Mladíci prohráli s Kanadou, Finové je ale poslali dál

HELSINKY

Čeští hokejisté do dvaceti let nezvládli závěrečné vystoupení v základní skupině mistrovství světa. S výběrem Kanady prohráli v Helsinkách 2:5 a na potvrzení postupu do play-off si museli počkat. Osud svěřenců trenéra Hadamczika měli v rukou domácí Finové. Ti byli milosrdní - porazili Švýcarsko 2:0 a otevřeli Čechům čtvrtfinálovou bránu.

Čechům nevyšly v utkání se zámořským soupeřem zejména závěry třetin. Zpackanou první část prohráli Češi 0:3. Poté, co Javorové listy zvýšily v 17. minutě na 2:0, nabídli Klepiš s Vágnerem soupeři dvojnásobnou přesilovku. Dawes ji potrestal půl minuty před sirénou a do šaten šli čeští hokejisté s tříbrankovým mankem.

První česká prošla za Fleuryho záda až v 35. minutě, když se trefil Ovčačík. Jenže naději o pět minut později, znovu v samém závěru třetiny, poslal k ledu Carter. V polovině posledního dějství výsledek již jen kosmeticky v přesilové hře upravil Šmíd.

Brankář Schwarz čelil šestadvaceti střelám, na jeho protějšek v brance Kanady Fleuryho mířilo dvacet ran.

Finové pomohli

Čeští hráči se tak museli spolehnout na pomoc Finů. Pokud by domácí reprezentanti večerní zápas se Švýcary nezvládli a prohráli jednobrankovým rozdílem 2:3, 3:4, 4:5 (a dále), bylo by play-off pro Hadamczikovo mužstvo ztraceno.

To se naštěstí nestalo, Finové zdolali švýcarské hokejisty 2:0. To znamená, že se Češi v pátek představí ve čtvrtfinále. A půjde o velmi zajímavé klání - čekají je totiž Slováci.

Skupina B
Česko - Kanada 2:5
Třetiny: 0:3, 1:2, 1:0. Branky: 35. Ovčačík (Kanko, Koreis), 51. Šmíd (Hudler) - 7. Tambellini (Crosby), 17. Carter (Getzlaf, Burns), 20. Dawes (Stewart, Meech), 30. Phaneuf (Getzlaf), 40. Carter (Phaneuf). Rozhodčí: Andersson - Stensland, Ljungqvist. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:2.
Finsko - Švýcarsko 2:0
Třetiny: 1:0, 0:0, 1:0. Branky a nahrávky: 20. Nokelainen (Filppula), 56. Junnila (Varakas). Rozhodčí: Schimm (Něm.) - Gorděnko (Rus.), Halecký (SR). Vyloučení: 1:2. Bez využití.

Američané poslali Rusy do čtvrtfinále

Ruští obhájci titulu si budou muset proklestit cestu k medailím ze čtvrtfinále. Rozhodla o tom jejich prohra 1:4 s celkem Spojených států amerických, který si naopak jako již jistý vítěz základní skupiny A zajistil semifinálovou účast.

Všechny branky padly v nerovnovážném stavu sil na ledě. Američané využili tři přesilovky, další úspěch zaznamenal Zach Parise, sedmnáctka letošního draftu NHL, dokonce ve vlastním oslabení. Také Rusové vstřelili čestný úspěch při početní výhodě pět na tři.

Slovenským hráčům se v závěrečném duelu základní skupiny A podařilo zásluhou gólu Branislava Fábryho pouhých 36 sekund před koncem utkání porazit nejtěsnějším rozdílem Švédsko 1:0 a při remíze s Rusy 2:2 rozhodlo o jejich vyšším postavení v tabulce lepší skóre.

Skupina A
Rusko - USA 1:4
Třetiny: 0:3, 0:1, 1:0. Branky a nahrávky: 51. Anšakov (Gimajev, Spiridonov) - 10. O'Sullivan (Eaves, Suter), 19. Parise (Eaves), 20. Werner (Parise), 36. Parise. Rozhodčí: Šindler - Barvíř (oba ČR), Doucette (Kan.). Vyloučení: 12:13. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1.
Švédsko - Slovensko 0:1
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:1. Branka a nahrávky: 60. Fábry (Ružička, Bulík). Rozhodčí: Rönn - Fonselius, Lindroos (všichni Fin.). Vyloučení: 2:2. Bez využití.