Česká dvacítka na MS nestačila na Finy. Ve čtvrtfinále vyzve Rusko

Zklamání na závěr základní skupiny na mistrovství světa v Kanadě. To si připsali čeští hokejisté do dvaceti let, když prohráli s Finskem 0:4 a nevybojovali tak druhé místo. To má soupeř a zaručuje mu, že ve čtvrtfinále, které měly oba týmy už jisté, narazí na Slovensko. Český výběr se utká o semifinále v úterý od 3 hodin s Ruskem, které prohrálo se Švédy 3:4 v prodloužení.

Petr Holík bojuje s Rasmusem Ristolainenem během utkání s Finskem.

První třetina pro český výběr nedopadla dobře. Za dvacet minut se Finové dostali do dvougólového vedení, když jednou skórovali v přesilové hře. Ve 12. minutě využil početní výhodu Ruuttu, za pět minut zvýšil na 2:0 Aaltonen.

V oslabení museli hrát hráči vedení trenérem Miroslavem Přerostem celkem třikrát, soupeř jen jednou. Do vážnější šance se čeští mladíci nedostali, naopak jednou se musel zaskvět brankář Petr Mrázek, na kterého nestačil Pulkkien.

Brankář Petr Mrázek zasahuje proti střele, kterou vyslal Teemu Pulkkinen.foto: Reuters/Todd Korol

V polovině utkání mohl při oslabení snížit Holík, ale netrefil branku. Za pár sekund byl blízko i Jank, ale na puk nedosáhl. Finové měli v této části více ze hry, nikam nepospíchali, věděli, že dopředu se musí snažit soupeř. Ale to se Čechům moc nedařilo, sice obrátili počet střel ve svůj prospěch, ale na góly na tom bylo mužstvo ze severu stále lépe.

Ohlasy po utkání z hokej.cz
"Nemohli jsme dát gól. Špatně jsme začali, hned jsme se nechali vyloučit. Jakmile jsme se později dostávali do zápasu, přišlo další oslabení. To je pak těžké. Když hrajete ve čtyřech, ztrácíte energii, která pak chyběla v ofenzivě. Odcházely nám síly. Nenavázali jsme na předchozí zápas, chyběl nám elán i energie. Teď je třeba, abychom se připravili na čtvrtfinále. Musíme to utkání zvládnout," upozornil Lukáš Sedlák.
"První třetina byla snad naše nejhorší na turnaji. Nedělali jsme, co jsme měli, soupeř toho využil. Pak jsme udělali další fauly a nepovedlo se nám dát góla. Možná je lepší, že jsme prohráli, snad nám to před čtvrtfinále pomůže. Proti Finům nám chyběla euforie, kterou jsme měli s Američany," pravil kriticky kapitán Tomáš Nosek.
"Když máme v utkání 39 střel, měly by z toho být dvě nebo tři branky. My ale nedali žádnou," zmínil další z důležitých faktorů Bohumil Jank.
"Musíme víc bruslit a nebýt vylučovaní. Proti Finům jsme udělali dost chyb, nebylo to ono. Ale čtvrtfinále s Rusy bude jiné. Každý z nás do toho dá všechno," slíbil gólman Petr Mrázek.

V druhých deseti minutách prostřední části český tým tlačil, kombinoval, střílel, ale gól patřil opět Finsku. Třetí trefu přidal Donskoi. Po čtyřiceti minutách byl přitom poměr střel 27 ku 21.

Joonas Donskoi střílí a Petr Mrázek se snaží chytit puk během utkání s Finskem. foto: Reuters/tod

Necelé čtyři minuty ve třetí třetině čekali fanoušci na další gól. A zase se dočkali radosti Finů. Pulkkinen si obhodil Říhu a nedal Mrázkovi šanci, našel si místo mezi jeho betony. Stav 4:0 nasvědčoval, kdo bude vítězem. Navíc přišlo další vyloučení, které oddálilo možné zdramatizování konce utkání.

Deset minut zbývalo do konce třetí dvacetiminutovky a Češi měli sedm vyloučených, Finové jednoho. Trenér Přerost se nestačil divit, jeho hráči potvrzovali skutečnost, že jsou nevíce vylučovaným týmem na kanadském šampionátu.

V České republice uběhlo pár sekund z roku 2012 a národní tým v Edmontonu tušil, že prohraje. A tak se také stalo.

Česko - Finsko 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)on-line
Branky a nahrávky: 12. Ruuttu (Mikael Granlund, Pulkkien), 17. Aaltonen (Barkov), 35. Dinskoi (Armia, Salomaki), 44. Pulkkinen (Markus Granlund, Mikael Granlund). Rozhodčí: Klein (Kanada), Reiber (Švýcarsko) - Fluri (Švýcarsko), Murchison (Kanada). Vyloučení: 8:1. Využití: 0:1. Diváci: 14 429.
Mrázek - Říha, Krejčí, Mozík, Jank, Zámorský, Hrbas - Holík, Jaškin, Sekáč - Nosek, Filippi, Uher - Přibyl, Hertl, Straka - Faksa, Hyka, Sedlák.
Aittokallio - Makinen, Hakanpaa, Hovinen, Pokka, Siikola, Ristolainen - Pulkkinen, Markus Granlund, Mikael Granlund - Arima, Salomaki, Donskoi - Ruuttu, Aaltonen, Barkov - Hamalainen, Kuronen, Pajanen . Hannikainen.
Skupina A (Calgary):
Slovensko - Švýcarsko 6:4 (1:2, 1:1, 4:1)
Branky a nahrávky: 9. Chovan (Jurčo, Daloga), 33. Chovan, 46. Matoušek (Hinďoš, Bene), 47. Marinčin (Daňo, Jurčo), 49. Chovan (Jurčo, Mráz), 50. Gernát (Jurčo, Tvrdoň) - 7. Vermin (Richard, Bertschy), 8. Andrighetto (Bertaggia), 29. Vermin (Richard), 41. Richard. Rozhodčí: Sterns (USA), Zalaski (Kan.) - Gebauer (ČR), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Diváci: 13.029.
Rusko - Švédsko 3:4 v prodl. (3:0, 0:0, 0:3 - 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Zemčenko (Jakupov), 3. Kosov (Barbašev, Apalkov), 14. Tělegin - 44. Klefbom (Larsson), 53. Rakell (Nemeth, Larsson), 60. Friberg (Brodin, Nordström), 63. Nordström (Nemeth, Friberg). Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Šindler (ČR) - Carlson (Kan.), Woodworth (USA). Vyloučení: 8:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 16.643.
Kanada - USA 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Stone (Huberdeau, Hamilton), 11. Schwartz (Stone, Strome), 16. Connolly - 50. Coyle (Miller), 54. Zucker (Arnold, Etem). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Persson - Käck (oba Švéd.), Novák (SR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 16.647.
1. Kanada 4 4 0 0 0 26:5 12
2. Finsko 4 3 0 0 1 19:10 9
3. ČR 4 2 0 0 2 12:11 6
4. USA 4 1 0 0 3 16:15 3
5. Dánsko 4 0 0 0 4 6:38 0