Rubriky:

Ostatní

Hokejový svět truchlí. Zemřel další člen legendární útočné formace sborné

28. února 2017 09:52 - Moskva
(Aktualizováno: 28. února 2017 10:09)

Ruský hokej drží smutek. V 69 letech dnes zemřel legendární útočník Vladimir Petrov, dvojnásobný olympijský vítěz z let 1972 a 1976 a devítinásobný mistr světa. Pozdější šéf ruského svazu a člen Síně slávy IIHF byl na konci 60. a v 70. letech v dresu tehdy téměř neporazitelné sborné centrem elitní formace, kterou společně s ním tvořili ještě Valerij Charlamov a dlouholetý kapitán sovětského reprezentačního celku Boris Michajlov.

 

Profimedia.cz

"Byl to mimořádný hokejista a člověk. Hrdý, vytrvalý," uvedl předseda Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak na adresu svého někdejšího spoluhráče. "Ne vždy souhlasil s názory trenérů, někdy se hádal s velkým Anatolijem Tarasovem. Ale ta houževnatost mu umožnila vyhrávat. Neústupností a tvrdou prací šel příkladem celému týmu. Hokeji se naplno věnoval až do posledních dnů svého života," řekl legendární brankář.

Podle Michajlova podlehl Petrov rakovině. "Za půlku měsíce ho ta nemoc doslova sežrala. Zemřel dnes ve čtyři hodiny ráno," citoval Michajlova ruský list Sport-Express.

Trofej ponese Petrovovo jméno

Hokejisté a fanoušci si připomenou zesnulou legendu při dnešních a středečních zápasech play off KHL, které začnou minutou ticha. Vedení ruského hokeje se navíc rozhodlo po Petrovovi pojmenovat od příští sezóny trofej pro vítěze druhé nejvyšší soutěže VHL.

Petrov strávil největší část kariéry v CSKA Moskva, s nímž vybojoval 11 ligových titulů. Třikrát se stal nejlepším kanonýrem i nejproduktivnějším hráčem soutěže, celkem nastřílel 370 gólů v 553 utkáních.

V sovětské reprezentaci třikrát ovládl kanadské bodování mistrovství světa (1973, 1977, 1979), v roce 1973 byl také nejlepším střelcem šampionátu. Z olympijských her má ještě stříbro z roku 1980 z Lake Placid, kde sborná musela přenechat vítězství v turnaji Spojeným státům po překvapivé porážce s americkým výběrem, která vešla do historie jako Zázrak na ledě. Na MS získal kromě devíti titulů rovněž dvě stříbra a jeden bronz. Zúčastnil se i památné Série století v roce 1972 proti kanadským borcům z NHL.

Hráčskou kariéru Petrov ukončil v roce 1983. Poté působil jako trenér a funkcionář, v 90. letech byl předsedou národní hokejové federace. V roce 2006 byl přijat do Síně slávy IIHF.

Z úderného tria, které je považováno za jednu z nejlepších útočných formací všech dob, už žije pouze dvaasedmdesátiletý Michajlov. Charlamov zahynul v roce 1981 ve věku pouhých 33 let při autonehodě.


mm, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní