Rubriky:

Ostatní

Finsko zveřejnilo nominaci na Světový pohár. Je v ní i Jágrův parťák z Floridy

2. března 2016 10:27 - Helsinky

V šestnáctičlenné nominaci Finska na Světový pohár v Torontu jsou výhradně hokejisté z NHL. Nechybí mezi nimi spoluhráč Jaromíra Jágra z elitního útoku Floridy Aleksander Barkov a další forvard Panthers Jussi Jokinen.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Účast na Světovém poháru z roku 2004 si zopakuje útočník Mikko Koivu z Minnesoty, který byl jako jediný ze současného výběru u tažení Suomi až do finále. V něm Finové pod taktovkou kouče Raima Summanena v Torontu podlehli Kanadě 2:3.

Osmatřicetiletý kouč Lauri Marjamäki, který po této sezoně převezme Finsko po Karim Jalonenovi, vybral do kádru dva brankáře, čtyři obránce a deset útočníků. Zbývajících šest hráčů do pole a jednoho gólmana musí stejně jako ostatní účastníci doplnit do 1. června.

Současný trenér Kärpätu Oulu si premiéru na lavičce národního týmu, kterou bude prestižní turnaj v Torontu, užívá. "Jen málo trenérů začíná na lavičce A-týmu na pozici hlavního kouče Světovým pohárem a může si vybírat šestnáctku vyvolených. Bylo to skvělé a teď máme tři měsíce na sestavení zbytku týmu," řekl na tiskové konferenci Marjamäki, který spolupracoval s generálním manažerem Jerem Lehtinenem a jeho asistentem Jarmem Kekäläinenem, generálním manažerem Columbusu.

Mikko Koivu, který má na kontě i stříbro (2006) a bronz (2010) z olympijských her, je také jedním ze tří mistrů světa z roku 2011 z Bratislavy ve výběru. U druhého triumfu Suomi v historii, který navázal na zlato ze světového šampionátu z roku 1995 ze Stockholmu, byli i další útočníci Leo Komarov a Mikael Granlund.

Marjamäki: Mužstvo má perspektivu

Komarov a Mikael Granlund získali také bronz z olympijských her v Soči, na němž se podíleli rovněž gólman Tuukka Rask, obránci Sami Vatanen, Olli Määttä a forvardi Barkov, Jori Lehterä, Lauri Korpikoski a Jussi Jokinen. Ten byl i u stříbra v Turíně 2006.

Olympijskou medaili má z roku 2010 i forvard Valtteri Filppula, jenž má na kontě i vítězství ve Stanleyově poháru z roku 2008 s Detroitem. Gólman Rask, který je v kádru spolu s Pekkou Rinnem z Nashvillu, jej získal v roce 2011 s Bostonem a jednadvacetiletý útočník Teuvo Teräväinen loni s Chicagem.

V obraně je nejstarším hráčem čtyřiadvacetiletý Vatanen, o tři roky mladší jsou Määttä, Rasmus Ristolainen i Esa Lindell. To jsou vedle dvacetiletého Barkova či Teräväinena další vycházející hvězdy finského hokeje. "Mužstvo má perspektivu, hlavně v obraně máme mladé a šikovné hráče," uvedl Marjamäki.

Nominace Finska na Světový pohár v Torontu (17. září - 1. října):
Brankáři:
Pekka Rinne (Nashville/NHL)
Tuukka Rask (Boston/NHL)
Obránci:
Rasmus Ristolainen (Buffalo/NHL)
Sami Vatanen (Anaheim/NHL)
Olli Määttä (Pittsburgh/NHL)
Esa Lindell (Dallas/NHL)
Útočníci:
Aleksander Barkov
Jussi Jokinen (oba Florida/NHL)
Teuvo Teräväinen (Chicago/NHL)
Mikko Koivu (Minnesota/NHL)
Leo Komarov (Toronto/NHL)
Mikael Granlund (Minnesota/NHL)
Valtteri Filppula (Tampa Bay/NHL)
Jori Lehterä (St. Louis/NHL)
Joonas Donskoi (San Jose/NHL)
Lauri Korpikoski (Edmonton/NHL)
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní