Rubriky:

Ostatní

České in-line hokejistky porazily Kanadu a jsou mistryněmi světa

12. července 2008 19:33 - DÜSSELDORF

České reprezentantky v in-line hokeji zvítězily ve finále světového šampionátu organizace FIRS nad Kanadou 3:2 v prodloužení a získaly mistrovský titul. Po loňském stříbru tak v sobotu zároveň v německém Düsseldorfu vylepšily historicky nejlepší umístění týmu žen.

 

Svěřenkyně kouče Zdeňka Šťastného vstoupily do finále se zámořským favoritem nebojácně a především ponaučeny ze vzájemného souboje v základní skupině, který prohrály vysoko 1:9. Vycházely ze zabezpečené obrany, snažily se těsně bránit soupeřky a vyrážet do brejků. Přesto začala bitva o zlato podle předpokladů, když již v třetí minutě poslala Kanadu do vedení Ludolphová.

Od té chvíle však skvěle čelila dalším pokusům brankářka Petra Šmardová a vynikajícím výkonem dala českému výběru šanci k obratu. V 12. minutě vyrovnala Věra Pančáková a o chvilku později Češky už dokonce vedly, když se trefila Nikola Tomigová.

Přesto se strany měnily za vyrovnaného stavu, neboť v 18. minutě stihla odpovědět Chartrandová, olympijská vítězka v ledním hokeji ze Salt Lake City 2002. Druhý poločas nepřinesl žádnou branku, takže finálový duel dospěl do prodloužení.

V něm nakonec přece jen slavila úspěch týmová hra českých hráček, když se v čase 42:39 zaskvěla svou druhou brankou v utkání Tomigová. "U červený čáry jsem dostala puk, vystřelila a Nikola to pak bekhendem dorazila do brány," popsala pro ČTK rozhodující akci Pančáková, jež stála u jejího zrodu.

Tomigová shodou okolností rozhodla na cizích bruslích, neboť ty její vzaly v průběhu zápasu za své, nemohla s nimi pokračovat ve hře a vzala tedy zavděk jinými od jedné z náhradnic. "Ale byly mi malé, tlačily mě a musela jsem tam mít pokrčené prsty," smála se šťastná střelkyně.

Finálová porážka byla pro Kanadu šokem, i s ohledem na hladký průběh prvního vzájemného utkání. "Je to skutečně neuvěřitelný pocit. Měly jsme velké problémy s přípravou, vůbec jsme si nevěřily, ale postupně se do toho dostávaly a hodně se ponaučily z prvního zápasu. Hrály jsme jako tým a daly do toho všechny srdce," radovala se Pančáková.

První utkání se zámořským favoritem, jenž se na šampionát vrátil po roční odmlce, se nakonec ukázalo jako velké plus. "Mohl jsem soupeře prohlédnout. Od začátku finále jsme chtěli hrát zezadu, což se holkám povedlo a stále udržovaly kontakt ve vývoji skóre. Po základní hrací době jsem už počítal, že se rozhodne spíš v nájezdech, ale radost přineslo už prodloužení," řekl trenér Šťastný.

Překvapení je o to větší, že se celý tým dával jen těžko dohromady. "Nám vůbec nikdo nevěřil a ani Kanada asi netušila, že by mohla prohrát. Na to, že jsme ten výběr neměli takový jako loni a měli potíže s přípravou, tak holky dokázaly naprosto fantastickou věc," ocenil Šťastný.

Připustil, že tým chtěl dokázat více než loni, kdy prohrál s USA až příliš jednoznačně. "Holky k tomu přistoupily hrozně vážně a slíbily si, že tady něco udělají, což se jim povedlo," dodal Šťastný.

MS FIRS v in-line hokeji - finále:
ČR - Kanada 3:2 v prodl. (2:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 12. Pančáková (Studentová), 16. Tomigová (Polenská), 43. Tomigová (Pančáková) - 3. Ludolphová, 18. Chartrandová.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní