Rubriky:

Reprezentace

Lener: Až pět hráčů má šanci jet na MS

9. února 2004 20:10 - STOCKHOLM

Trenér české hokejové reprezentace Slavomír Lener byl po Švédských hrách s výkony hráčů spokojen. Dokonce je přesvědčen, že čtyři až pět hráčů z tohoto týmu má šanci dostat se na mistrovství světa v Praze a Ostravě. V rozhovoru pro deník Právo si postěžoval na nedostatek kvalitních obránců a prozradil, že další adepty pro národní mužstvo odjíždí sledovat do zámoří.

 

PRÁVO

Brankář Málek si výkony na Švédských hrách jasně řekl o místo v mužstvu pro MS, jenže hrozí, že mu koncem února předčasně v Plzni skončí sezóna. Co s tím?
Chytal na turnaji opravdu výborně. Pořád ještě může pomoci klubu do play-off a hlavně kvůli němu bych to Plzni přál. Když to nevyjde, téměř dvouměsíční pauza by skutečně Málkovi mohla uškodit, takže už nyní pro jistotu hledáme náhradní řešení, jak by mohl být na ledě a alespoň v tréninkovém zápřahu.

Neúčast v play-off hrozí ale i některým dalším adeptům reprezentace, bude to i pro ně minus?
Na hraně osmičky je Hlinkův Kloten, mimo play-off zatím i moskevské CSKA, kde působí Salfický či Hejda. Podobně je na tom třeba Trávníček v Litvínově nebo Šachl ve finské lize. Pokud tyto hráče budeme chtít vzít do závěrečné přípravy na MS, a na to rozhodnutí je zatím ještě čas, musíme vyřešit jejich hrozící nevytíženost.

Zvláštním testem prošel na turnaji nejlepší střelec reprezentační sezóny Průcha, jenž poprvé hrál v útoku bez tradičních pardubických spoluhráčů Koláře a Koukala. Jak podle vás obstál?
Jsem rád, že se prosadil i s jinými hráči. Líbil se mi a tím snad říkám dost. Úplně stejná slova bych volil třeba o Vlasákovi. Už před turnajem jsem přece tvrdil, že v kabině sedí hráči, kteří reálně usilují o nominaci. Nyní tak u čtyř, pěti jmen z mužstva, které poměrně solidně zvládlo Švédské hry, opravdu vidím, že je klidně můžeme vzít na MS.

Jaká je pozice těch uchazečů o MS, kteří na posledním turnaji evropské série chyběli?
Naštěstí jsme prakticky všechny adepty reprezentace v této sezóně nějak vyzkoušeli, snad jen s výjimkou Dopity, jehož čas ještě přijde a máme s ním speciální plán. Samozřejmě je škoda, že si tu Beránek či Sup nezahráli hokej v mezinárodním tempu, ale při sestavování mužstva musíte přijímat i kompromisy a možná zrovna pro ty dva bylo lepší regenerovat a v klidu potrénovat s klubem. Teď byl poslední čas nabrat kondici, budou z toho žít v play-off, ale třeba i v závěru mistrovství světa.

Obránce Hejda ale třeba na turnaji působil hodně unaveně, neměl dostat také volno?
Možná jsme ho skutečně na Švédské hry neměli brát, je to prakticky jeden z nejvytíženějších hráčů národního mužstva. Byl tu hodně vyčerpaný, jenže v obraně nemáme tolik na výběr a já jsem přesvědčení o jeho kvalitách neztratil, byť tu udělal chyby, které neprospěly jemu ani mužstvu. Je to poctivec, který to umí řezat a běžně nepanikaří.

V souvislosti s nedostatkem obránců, nezaskočilo vás Vykoukalovo oznámení, že končí s reprezentací?
Tušil jsem, že něco takového chystá. Byl s národním mužstvem spojen takřka patnáct let. Jen jsem mu přál, aby si poslední akci a zvláště poslední zápas jako kapitán užil. I za něj jsem moc rád, že jsme zápas s Rusy otočili do vítězného konce. Kdybychom prohráli, bylo by mi Jirky líto.

Nyní ale vyrážíte na inspekční cestu za oceán, slíbíte tam už některým českým hokejistům z NHL start na mistrovství?
Boj o play-off tam jde do finiše, musíte proto jednat velmi opatrně a delikátně. S některými kluky jsem už ale domluvený dlouho dopředu. Vědí, že když nebudou zranění a budou pravidelně hrát, tak se v Praze objeví.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Zrušit