Rubriky:

Ostatní

Faselovi chybějící smlouva mezi NHL a IIHF starost nedělá

12. května 2008 15:24 - QUÉBEC

Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Rene Fasel nevidí žádný problém v tom, že v červnu podle všeho skončí platnost smlouvy mezi IIHF a NHL, která upravuje podmínky odchodu evropských hráčů do kanadsko-americké soutěže. Zástupci české extraligy se totiž rozhodli připojit k Rusku a neratifikovali roční prodloužení stávajícího kontraktu a za těchto podmínek o ni nemá zámořská strana zájem.

 

ČTK/René Volfík

Od června tak bude záležet jen na dohodě mezi jednotlivými kluby, případně budou do NHL mířit hráči, kterým v Evropě smlouvy vypršely. "Bez smlouvy můžeme žít. To, že ji nebudeme mít, má spoustu pozitivních bodů. Nakonec bude o všem rozhodovat trh," citovala Fasela agentura Reuters.

Švýcarský funkcionář, jenž se bude v letošním roce ucházet o další zvolení do čela federace, o vzniklé situaci během mistrovství světa přímo v Kanadě jedná i se zástupci NHL - šéfem hráčské asociace NHLPA Paulem Kellym i komisionářem soutěže Garym Bettmanem.

Čechům se nelíbí nízká finanční kompenzace

Jedním z hlavních problémů, proč se čeští manažeři a majitelé klubů přidali k Rusku, které nepřistoupilo ke smlouvě mezi IIHF a NHL již v minulých letech, je nízká finanční kompenzace za hráče odcházející do zámoří. Kluby NHL si navíc mohly brát hokejisty prakticky bez omezení, i když byli hráči v evropských klubech pod smlouvami.

I za špičkové hráče týmy NHL zaplatily maximálně 200 000 dolarů, navíc často po částech a se zpožděním. Například bohaté ruské kluby nabízejí za roční hostování hokejistů lepší finanční podmínky.

Podle Fasela je problémem i oslabující dolar. "Když porovnáte dolar a euro v roce 2006 a nyní, tak ztratil třicet procent. Tehdejších 200 000 je nyní 140 000. Za těchto podmínek to evropské federace nepodepíší," je si vědom Fasel.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní