Kanada - Rusko 5:4Kanada slaví titul. Slováci dovedli senzační tažení k medaili

Toronto

Hokejisté Kanady nezaváhali na domácím mistrovství světa hráčů do dvaceti let ani v jednom utkání. Ve finále zdolali Rusko 5:4 a po šesti letech slaví vytoužený titul. Jásá i Slovensko, jeho mladíci senzačně dobyli stupně. Čtvrtfináloví přemožitelé Česka v boji o třetí místo porazili Švédy 4:2 a v zemi pod Tatrami mohl vytrysknout gejzír radosti. Teprve podruhé v historii Slováci získali cenný kov v této kategorii. Tým trenéra Ernesta Bokroše navázal na bronz Gáboríka, Lašáka a spol. z roku 1999 z Winnipegu. Teď je tu další medailová generace mladíků. Na úkor Čechů a nakonec i silných Švédů.

Hokejisté Kanady slaví zlaté medaile, které vybojovali na domácím MS hráčů do dvaceti let.

Celek Kanady byl na domácím turnaji zcela suverénní a ve finále ho nezastavilo ani Rusko. Javorové listy měly famózní nástup do utkání. Po třiadvaceti vteřinách otevřel skóre Duclair a o dvě minuty později přidal druhý gól Paul. Šestjorkina v brance poté vystřídal Sorokin a sborná se vrátila do zápasu. V 10. minutě zkorigoval stav Judin.

Prostřední dvacetiminutovka nabídla brankové hody. Kanaďané nejprve předvedli mohutnou smršť, když v rozmezí 26. a 33. minuty třikrát skórovali. Dvakrát se přitom trefil Max Domi. Vypadalo to, že si titul už nenechají vzít. Jenže Rusové ještě do druhé sirény zadělali na pořádné drama. Třemi zásahy během pouhých tří minut snížili na 4:5!

Svěřenci trenéra Valerije Bragina toužili v závěrečné části po vyrovnání, prodloužení se jim ale vynutit už nepodařilo. Kanada těsný náskok uhájila a slaví svůj 16. juniorský titul v historii.

Slováci dosáhli na bronz

Obrovskou radost mají i Slováci. Co na tom, že už v první třetině ztratili se Švédy dvoubrankový náskok. Nenechali se srazit ještě více. Ve 43. minutě rozhodl v přesilové hře Pavol Skalický a do prázdné branky potvrdil výhru 56 sekund před koncem Patrik Koyš. A k hrdinům statečného týmu se opět řadil sparťan Martin Réway, rodák z Prahy. S výjimkou prvního asistoval u všech dalších gólů svého mužstva!

Slovensku se skvěle vydařil úvod. Ve třetí minutě překonal z mezikruží Söderströma Šoltés. Za 39 vteřin zvýšil obránce Rosandič, který v rozhozené švédské obraně projel na pravé straně až před Söderströma a po blafáku zakončil u levé tyče.

V 11. minutě favorit snížil, když po přihrávce Holmströma překonal Godlu osamocený Nylander. Ten mohl za dvě minuty i vyrovnat při Čerňákově vyloučení. Neuspěl. A při 85 vteřin trvající výhodě pěti proti třem nepřekonal slovenského gólmana ani Kempe. V 17. minutě už však Seveřané srovnali krok: Ehn z pravého kruhu přihrál na levý Löökemu, jenž ranou k pravé tyči překonal přesouvajícího se Godlu.

Po půlminutě druhého dějství ujel obraně Švédska po asistenci Skalického Réway, ale blafákem do bekhendu zakončil do Söderströmova pravého betonu. Další šance měli po vyjetí z rohu Cehlárik a při vyloučení de la Roseho Paulovič.

Sukel o chvíli později už dostal puk do švédské branky, ale předcházel tomu Rosandičův faul. Za Švédy zahrozili Blidh a Lindblom, větší možnost však mělo ještě před druhou pauzou Slovensko, Skalický Söderströma bekhendem nepřekonal.

Dlouhou přesilovku využili

Vzápětí Bergman srazil zákrokem na hlavu Koyše a dostal trest na pět minut a do konce utkání. Dlouhou přesilovku využil po Réwayově výzvě z mezikruží Skalický. Při snaze Švédů o vyrovnání dvakrát pálil nebezpečně Aho a neuspěl ani z dorážky Lindblom. Slováci se dočkali pojistky 56 sekund před koncem, kdy při power play po parádní Réwayově akci skóroval do prázdné branky Koyš.

Slováci, kteří byli mezi nejlepšími čtyřmi teprve potřetí v historii a naposledy v roce 2009, tak mohli slavit senzační úspěch. A to i přesto, že šampionát pro ně začal drtivou porážkou 0:8 s Kanadou.

Švédové jsou poprvé od roku 2011, kdy prohráli v USA boj o bronz s domácím výběrem shodným výsledkem 2:4, bez medaile a nenavázali na zlato a dvě stříbra z posledních šampionátů.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Torontu - finále:
Kanada - Rusko 5:4 (2:1, 3:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Duclair (Domi), 3. Paul (Point, Virtanen), 26. McDavid (Morrissey), 28. Domi, 33. Reinhart (Domi) - 10. Judin (Golyšev, Dergačov), 35. Barbašov (Bučněvič, Judin), 35. Tolčinskij (Goldobin, Valijev), 38. Goldobin (Tolčinskij, Kameněv). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:1, navíc Pajgin (Rusko) do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 19 014.
Kanada: Fucale - Theodore, Nurse, Bowey, Morrissey, Hicketts, Heatherington, Morin - Duclair, Reinhart, Domi - Lazar, McDavid, Ritchie - Paul, Petan, Virtanen - Point, Gauthier, Crouse. Trenér: Benoit Groulx.
Rusko: Šestjorkin (3. Sorokin) - Rafikov, Bryncev, Čerepanov, Gavrikov, Judin, Pajgin, Valijev, Provorov - Bučnevič, Barbašov, Lešenko - Mamin, Fišenko, Brjukvin - Golyšev, Šarov, Dergačov - Goldobin, Kameněv, Tolčinskij. Trenér: Valerij Bragin.
Utkání o 3. místo:
Švédsko - Slovensko 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 11. Nylander (Aho, Holmström), 17. Lööke (Ehn) - 3. Šoltés (Lantoši), 4. Rosandič (Skalický, Réway), 43. Skalický (Réway, Čerňák), 60. Koyš (Réway). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Mills (Kan.), Ritter (USA). Vyloučení: 2:3, navíc Bergman (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 13 625.
Švédsko: Söderström - Bergman, Hägg, Aho, Lagesson, Norell, Forsling, Englund - Blidh, de la Rose, Karlsson - Nylander, Holmström, Lindblom - Olofsson, Wallmark, Kempe - Lööke, Ehn, Bristedt. Trenér: Rikard Grönborg.
Slovensko: Godla - Rosandič, Černák, Jaroš, Holenda, Bačik, Hochel, Pavúk, Jendrol - Skalický, Réway, Koyš - Cehlárik, Sukel, Paulovič - Petráš, Kabáč, Bondra - Šoltés, Rehák, Lantoši. Trenér: Ernest Bokroš.