Jágr má střelecký rekord, Rangers vyhráli v Bostonu

NEW YORK

Jaromír Jágr se v sobotu zapsal do historie New Yorku Rangers. Český útočník na ledě Bostonu zaznamenal 53. gól v letošní sezóně a vymazal tak z klubových tabulek rekord Adama Gravese z roku 1994. Čtyřiatřicetiletý forvard, jenž letos dotáhl Rangers po osmi letech do play-off, navíc zaznamenal dvě asistence a výrazně se tak podílel na vítězství 4:3 v prodloužení.

Rangers začali na ledě Bostonu hodně aktivně, vědět o sobě dával zejména tandem Jágr - Straka. Recept na góly nicméně našli jako první domácí, gólmana Weekese překonal při přesilovce Boyes a v polovině třetiny potvrdil vedení Bruins Czerkawski. Jágrova chvíle přišla ve 14. minutě, kdy neobsazeného českého forvarda našel chytrou zpětnou přihrávkou Nylander a hvězda Rangers trefila skulinu mezi betony gólmana Bostonu Thomase.

V úvodu druhé třetiny Jágr připravil vyrovnání, když vybruslil zpoza branky Bostonu, efektně odstínil dotírajícího obránce, vystřelil a Nylander bez problémů dopravil odražený puk do sítě. Rangers pak ještě na úplném konci prostřední části otočili vývoj utkání, při přesilovce krásně tečoval Immonen střelu Potiho.

Do poslední třetiny vstoupili pro změnu opět lépe domácí, kdy Boyesově střele pomohl do sítě nejistý zákrok gólmana Rangers. Tempo zápasu se po vyrovnávací brance neuvěřitelně zvedlo, hodně vidět byl opět Jágr, rozhodnutí ale nakonec přineslo až prodloužení, které rozhodl pro Rangers už po 40 sekundách po asistenci Potiho a Jágra Nylander.

"Je to úleva. Ani ne tak pro mě jako pro spoluhráče. Myslím, že mi v poslední době přihrávali až moc. Teď už se zase můžeme soustředit na hokej," řekl Jágr po utkání zámořským novinářům. Na gól čekal čtyři zápasy, v tom předchozím mu byl už v newyorském derby jeden připsán, ale český útočník rozhodčím vzápětí vysvětlil, že se puku nedotkl.

Toronto rozstřílelo Philadelphii

Rangers po výhře v Bostonu odskočili v čele tabulky Atlantické divize na rozdíl pěti bodů Philadelphii, která podlehla Torontu 2:5. Maple Leafs, v jejichž dresu si připsal dvě asistence Tomáš Kaberle, vstřelili všech pět branek v přesilové hře. "V oslabení jsme dnes hráli hrozně, udělali jsme spoustu chyb. A když na druhé straně nejsme schopni proměnit naše šance, jsme ztraceni," zlobil se trenér Flyers Ken Hitchcock, jenž se musel ve čtvrtém zápase po sobě obejít bez zraněného útočníka Petra Nedvěda.

Toronto má ještě teoretickou šanci na postup do play-off, na osmý Montreal, který v sobotu podlehl New Jersey 2:3, ale stále ztrácí plných sedm bodů. Hrdinou důležitého souboje mezi Canadiens a Devils, kteří unikli svému soupeři o dva body, byl Scott Gomez, jenž v zápase vstřelil dva góly a na další přihrál. "Pro oba týmy to byl zápas jako v play-off. Zvládli jsme ho," radoval se útočník vítězů Brian Gionta. "Hráli velice opatrně, čekali na naše chyby. Udělali jsme dvě a oni je hned potrestali. Je to jednoduché," smutnil kapitán Montrealu Saku Koivu.

Canadiens mají v tabulce Východní konference stejně bodů jako sedmá Tampa, která udolala Pittsburgh 1:0. Jediný gól vstřelil po přihrávce Václava Prospala v úvodu druhé třetiny Vincent Lecavalier. Strůjcem úspěchu obhájců Stanley Cupu byl opět brankář Sean Burke, který zneškodnil všech 25 střel Penguins a vychytal druhé čisté konto v sezóně. "V nejdůležitějším období sezóny Sean podává výborné výkony," pochvaloval si kouč John Tortorella, jehož svěřenci osmým vítězstvím za sebou na domácím ledě vytvořili nový rekord klubu.

Atlanta fandí soupeřům Tampy

Nejbližšími pronásledovateli Montrealu a Tampy zůstávají hokejisté Atlanty. Thrashers v sobotu porazili Carolinu 5:2 a na příčky zaručující účast v play-off ztrácejí šest bodů. "Fandím teď všem, kteří budou hrát proti Tampě," nechal se slyšet kouč Atlanty Bob Hartley. "Myslím, že v současné situaci je to normální. Potřebujeme pomoc od ostatních týmů. A když budeme vyhrávat svoje zápasy, zůstáváme ve hře." Carolina kvůli prohře nevyužila příležitost vyhoupnout se do čela Východní konference před Ottawu, která prohrála 2:6 s Buffalem.

