Rubriky:

Ostatní

Politika mě nezajímá. Chci pomoct sportu a dětem, říká Růžička

2. září 2010 14:38

Vladimír Růžička a politika, to je jako spojení býka s červenou tkaninou. Nedoporučuje se dráždit, hrozí zvýšený tep a hlasitější odezva. On ji nemá rád, nezajímá se o ni, nerozumí jí. Přesto byl zařazen do poradního týmu Petra Břízy, který bude v Praze kandidovat za ODS. Důvod má bývalý reprezentační hokejový trenér jediný. Chce pomoci sportu a dětem.

 

Petr Sznapka, ČTK

Pane Růžičko, co vy a spojení s ODS?
Pobavil jsem se tím, že jsem zase pro ODS. Po mistrovství světa jsem byl pro ČSSD, příště to bude zase TOP 09, ne? Mě žádná politika nezajímá, mě zajímá, aby se sport v Praze ubíral nějakou cestou. Nejde jen o vrcholový sport, ale celkově - děti, senioři. Všichni víme, že sport lidi posiluje. S Petrem Břízou jsme se několikrát sešli, ten projekt se mi líbí, proto jsem do něj vstoupil.

Štve vás, že jste přiřazován k politickým stranám?
Tohle mě mrzí. Když budu v nějaké politické straně, tak to řeknu. Jako to třeba udělal Jarda (Jaromír Jágr - pozn. aut.). Mně je sedmačtyřicet a nikdo mi nebude nic říkat. Mám svůj rozum. Pokud bych někde byl, tak to povím, ale mě politika vůbec nezajímá, vůbec jí nerozumím. Chtěl bych, aby se lidi v této republice měli lépe. Politické strany se jen přeskakují v tom, kdo bude chvíli rozhodovat. Mám kamarády a nezjišťuji, z které strany jsou. Tohle mi je úplně jedno, mě zajímá, jaký ten člověk je. Já chci dělat sport a hokej. Dokud můžu, tak mu chci dát co nejvíc.

Zajímáte se vůbec o politiku?
Je to srandovní, ale když se dívám na televizi, tak mi to přijde divný. Je to jen velká hra. Kdo se v tom má vyznat?

Takže plánem vaší skupiny je například budování veřejných hřišť a osvěta?
Na sto procent. Po roce 1989 to šlo dolů, na můj vkus se udělalo hodně málo.

Budete se pravidelně scházet? V týmu je i Slavomír Lener, Tomáš Král, Ivan Hašek.
Myslím, že ano. Petr mě oslovil, sedli jsme si k tomu asi třikrát. Chci s ním spolupracovat. Naše vztahy byly vždycky dobré. Když jde o hokej, tak jsme každý na jiné lodi, jde o velký náboj, každý chce vyhrávat. Ale tady jde o věci, které jsou v Praze problém.

Trenér národního hokejového týmu Vladimír Růžička (vlevo) s Jaromírem Jágrem na tréninku.Bývalý trenér národního hokejového týmu Vladimír Růžička (vlevo) s Jaromírem Jágrem na tréninku.foto: Právo/Petr Horník

Tady tedy rivalita mezi Slavií a Spartou mizí?
Ta je vždycky. V tomhle je ale rivalita Sparty a Slavie někde jinde. Musí se něco dělat, zatím se o tom spíš jen povídá do novin. Důležité jsou skutky, ty nejsou, jsou na špatné cestě.

V poradním týmu jsou převážně známé osobnosti z oblasti sportu. Může to napomoci celé věci?
Nevím. Ale kdo jiný by to měl dělat? Tady jde o sport pro děti. Někdy to je hrozný. Jsou v páté třídě a neumí kotrmelec, to je dost srandovní. Pokud budou něco dělat ve školách a mimo školu budou cvičit, tak jim to jen prospěje. To není jenom o Praze, ale o celém našem státě. Podle mě by se měl rozjet projekt pro celou Českou republiku. Lidé, kteří něco dělají, se cítí lépe. Jsou odolnější. Ne že se někdo v pětačtyřiceti zblázní a začne chodit do fitka.

Kde vidíte hlavní problém?
Všichni sedíme u televize a cpeme se. Dneska je mor telefon, počítač, televize, play station. Zapomínáme na sport. Vidím to u dětí. Přece když hraje někdo hokej, tak musí umět udělat kotrmelec, bouchnout do míčku, hrát fotbal. Není možný, aby kluci v sedmé třídě neuměli kopnout do míče. Další věc je, že ty děti mají potom nadváhu, což má za následek zdravotní problémy.

Ale někdo sport třeba nemá rád...
Jistě, někomu jde lépe učení, bude studovat, ale i u toho se dá něco dělat. Nejde vůbec o vrcholový sport. Jdu si zaběhat, projet se na kole. Tohle je ve světě úplně normální, my v tomto ale hodně zaostáváme.

Libor Kalous, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní