Česká osmnáctka zdolala na MS Slováky a udržela se v elitě

DRÁŽĎANY

Češi si zajistili účast v elitní skupině mistrovství světa hokejistů do 18 let i pro příští rok. Rozhodla o tom dnešní výhra svěřenců trenérů Jiřího Šolce a Martina Hostáka nad Slovenskem 4:3. Češi nejdříve vedli, pak dvakrát dotáhli ztrátu a dvě sekundy před koncem rozhodl zápas při power play soupeře svou druhou trefou v utkání Lukáš Sedlák. Slováci riskovali, protože jakákoliv ztráta pro ně znamenala sestup. Český tým bude hrát v sobotu o konečné sedmé místo se Švýcarskem.

Juniorští hokejisté České republiky

Čeští hokejisté byli v úvodu aktivnější a po 89 sekundách slavili vedení, když se po Jaškinově přihrávce zpoza branky trefil Hertl. Slováci ale odpověděli v sedmé minutě, když po Daňově střele dorážel úspěšně před Machovským Bruno Mráz. Ve 13. minutě po Musilově zaváhání pokryl český gólman únik Boltúna. Oba týmy pak nevyužily své krátké přesilovky, ale v 19. minutě sekundu před návratem potrestaného Frka tečoval Korímovu střelu Rapáč a Slovensko otočilo stav.

A svěřenci trenéra Frühaufa mohli na začátku druhé části svůj náskok zvýraznit. Po dalším zaváhání české defenzívy vyrazil lapačkou Hinďošův pokus Machovský, který o chvíli později podržel svůj tým i při šanci Bruna Mráze. Ve 24. minutě fauloval Bagin unikajícího Sedláka a ten z trestného střílení vyrovnal.

Jenže pak šli pykat Hrbas s Hamplem a Slováci měli na 62 sekund výhodu pěti proti třem. Machovský odolával 51 sekund, ale Vaško už jej překonal. Šolcův výběr pak odolal při Šidlíkově trestu. Při Daňově vyloučení měl možnost vyrovnat Hyka, ale gólman Rybár se včas přesunul. Pak ale početní výhodu přerušil Sedlákův trest.

Na začátku závěrečné části ve 43. minutě ztroskotal na slovenském brankáři Rybár. Po faulech Musila a Kvapila se Češi ubránili 85 sekund ve třech proti pěti a vrhli se do snahy vyrovnat. Hyka ještě Rybára nepřekonal, ale v 51. minutě už smazal ztrátu po přečíslení z Hrbasovy přihrávky Matai. V závěru odolával Machovský a zápas ještě v základní hrací době rozhodl při risku soupeře Sedlák.

Mistrovství světa hokejistů do osmnácti let v Crimmitschau a Drážďanech:
Čtvrtfinále:
Rusko - Finsko 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 36. a 56. Slepyšev, 20. Ivanjuženkov, 50. Kučerov, 59. Nestěrov - 34. Aaltonen, 45. Salomäki.
Kanada - Německo 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)
Branky: 2. Murray, 40. Ritchie, 51. Rielly, 56. Cousins - 7. Pföderl, 13. Riedel, 42. Ackermann.
O udržení (Drážďany):
Švýcarsko - Norsko 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 50. a 59. Richard, 39. Guerra, 40. Martschini - 25. Hoff.
Česká republika - Slovensko 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. T. Hertl (Jaškin, Hampl), 24. Sedlák z trestného střílení, 51. Matai (Hrbas), 60. Sedlák - 7. B. Mráz (Daňo, Hinďoš), 19. Rapáč (Korím, Bezuška), 26. Vaško (Daňo, Korím). Rozhodčí: Sidorenko (Běl., Warschaw (USA) - Dussureault (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 8:2, navíc Šidlík (ČR) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 728.
Sestava ČR: Machovský - Růžička, Hrbas, Musil, Jeník, Šidlík, Kvapil, T. Pavelka - Frk, Hyka, Sedlák - Hertl, Hampl, Jaškin - Matai, Švihálek, Rousek - Faksa, Beránek, Beran - Moravec. Trenéři: Jiří Šolc a Martin Hosták.