Rubriky:

Reprezentace

Nechtěli jsme dopadnout jako Slováci v Praze, přiznal Marek

16. prosince 2009 07:15 - KOŠICE

Čeští hokejisté měli v zápase proti Slovensku velkou motivaci - nechtěli dopadnout jako jejich soupeř loni v Praze. Při oslavách sta let českého hokeje poslalo Slovensko do O2 Areny tým plný nezkušených hráčů a prohrálo vysoko 0:7. V úterý se v Košicích představil proti hvězdnému slovenskému výběru nezkušený český tým, který ale dokázal vyhrát na nájezdy.

 

Petr Horník, Právo

"Slováci si mysleli, že to dopadne jako loni v Praze. Trenér Jandač nám říkal, že to nesmíme v žádném případě připustit a všichni kluci to vzali za správný konec," řekl útočník Jan Marek. Podle nejzkušenějšího člena výběru byli Češi domácím vyrovnaným soupeřem. "A nakonec jsme urvali dva body. Myslím si, že je to dobrý výsledek, protože Slováci tady měli nejsilnější výběr z Evropy," uvedl.

Klíčovým faktorem byla i podle Marka skutečnost, že Češi přestáli slovenský tlak na začátku. "Říkali jsme si, že přečkáme čtyři pět minut a bude to lepší. A taky se to potvrdilo. Pak už to začalo být docela vyrovnané. Šance měli jen, když jsme se zbytečně snažili odpálit puk. To je ale asi nováčkovská daň," řekl Marek.

Útočník Magnitogorsku byl jedním z úspěšných exekutorů samostatných nájezdů, když stejně jako před ním František Lukeš prostřelil Jána Lašáka mezi betony. V klubu se přitom Markovi v nájezdech moc nedaří. "Jel jsem tři a žádný jsem nedal. Tomáš Kůrka ale říkal, že proti Lašákovi dvakrát jel a dvakrát mu to dal mezi nohy. Navíc jsem trošku tušil, že bude čekat, že udělám kličku do forhendu, což mi po zápase přiznal," uvedl Marek.

Více o zápase Slovensko - ČR čtěte zde.

Velkou zásluhu na výhře měli brankáři Jakub Štepánek a Marek Schwarz, kteří podali vynikající výkon. Zápas začal Štěpánek. "Chytalo se mi celkem dobře. Oni se i díky přesilovkám snažili rozhodnout hned na začátku a my jsme to dobře ustáli. Nakonec jsme i dali gól," uvedl Štěpánek.

Vítkovický gólman byl od první minuty v permanenci, což mu vyhovovalo. Mrzel ho ale inkasovaný gól krátce předtím, než jej plánovaně vystřídal Schwarz. "Už mi zbývala minuta do vystřídání a říkal jsem si, že by bylo dobré neinkasovat. Klasicky mi to tam ale spadlo," pousmál se Štěpánek, jenž je kandidátem na start na olympiádě.

Na jeho výkon poté navázal i Schwarz. "Naskakovat do zápasu v půlce moc nemám rád, ale naštěstí to vyšlo. Výhodou bylo, že jsem o tom věděl, takže jsem se začal připravovat," uvedl mladoboleslavský gólman, jenž si dobře uvědomoval, že za stavu 1:1 nesmí od začátku zaváhat a udělat chybu. "Byl jsem ale připravený na to, že se hodně tlačí dopředu," řekl.

Spolehlivý výkon českých brankářů korunoval Schwarz při samostatných nájezdech, kdy nejprve vypíchl hokejkou puk Žigmundu Pálffymu a poté jej nepřekonal ani Richard Lintner. "Pálffy s tím začal hodně míchat a věděl jsem, že mi asi nic jiného nezbude. Kdybych ho nechal jít do kličky, tak by mě vykoupal. Zkusil jsem to a vyšlo to," řekl Schwarz. Podobné zákroky hokejkou přitom do jeho rejstříku nepatří. "Musel jsem to ale zkusit."

Schwarz v této sezoně uspěl již v sedmých nájezdech, šestkrát pomohl Mladé Boleslavi v extralize k druhému bodu. "Za žádného specialistu se ale nepovažuju. Je to o štěstí. A taky musí někdo dát gól. My dnes dali dva a to pomůže," dodal Schwarz.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace