/28 - Giguere 23/22. Diváci: 12 031.
4. Edmonton67341023216:21478
5. Minnesota6731729195:17769
Pacifická divize:
1. Dallas6644319220:17591
2. Los Angeles6836527223:22877
3. Anaheim65321221192:17976
4. San Jose6432923202:19173
5. Phoenix6730433200:22264
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.