Rubriky:

Ostatní

Legendární Jiří Šejba slaví 45 let

21. července 2007 10:26 - PRAHA

Vstřelil možná nejslavnější hattrick české hokejové historie. Na pražském mistrovství světa v roce 1985 získal československý tým zlaté medaile. V rozhodujícím utkání proti Kanadě se Jiří Šejba třemi góly zasloužil o vítězství 5:3.

 

www.sport.cz

Jméno Jiřího Šejby je spojeno především s Pardubickým hokejem. Rodák z města perníku nastoupil za tehdejší Teslu do nejvyšší hokejové ligy už v sezóně 79/80 a ve 12 zápasech si šikovný útočník připsal  9 bodů.

Velký kamarád a souputník pardubické hokejové ikony Oty Janeckého vynikal na ledě především improvizací. Vynikající bruslař nastupoval za Teslu do sezóny 83/84 a po povinné vojně v Jihlavě, s níž se v sezóně 1985 radoval ze zisku titulu mistra ligy, se vrátil zpět do Pardubic.

V klubu, kde tehdy v brance čaroval Dominik Hašek, získal dva ligové tituly v sezónách 86/87 a 88/89. Po mistrovské sezóně 1989 zkoušel štěstí v zámoří, ale v týmu Buffala nedostal příliš šancí.

Po návratu do Evropy hrál za finský Jokerit Helsinki. Na sezónu 1993/94 se vrátil domů do Pardubic a vybojoval s nimi stříbrnou medaili. Po dalších angažmá na Slovensku a v Německu se rozhodl s hokejem skončit.  Symbolicky se s ledem rozloučil 9. prosince 2000  v pardubické aréně v utkání se Znojmem.

Dnes v klubu pracuje jako trenér sportovního centra mládeže.

Vykoupal Stevense

Na 51. mistrovství světa, které se konalo v Praze, dostali naši hokejisté těžký úkol: získat zlato. V době, kdy hokeji jednoznačně vládl Sovětský svaz, se tým kolem brankáře Králíka musel vyrovnat nejen s domácím publikem, ale i s těžkou finálovou skupinou.

Tam však hokejisté zazářili a po slavném vítězství na SSSR a zdolání USA, hráli Čechoslováci o zlato v posledním utkání s Kanadou. V dresu javorových listů  tehdy nastupoval ještě mladý Mario Lemieux.

Nečakaným hrdinou utkání se stal právě Jiří Šejba. Ne zrovna vyhlášený kanonýr rozhodl utkání zlatým hattrickem. Především jeho třetí branka patří k vrcholným ukázkám jeho hokejového umění.

Když v oslabení vyvážel puk do kanadského pásma, celá hala čekala jen vyhození. Jenže Šejba s pukem stále putoval podél hrazení a záhy stahovačkou oklamal beka Stevense, který skončil bezmocně ledě a díval se, jak Šejba potřetí překonává kanadského gólmana.

Marek Měchura, Sport.cz

Časová osa: Ostatní