V Západní konferenci zvýšili své šance na postup do play-off hokejisté Anaheimu po výhře 4:2 nad Los Angeles, a také Colorado, které zdolalo St. Louis stejným výsledkem. Vítězství Avalanche pečetil střelou do prázdné branky Milan Hejduk v poslední minutě při power play soupeře. Colorado má na šestém místě tabulky stále tříbodový náskok před devátým Vancouverem, který zvítězil nad Calgary 3:2 v prodloužení.

Účast ve vyřazovacích bojích mají jistou hokejisté Nashvillu díky vítězství 2:1 po samostatných nájezdech proti Chicagu. Jedním ze dvou úspěšných střelců Predators v penaltovém rozstřelu byl Martin Erat. Zraněného brankáře Tomáše Vokouna ve čtvrtém utkání za sebou nahradil Chris Mason. "Spoustu zápasů jsme letos vyhráli jen díky Tomášovi. Já jen dodělávám jeho skvělou práci," prohlásil skromně Mason po svém osmém vychytaném vítězství v sezóně.

Lídrem celé NHL bezpečně zůstává Detroit, jenž si poradil s Columbusem 4:2. Druhá příčka v Západní konferenci patří nadále Dallasu, který otočil duel s Phoenixem a vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Hráči Stars uspěli podvanácté z třinácti penaltových rozstřelů v této sezóně, už podesáté se při nájezdu nemýlil útočník Jussi Jokinen.

Boston - New York Rangers 3:4 pp (2:1, 0:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 5. Boyes, 11. Czerkawski, 44. Boyes - 14. Jágr, 24. Nylander (Jágr, Straka), 40. Immonen, 61. Nylander (Jágr). Zásahy brankářů: Thomas 25/21 - Weekes 26/23. Diváci: 17 565.
Colorado - St. Louis 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Branky: 37. Sakic, 43. Lapiere, 47. Hinote, 60. Hejduk - 17. Dallman, 59. Tkachuk. Zásahy brankářů: Budaj 33/31 - Bacashihua 36/33. Diváci: 18 007.
Los Angeles - Anaheim 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Branky: 29. Conroy, 58. Dempsey - 29. a 50. Kunitz, 3. R. Niedermayer, 8. Lupul. Zásahy brankářů: Garon 23/19 - Giguere 27/25. Diváci: 17 242.
Montreal - New Jersey 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Branky: 52. Ribeiro, 60. Higgins - 31. a 51. Gomez, 18. Gionta. Zásahy brankářů: Huet 29/26 - Brodeur 42/40. Diváci: 21 273.
Ottawa - Buffalo 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)
Branky: 15. Eaves, 28. Alfredsson - 16. a 56. Connolly (na první Kotalík), 2. Drury, 24. Pyatt, 27. McKee, 35. Kalinin. Zásahy brankářů: Emery 22/18, Morrison 9/7 - Miller 34/32. Diváci: 19 575.
New York Islanders - Washington 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Branky: 4. a 20. Jašin, 19. Hunter (Martínek), 36. Blake, 42. Nilsson. Zásahy brankářů: DiPietro 20/20 - Johnson 45/40. Diváci: 11 744.
Philadelphia - Toronto 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky: 36. Umberger, 53. Carter - 8. a 25. O'Neill, 18. Steen (T. Kaberle), 40. Sundin, 60. Kilger (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Niittymäki 28/24 - Aubin 30/28. Diváci: 19 783.
Atlanta - Carolina 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
Branky: 4. Savard, 16. Aubin, 19. Kovalčuk, 26. Bondra, 43. Mellanby (Holík) - 25. a 50. Justin Williams. Zásahy brankářů: Dunham 25/23 - Gerber 34/29. Diváci: 17 732.
Columbus - Detroit 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Branky: 4. Hrdina (Výborný), 30. Malhotra - 13. Shanahan, 18. Holmström, 32. Jason Williams (Lang), 60. Chelios. Zásahy brankářů: Leclaire 29/26 - Osgood 29/27. Diváci: 18 136.
Tampa Bay - Pittsburgh 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 21. Lecavalier (Prospal). Zásahy brankářů: Burke 25/25 - Fleury 25/24. Diváci: 20 844.
Nashville - Chicago 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 57. Eaton, rozh. nájezd Erat - 3. Wisniewski. Zásahy brankářů: Mason 24/23 - Anderson 43/42. Diváci: 15 023.
Vancouver - Calgary 3:2 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 6. Morrison, 19. Öhlund, 63. Jovanovski - 51. Giordano, 53. Ritchie. Zásahy brankářů: Auld 24/22 - Kiprusoff 27/24. Diváci: 18 630.
Phoenix - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 39. Doan (Z. Michálek), 49. B. Thomas - 51. Boucher, 55. Morrow, rozh. nájezd J. Jokinen. Zásahy brankářů: Joseph 29/27 - Hedberg 30/28. Diváci: 18 028.
10. Los Angeles7940534243:26685
11. Minnesota7836735219:20579
12. Phoenix7736536233:25777
13. Columbus7732441204:26568
14. Chicago77241340199:26661
15. St. Louis76201442190:27654
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení, či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době. První tři místa patří vedoucím týmům jednotlivých divizí. Kluby označené "x" mají jistý postup do play-off, kluby označené "y" jsou jistými vítězi divize.