České tenistky prohrály s USA a budou hrát baráž o Fed Cup

LOWELL/USA

České tenistky budou hrát v červenci baráž o udržení ve Světové skupině Fed Cupu. V Lowellu ve státu Massachusetts nestačily na americký tým reprezentovaný hvězdným sesterským duem Serenou a Venus Williamsovými a prohrály 0:5 na zápasy.

České družstvo se jméno soupeře pro utkání o udržení ve Světové skupině dozví ve čtvrtek 1. května, kdy se uskuteční losování. Loni Češky baráž zvládly a vyhrály doma nad Kanadou. Američanky se ve čtvrtfinále střetnou v domácím prostředí s Italkami.

V první sobotní dvouhře nestačila Daniela Bedáňová na Venus Williamsovou a s třetí hráčkou světa uhrála jediný game. Poté Iveta Benešová dlouho trápila světovou jedničku Serenu a v prvním setu dokonce měla za stavu 5:4 setbol. Američanka jej však odvrátila přímým bodem z podání a ve druhém setu už nedala soupeřce šanci.

Rozhodující bod USA přidala Serena Williamsová. Pětinásobná grandslamová vítězka porazila Kláru Koukalovou, která nahradila Bedáňovou, hladce dvakrát 6:2. Ve čtvrté dvouhře Benešová podlehla Venus Williamsové, i když na začátku prvního setu vedla 2:0.

V závěrečném deblu Bedáňová s Evou Birnerovou uhrály na sesterskou dvojici jediný game.

Slovensko postoupilo

Slovensko bude hrát čtvrtfinále tenisového Fed Cupu. I přes nevydařený start nakonec obhájkyně titulu duel s Německem zvládly a zvítězily 3:2. Rozhodující třetí bod získala Ludmila Cervanová, která ve čtvrté dvouhře porazila Marlene Weingärtnerovou hladce 6:2, 6:1.

Hodně problémů měla s německými tenistkami devátá hráčka světového žebříčku Daniela Hantuchová, jíž v obou dvouhrách pomohl déšť. V neděli nejprve otočila dohrávku přerušeného sobotního utkání, vzápětí pak zvrátila nepříznivý vývoj i ve své druhé dvouhře. "Přestávky mi opravdu pomohly, hrála jsem pak mnohem lépe," uznala Hantuchová.

Ve čtvrtfinále se Slovenky utkají s vítězkami z roku 2001 z Belgie. "Věřím, že teď dokážeme obhájit titul. Máme na to silný tým," pochvalovala si po zápase Cervanová.

Další čtvrtfinálové dvojice

Další dvojice vytvořily Slovinky s Ruskami, Španělky s Francouzkami a Američanky s Italkami. Belgičanky nepovolily rakouským tenistkám uhrát ani jeden zápas, přestože v první dvouhře Evelyn Fautohová nečekaně potrápila Kim Clijstersovou. Druhá hráčka světového žebříčku se soupeřkou, která je v hodnocení WTA o 160 míst za ní, ztratila první set, v neděli už ale byla opět suverénní a získala rozhodující třetí bod.

V závěrečné dvouhře dostala místo Justine Heninové-Hardenneové šanci náhradnice Els Callensová a ani ona nezaváhala.

Přesvědčivě hrály také Francouzky a Rusky

Suverénní byly i hráčky Francie, které deklasovaly Kolumbii 5:0. Tenistky Itálie naopak rozhodly o svém postupu až v závěrečné čtyřhře. Postarala se o to dvojice Flavia Pennettaová, Roberta Vinciová výhrou 6:2, 6:1 nad švédským duem Sofia Arvidssonová, Maria Wolfbrandtová.

Těsný duel absolvovaly na domácí antuce i tenistky Španělska, které porazily Austrálii 3:2. Do druhého dne nastoupila za nerozhodného stavu i Conchita Martinezová, která v sobotu kvůli problémům s ramenem dvouhru vynechala, a po její výhře přidala třetí bod Magui Sernaová.

Přesvědčivé vítězství 4:1 vybojovaly Rusky na domácí půdě proti Chorvatsku. Jediný bod hostujícího týmu získala teprve devatenáctiletá Karolina Spremová. V úvodní dvouhře nejprve potrápila Anastasii Myskinovou, v neděli pak porazila Jelenu Lichovcevovou.

3 : 0 Česko - Švýcarsko 3 : 0 dohráno
20240425T14 : 00:00+0200