Oslabení Švédové vyhráli po nájezdech

Čeští hokejisté prohráli v úvodním utkání na Švédských hrách ve Stockholmu s domácí reprezentací 2:3 po samostatných nájezdech. Rozhodující proměnil ve čtvrté sérii Mattias Weinhandl, v normální hrací době se dvakrát trefil Andreas Johansson. Za český tým srovnávali stav Václav Prospal a Jan Hlaváč.

Domácí se museli v zápase obejít bez tří svých hráčů. Kristian Huselius, Andreas Lilja a Henrik Tallinder byli totiž vyšetřováni na policii v souvislosti s nočním znásilněním dvaadvacetileté ženy. Večer byli propuštěni, ani jeden z hráčů nebyl obviněn ze spáchání trestného činu.

Švédové chtěli před zaplněným Globenem odčinit zářijový debakl 1:6 ze Světového poháru a vstoupili do utkání aktivně. Gólman Hnilička musel zasahovat při svém návratu do reprezentačního dresu po téměř třech letech hned v prvních vteřinách, kdy ho ohrožoval Jönssonův útok.

V šesté minutě už tým Tří korunek vedl, když nahození Magnuse Johanssona tečoval před brankou jeho jmenovec Andreas, nepokrytý Kadlecem. Další nebezpečnou střelu ještě vyslal Kahnberg. Český tým jako by nastartoval Bednářův drzý průnik skoro přes celé hřiště, který kryl gólman Lundqvist. Opora Frölundy předtím zasahovala jen proti pokusům Martina Erata a Bulise.

Gólu zabránilo posunutí branky

Dalším potvrzením vzrůstající aktivity týmu Ondřeje Weissmanna byla Havlátova akce a v 17. minutě už bylo vyrovnáno. Bulis našel Dvořáka, který sice minul, ale puk si za Lundqvistovou brankou zpracoval Prospal a skóroval. Získat vedení mohli opět Seveřané, ale při Modinově šanci posunul Čajánek úmyslně branku a v oslabení se Češi ubránili.

Větší šance si nevypracoval ani český výběr při Hedströmově trestu v úvodu druhé části. Při Hamrlíkově vyloučení již Švédové hrozili - nejdříve Weinhandl nepřekvapil Hniličku po nečekaném odrazu puku od mantinelu a vzápětí ještě posila MoDo z New Yorku Islanders nebezpečně dorážela. Na druhé straně měl největší možnost po úniku Vrbata.

Podruhé se trefil Johansson

V polovině utkání putovali po pěti vteřinách na trestnou lavici Čajánek a Kadlec a Seveřané výhodu využili. Kahnberg přiťukl před prázdnou branku Andreasu Johanssonovi, jenž si připsal druhou trefu v utkání. Švédové pak sice přečkali oslabení při Erikssonově trestu, ale Hlaváč v 36. minutě srovnal stav.

Na začátku třetí třetiny byli chvíli aktivnější čeští hráči, ale iniciativu postupně přebírali Švédové. Kahnberg však Hniličku nepřekvapil, a když už v 49. minutě Seveřané dotlačili puk do branky, bylo to až po odpískání.

Při Ekmanově vyloučení se mohl stav změnit na obou stranách. Nejdříve Dvořák trefil tyč a z protiútoku neuspěl proti ležícímu českému brankáři Hagos. Jelikož v 57. minutě neskóroval po blafáku ani Prospal a Hnilička také pochytal střely soupeře, muselo se prodlužovat.

Švédové uspěli až v nájezdech

V nastaveném čase dohrával skoro dvě a půl minuty švédský tým v početní převaze, ale Fischerovo vyloučení na dvě plus dvě minuty za vysokou hůl nepotrestal. Seveřané neproměnili ani únik dvou hráčů na osamoceného Hniličku.

I potřetí v tomto ročníku Euro Hockey Tour tak rozhodovaly ve vzájemném utkání nájezdy, při kterých byli úspěšnější Švédové. Jediným z osmi střelců, který se prosadil, byl Weinhandl.

Česko - Švédsko 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0), nájezdy 0:1
Branky a nahrávky: 17. Prospal (Dvořák, Bulis), 36. Hlaváč (T. Kaberle) - 6. A. Johansson (M. Johansson, Zetterberg), 32. A. Johansson (Kahnberg), rozhodující nájezd Weinhandl. Rozhodčí: Kadyrov (Rus.) - Svensson, Ljungqvist (oba Švéd.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Diváci: 10.257.
Švédsko: Lundqvist - Rhodin, Tärnström, M. Johansson, D. Tjärnqvist, Bäckman, Eriksson - Weinhandl, J. Jönsson, A. Johansson - Kahnberg, Zetterberg, Hedström - Ekman, M. Nilson, Davidsson - Hagos, Modin. Trenéři Roger Melin a Jan Karlsson.
ČR: Hnilička - Židlický, Fischer, Šmíd, T. Kaberle, Pilař, R. Hamrlík, Kadlec, F. Kaberle - Dvořák, Prospal, Bulis - Havlát, D. Výborný, Hlaváč - Balaštík, Čajánek, M. Erat - R. Vrbata, Vašíček, Bednář. Trenéři Ondřej Weissmann, Radim Rulík a Marian Jelínek.

Gól nejproduktivnějšího hráče ruské superligy Kajgorodova rozhodl po 85 vteřinách prodloužení o výhře Rusů nad domácími Finy v zápase hraném v Tampere. Suomi sice třikrát vedli, ale soupeř vždy docela rychle srovnal, naposledy 59 vteřin po inkasované brance.

Vítězné trefy dosáhla sborná po půl minutě přesilovky čtyř proti třem, když švédský sudí Vinerborg vyloučil v nastavení Vuotilainena za krosček. Brankář Nurmimen měl 29 úspěšných zásahů, ale proti dorážce Kovaljovovy střely byl bezmocný.

Finsko - Rusko 3:4 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Pärssinen (Puistola), 11. Puistola (Kallio), 28. Pärssinen (Hentunen) - 10. Kovaljov (Kajgorodov), 26. F. Fjodorov (Ščastlivyj), 29. Antipov, 62. Kajgorodov (Kovaljov, A. Markov). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.) - Fonselius, Orelma (oba Fin.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:2. Diváci: 7482.
Finsko: Nurminen - Väänänen, Söderholm, Mäntylä, Puistola, Kiprusoff, Niemi, Saravo, Louhi - Hagman, Pirnes, Kallio - Jantunen, Filppula, Uhlbäck - Hentunen, Pärssinen, Vuotilainen - Pakaslahti, Rita, J. Ruutu. Trenér: Erkka Westerlund.
Rusko: Sokolov - Tjutin, A. Markov, Kuljaš, Aťušov, Metljuk, Kondratěv, Denisov, Rjazancev - Kajgorodov, Kovaljov, Kovalčuk - Frolov, Antipov, Čubarov - Ščastlivyj, Afanasenkov, F. Fjodorov - Simakov, Kurjanov, Perežogin. Trenér: Vladimir Jurzinov st.
Tabulka Euro Hockey Tour:
1. Rusko7410221:1414
2. Finsko7311221:1812
3. Česko7113218:218
4. Švédsko7121314:218
Pozn.: Sloupce v tabulkách znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.