Těsná výhra Finů v severském derby zajistila Rusům prvenství

MOSKVA

Remíza Švédska s Finskem v základní hrací době druhého sobotního duelu Channel One Cupu zajistila celkové prvenství v druhém podniku série Euro Hockey Tour domácímu Rusku. Finové se radovali z výhry 2:1 po nájezdech díky trefě, kterou obstaral Kimmo Kuhta.

Hned v úvodu severského derby se ocitl ve slibné příležitosti Voutilainen, ale nedokázal úspěšně zakončit. V sedmé minutě odstartovala prvním vyloučením sekvence přesilových her, a když musel na konci 12. minuty na trestnou lavici Aalto, využil početní výhodu po 46 vteřinách Hannula.

Hráči Tre Kronor si však hubený náskok dlouho neužili. Půl minuty po úvodní brance se proti pravidlům provinil Eriksson, a přestože Finové potřebovali na využití přesilovky o něco déle, také oni byli úspěšní: po 88 sekundách se trefil Sahlstedt. Do konce třetiny hrál tým Suomi přesilovku ještě dvakrát, ovšem bez úspěchu.

Po střelecké převaze Finů (11:5) v úvodním dějství byla druhá část hry vyrovnanější, také proto, že ubylo hráčů na trestných lavicích. Na začátku mohli Finové strhnout vedení na svou stranu, ale po skrumáži nedokázali Backlunda překonat. Omarkově ráně chyběly pouze centimetry a druhá třetina tak skončila bez branek. Stejně dopadla i třetí část hry, v níž spálil obrovskou šanci Fransson.

V pětiminutovém nastavení byli vyloučeni z obou týmů hráči s číslem 5 na zádech, ale přestupky Fernholma a Sarava gólově potrestány nebyly a došlo na samostatné nájezdy. V nich se střelci oproti předchozím 65 minutám činili a proměnili hned pět z šesti pokusů. Neuspěl pouze Omark a jako poslední hráč tak rozhodl Kuhta.

Moskevský turnaj zakončí v neděli od 16:00 SEČ zápas českého týmu s Finy, od 12 hodin se utkají Rusové se Švédy.

Švédsko - Finsko 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Hannula (Akerman, Berglund) - 15. Sahlstedt (Koivisto, Aalto), rozhodující sam. nájezd Kuhta. Rozhodčí: Bulanov, Kulakov - Šeljanin, Sivov (všichni Rus.). Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 2200.
Švédsko: Backlund - Johansson, Fernholm, Akerman, Berglund, Hedman, Viklund, Fransson, Petrasek - Weinhandl, Martensson, Hakansson - Hannula, Davidsson, Ölvestad - Pettersson, Andersson, Hynning - Harju, Eriksson, Omark. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Finsko: Tarkki - Aalto, Mäenpää, Mäntylä, Niskala, Seikola, Vallin, Jaakola, Saravo - Kuusela, Sahlstedt, Koivisto - Voutilainen, Makkonen, Laine - Rita, Pakaslahti, Kuhta - Anttila, Komarov, Koskenkorva. Trenér: Jukka Jalonen.