Tlustý vstřelil v AHL pět gólů v utkání

TORONTO

Český hokejový útočník Jiří Tlustý vstřelil v dresu celku Toronto Marlies pět gólů ve středečním utkání nižší AHL proti Syracuse Crunch. Vytvořil tím rekord sezóny. Dvacetiletý kladenský odchovanec přispěl k výhře farmy Toronta 8:5. Pět branek v jednom zápase nastřílel v AHL naposledy v únoru 2006 Fin Jarkko Immonen z Hartfordu.

"Měl jsem prostě štěstí," smál se Tlustý, který zároveň překonal čtyřgólový klubový rekord Tima Stapletona, v rozhovoru s novináři po zápase. "To jsem netušil, je to ale příjemné," řekl.

Tlustý načal svůj střelecký večer v Ricoh Coliseum po 132 vteřinách a hned v šesté minutě zvýšil na 2:0. Potom v 26. minutě dovršil hattrick a upravil na 5:3. Čtvrté trefy v utkání dosáhl 119 vteřin před koncem a přesně za minutu ještě skóroval do prázdné branky při power play soupeře.

"Nezáleží na tom, kdo dal branky. Hlavní jsou body, které jsme získali. Před zápasem byly Syracusy v tabulce jen dva body za námi," podotkl bývalý juniorský reprezentant, jehož Toronto je čtvrté v Severní divizi Západní konference AHL.

Tlustého chválí i kouč

Za svůj výkon se logicky dočkal pochvaly i od trenéra a spoluhráčů. "Jsem skutečně šťastný, když vidím, s jakou sebedůvěrou hraje. Je velmi dobrý na puku a má dobrou střelu," řekl kouč Greg Gilbert. Podle zkušeného útočníka Batese Battaglii se něco podobného, co předvedl Tlustý, moc často nestává. "Neviděl jsem moc hráčů, co by dokázali dát pět branek v jakékoliv soutěži," podotkl Battaglia, který v NHL odehrál více než 600 zápasů.

Tlustý, který v této sezoně nastoupil v NHL za Toronto Maple Leafs ve 14 zápasech a zaznamenal čtyři asistence, má výrazný podíl na pět zápasů trvající vítězné sérii Marlies. Během ní si připsal 15 bodů za osm gólů a sedm asistencí, navíc nasbíral jedenáct kladných bodů za účast na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách.

Celkově vylepšil svou bilanci v ročníku v AHL na 41 bodů za 18 branek a 23 asistencí z 43 utkání. Je tak na 38. místě kanadského bodování AHL a přiblížil se nejproduktivnějšímu českému hráči v soutěži Jakubu Petružálkovi z Albany, který si připsal v 53 zápasech 42 bodů.

Tlustý dostával v minulém ročníku NHL, který byl jeho premiérový, více prostoru v prvním týmu Toronta. V 58 zápasech skóroval desetkrát a přidal šest asistencí.

3 : 0 Česko - Švýcarsko 3 : 0 dohráno
20240425T14 : 00:00+0200