Česká dvacítka Kanadu nezaskočila, bude hrát o bronz

Čeští hokejoví reprezentanti do dvaceti let nestačili v semifinále mistrovství světa hráčů do dvaceti let na favorizovanou Kanadu a po prohře 1:3 je čeká boj o bronz. O převaze zámořských hokejistů v americkém Grand Forks svědčil i poměr střel 42:11. Čeští junioři se budou snažit v úterý vylepšit loňské čtvrté místo proti celku USA, který prohrál s Ruskem 2:7.

Český tým nastoupil bez obránce Gulašiho, který dohrál po nárazu do mantinelu čtvrtfinále s Finskem se sebezapřením. V druhé obraně ho nahradil Lojek. Favorizované Kanadě pomohly k tlaku v úvodu přesilové hry. Hned po 35 sekundách hry putoval na trestnou lavici Šmíd. Nápor zámořského výběru mohl po necelé minutě skončit, když Getzlaf hákoval unikajícího Červenku, ale kanadský sudí Hansen vyloučil za přifilmovaný pád i českého útočníka.

Porazí Česko v souboji o 3. místo USA?
Hlasujte v anketě na konci článku!

Hned pět vteřin po Šmídově návratu si vysloužil trest Tůma, ale tým Aloise Hadamczika perné chvilky přečkal. Gólman Schwarz nekapituloval ani při kanadské nacvičené přesilovce na číhajícího Crosbyho u levé tyče. Pak dostal dvakrát šanci početní výhody český tým, ale brankář Glass byl při trestech svých krajanů Coburna a Webera téměř bez práce.

První gól přišel v oslabení

Při dalším trestu českého týmu se zrodil úvodní gól. Obránce Roman Polák přišel o hokejku, a přestože vyloučený Šmach už skočil na led, v obranném pásmu česká čtveřice bránících hráčů s třemi hokejkami kapitulovala. Carter si po důrazné koncovce připsal svůj šestý gól na šampionátu. Český tým vyslal jedinou vážnou střelu na Glasse až v závěru první části v početní převaze.

V úvodu druhé třetiny odolal Schwarz po sólovém nájezdu Crosbyho i za pomoci faulu Hluchého. Potom měl další početní převahu i český tým, ale opět byl v útoku neškodný. Poté, co Bolf zastavil Perryho nájezd opět jen nedovoleným zákrokem, Kanaďané už trestali. Schwarz ještě Phaneufovu střelu vyrazil, ale Dawes úspěšně dorážel.

Český gólman potom předvedl další dva skvělé zákroky, ale proti Bergeronovi už neměl šanci. Nejproduktivnější hráč turnaje zůstal před Schwarzem sám a po rychlém blafáku zasunul puk do branky. Kanada pak hrála další přesilovky, ale Schwarz byl spolehlivý a v 39. minutě ho zachránila tyč po Bergeronově dorážce.

Kanaďané i v závěrečné třetině naráželi na pozorného Schwarze a naopak Hadamczikův tým v oslabení udeřil. Olesz v úniku místo přihrávky na Vránu volil střelu mezi Glassovi betony a kanadský gólman inkasoval z teprve páté české střely na branku. Na zvrat však nedal soupeř českým hokejistům sebemenší naději. Naopak od vyšší porážky je zachránil Schwarz. Kanaďané se bez potíží ubránili i v závěru při oslabení a pokusí se napočtvrté ve finále uspět. V uplynulých třech letech ztroskotal jejich zlatý sen dvakrát na Rusku a jednou na USA.

Česká republika - Kanada 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 44. Olesz (Bolf) - 19. Carter (Getzlaf, Syvret), 31. Dawes (Phaneuf, Getzlaf), 33. Bergeron (Crosby, Perry). Rozhodčí: Hansen - Redding (oba USA), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 10:7. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.266.
Česká republika: Schwarz - Šmíd, Šmach, Bolf, Lojek, R. Polák, Tůma - Kvapil, Vrána, Olesz - Kašpar, Petružálek, Hluchý - Borovanský, Červenka, Köhler - Hrdel, M. Polák, Michael Frolík - od 41. navíc Krejčí. Trenéři: Hadamczik a Trličík.
Kanada: Glass - Phaneuf, Weber, Coburn, Seabrook, Belle, Syvret - Crosby, Bergeron, Perry - Richards, Dawes, Stewart - Getzlaf, Carter, Ladd - Fraser, Dixon, McArthur. Trenéři: B. Sutter, Hulton a Deboer.