Hokejisté nestačili na Karjale na domácí Finy

HELSINKY

Čeští hokejisté prohráli ve svém druhém vystoupení na turnaji Karjala v Helsinkách s domácím Finskem 1:2, ale stále mají šanci vyhrát druhý díl seriálu Euro Hockey Tour. Musejí však v neděli přehrát v normální hrací době Rusko, což se ještě žádnému celku v letošní sezóně nepodařilo. V brance českého týmu se stejně jako ve čtvrtek v Praze objevil Čechmánek.

Seveřanům k úvodnímu náporu nepomohlo ani Skuhravého vyloučení. Naopak karlovarský útočník po návratu z trestné lavice nebezpečnou střelou vyzkoušel pozornost gólmana Wallinheima, který si bez větších problémů poradil i se všemi soupeřovými pokusy při vyloučení Valtonena.

Do první vážnější šance se Finové dostali až v desáté minutě, Čechmánek byl však proti Pakaslahtimu pozorný. Neujal se ani Frolíkův pokus na druhé straně či rychlá kombinace dodatečně nominovaného Leina s Lahtim. Skóre poté nedokázal otevřít ani od modré tvrdě pálící Niskala při Sýkorově pobytu na trestné lavici.

Hokejová reprezentace on-line na Sport.cz
Karjala Cup 2006Finsko vs. Česko

Na přelomu první a druhé třetiny dostali výhodu jednoho hráče v poli Češi, ale nevyužili ji. Poté byl vyloučen Čáslava a Finové odstartovali svůj očekávaný tlak, při kterém byl Čechmánek v ohni střel. Postupně si však na něm vylámali zuby Pyörälä, Kallio i Kontiola.

Nápor soupeře navíc umocňovala prakticky souvislá vylučování. Při Platilově trestu navíc ruský sudí Poljakov navíc nařídil trestné střílení za hození zlomené hokejky směrem k soupeři. Vynikající Čechmánek však Kalliův nájezd zlikvidoval.

V sérii velkých šancí na nejlepšího gólmana švédské ligy nevyzráli opět Pyörälä či Kontiola. V 33. minutě se Niskala prakticky již radoval z gólu, Čechmánkův beton byl ale rychlejší. Když se Finové neprosadili proti bránící čtveřici, mohli to zkusit proti trojici. Dvě výhody, dlouhé nejprve 31 a poté 51 vteřin, ale také nevyužili. Česká obrana byla přetížená i kvůli tomu, že s desetiminutovými tresty byli mimo hru Platil a Blaťák. Do hry se tak dostal i Zíb.

Nakonec se Finové branky dočkali. Po Bergheimově střele sice rozhodčí hru nepřerušil, ale poté, co se tak stalo, se šel podívat na video a gól uznal. Další Poljakovovy verdikty notně rozčílily Čechmánka, který si vyjel stěžovat až k červené čáře, moc platné mu to ale nebylo.

V třetí části udělal kouč Hadamczik drobné korektury v sestavě, ke zvratu v zápase to ale nevedlo. V 51. minutě navíc Ritovu přihrávku usměrnil do české svatyně Kontiola a Finové se tak přiblížili k tříbodovému zisku.

Hadamczikova družina zkoušela duel zdramatizovat v závěrečné přesilové hře, kdy nejprve díky power play a poté dalšímu finskému faulu hrála v pěti proti třem, poté dokonce v šesti proti třem. Brankáře Wallinheima nakonec o čisté konto připravil čtyři vteřiny před koncem Straka.

Finsko - Česká republika 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 37. Bergenheim (Niemi, Berg), 51. Kontiola (Rita) - 60. Straka (Sýkora). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Hämäläinen, Kekäläinen (oba Fin.). Vyloučení: 8:11, navíc Platil, Blaťák - Niemi všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 11.808.
Finsko: Wallinheimo - Niskala, Saravo, Marko Kiprusoff, Berg, Laamanen, Niemi - Rita, Kontiola, Hahl - Kallio, Pirnes, Pyörälä - Lahti, Leino, Bergenheim - Pesonen, Pakaslahti, Valtonen. Trenér: Erkka Westerlund.
Česká republika: Čechmánek - Platil, Hamr, M. Čech, Blaťák, Čutta, Čáslava, od 31. navíc Zíb - P. Sýkora, J. Hlinka, Varaďa - Brendl, J. Straka, Veselý - Irgl, Huml, Hubáček - Šimánek, Skuhravý, Frolík. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.