Hokejisté udolali Finy až v prodloužení gólem Klepiše

Česká reprezentace vyhrála poslední zápas Českých hokejových her v Liberci. Výběr trenéra Vladimíra Růžičky nastoupil v generálce před mistrovstvím světa proti Finsku, ale ani v případě výhry nemohl pomýšlet na prvenství v turnaji. Domácí diváky ale alespoň potěšil výhrou 4:3 v prodloužení, když vítěznou branku vstřelil Jakub Klepiš.

Růžička po sobotní prohře s Ruskem, která odsoudila Česko ke konečné poslední příčce v Euro Hockey Tour, potvrdil svůj původní záměr nasadit proti Finsku gólmana Kopřivu. Hrát se však muselo pouze na sedm beků bez distancovaného Rachůnka. Vyjma první řady Růžička proházel i všechny útoky.

Ačkoliv měli od začátku zápasu více šancí Finové, brankový účet otevřel český tým. Ve čtvrté minutě se před brankářem zjevil Marek, potáhl si puk a nedal finskému gólmanovi šanci. Hvězda Magnitogorsku se pak chopila puku i při finské přesilovce, neohroženě se vydala vpřed mezi třemi hráči soupeře a zakončila střelou k tyči.

Naši hráči ale z nadšení jakoby zapomněli, že stále hrají v oslabení a dovolili po pár vteřinách Finům zkorigovat skóre. A do konce třetiny ještě Suomi stihli vyrovnat. Při ráně Sarava od modré měl Kopřiva zakrytý výhled a puk uviděl až ve své síti.

V úvodu druhé třetiny odolal finský brankář Riksman smršti střel, postupně si na něm vylámalo hokejky několik českých hráčů. Činit se ale musel i Kopřiva na druhé straně, především když likvidoval průniky Pyöräläho a Koskenkorvy. Od 34. minuty jsme hráli dvojnásobnou přesilovku, ale vyjma několika střel dopadla mizerně.

Na další góly si museli fanoušci počkat až do třetí části a během minuty se dočkali hned dvou. Sotva stačili Češi oslavit vedoucí gól Lukeše z dorážky, vrátil je po pár vteřinách zase zpátky na zem Hyvönen. Finové věděli, že k prvenství na turnaji musí vyhrát v základní hrací době, ale Makkonen Kopřivu zpoza branky nezaskočil a ve své šanci neuspěl ani minutu a půl před koncem Hyvönen.

Z prodloužení uběhlo jen 39 vteřin, když po Jágrově přihrávce napřáhl mezi kruhy Klepiš a napálil puk za finského gólmana.

České hokejové hry 2009
Česká republika - Finsko 4:3 v prodl. (2:2, 0:0, 1:1 - 1:0)ON-LINE
Branky a nahrávky: 4. Marek (Červenka), 10. Marek (Barinka), 46. Lukeš (Kutlák), 61. Klepiš (Jágr) - 10. Hirschovits (Hyvönen), 16. Saravo (Kähkönen), 47. Hyvönen (Hirschovits). Rozhodčí: Bulanov, Kadyrov (Rus.) - Pouzar, Blümel. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4238.
ČR: Kopřiva - Němec, Čáslava, Krstev, Kutlák, Sičák, Barinka, Vondrka, Blaťák - Klepiš, Čajánek, Jágr - Rolinek, Marek, Červenka - Olesz, J. Hlinka, Kvapil - Lukeš, Květoň, Frolík. Trenér: Vladimír Růžička.
Finsko: Riksman - M. Lehtonen, Nummelin, Niskala, Aalto, Niinimaa, Saravo, Erkinjuntti, Jaakola - S. Kapanen, Hirschovits, Hyvönen - Vahalahti, Santala, Kerman - Koskenkorva, Makkonen, Pyörälä - Kähkönen, Laakso, Komarov. Trenér: Jukka Jalonen.