Česká osmnáctka zdolala Lotyše a postoupila do vyřazovacích bojů

MINSK

Čeští hokejisté do 18 let splnili na světovém šampionátu v Bělorusku základní cíl: postoupili do vyřazovací fáze turnaje, čímž zároveň odvrátili hrozbu účasti ve skupině o udržení. K postupu do play-off pomohla svěřencům kouče Jiřího Kopeckého těsná výhra 5:4 nad Lotyšskem.

Hokejoví junioři

Vítězství nad outsiderem základní skupiny B se však v Minsku nerodilo snadno. Čeští mladíci šli do vedení až na konci 16. minuty, kdy se trefil Holík, ale během první třetiny byl střelecky aktivnější soupeř (9:8). Brankář Will, který se dnes na šampionátu poprvé postavil mezi tyče místo Kašíka, však držel čisté konto.

Po nástupu do druhé části přidal Holík druhou branku, jenže tři minuty nato Pelss snížil. V 33. minutě využil český tým po 50 vteřinách početní výhodu, když Holík uzavřel hattrick, a zdálo se, že otěže zápasu definitivně přebírá favorit. Zvlášť, když v nástupu do třetí části zvýšil Sekáč už na 4:1.

Opak byl však pravdou. Vše změnila hvězdička lotyšského týmu Dilevka. Nejprve v 46. minutě v přesilovce snížil na dvoubrankový rozdíl a v 53. minutě udělal z konce zápasu drama.

Minutu a čtvrt poté však Hanták zvýšil na 5:3 a vstřelil tak vítěznou branku. Dvě minuty před vypršením základní hrací doby ještě skóroval Straupe, krátká power play Lotyšů již změnu skóre nepřinesla.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Bělorusku:
Skupina B (Minsk):
Česká republika - Lotyšsko 5:4 (1:0, 2:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 16. Holík (Filippi, Frk), 23. Holík (Frk, Žovinec), 33. Holík (Vachovec), 42. Sekáč (Lenoch), 55. Hanták (Uher, Dvořáček) - 26. Pelss (Dilevka, Freibergs), 46. Dilevka (Dasutins, Kuzmenkovs), 53. Dilevka (Kuzmenkovs, Siksna), 58. Straupe (Kolesnikovs). Rozhodčí: Bauer, Schütz (oba Něm.) - Carlson (Kan.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 6:5, navíc Klavins (Lot.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2500.
Sestava ČR: Will - Valenta, Pavlík, Jank, Klimíček, Žovinec, Zámorský, Lenoch - Stach, Filippi, Vlach - Vachovec, Holík, Frk - Sekáč, Koudela, Kindl - Hanták, Uher, Dvořáček - Herman. Trenéři: Kopecký a Juřík.