Rubriky:

Reprezentace

Hořava: Nejlepším střelcem jsem ve Švédsku náhodou

8. listopadu 2005 08:32

Hokejový útočník Miloš Hořava může rozšířit počet svých zápasů v české reprezentaci, dostal totiž pozvánku na turnaj Karjala ve Finsku. A právem, vždyť hráč švédského MoDo vede tabulku střelců švédské ligy. Syn slavného otce tento fakt nijak nepřeceňuje a v rozhovoru pro deník Právo mimojiné odhaluje důvody své skvělé formy.

S dvanácti góly jste nejlepším střelcem švédské ligy, kde se to ve vás vzalo?
Snažím se střelbě trochu víc věnovat při tréninku a v zápase co nejčastěji pálit na branku, ale ty góly jsou hodně o štěstí. Možná jsou ve Švédsku horší brankáři než u nás, nejlepším střelcem ligy jsem ale náhodou. Určitě tomu však nahrává, že dostávám na ledě od trenéra Lücknera hodně prostoru. Jen doufám, že ta pohoda vydrží co nejdéle. Měl jsem v létě obavy, jak se prosadím při defenzivním stylu, který se vyznává ve Švédsku, ale zatím mi svědčí, že se hodně brání. Nyní panuje i v klubu spokojenost, série tří výher nás vytáhla na pátou příčku, ale liga je ohromně vyrovnaná.

V MoDo působí i český obránce Sičák, držíte hodně spolu?
Dali jsme se dohromady ještě se Slováky Pavlikovským, Pardavým a brankářem Križanem, děláme pořád nějaké srandičky, až si spoluhráči naoko stěžují, že se kvůli naší kolonii budou muset naučit česky. Perfektně mi sedli i spoluhráči v útoku. Gästrin umí podržet puk i nahrát do volného prostoru, zkušený Petersson na levém křídle zase vybojuje spoustu kotoučů a mně zprava nezbývá než zakončovat. Také chodíme prakticky na všechny přesilovky, i když spíš než nacvičené signály nám zatím vychází dorážky a různá další improvizace.

Při takové formě jste asi musel čekat pozvánku do reprezentace?
Doufal jsem, že se někdo ozve právě teď, když se mi tak daří a angažmá v MoDo dává šanci zůstat správně soustředěný jen na hokej. O tom, že bych mohl v nominaci figurovat, jsem měl už předem zprávu od agenta, když ale přišla pozvánka, byl jsem moc rád. Loni jsem na Karjale debutoval, teď si tam jedu pro další reprezentační zkušenost a snad mi zůstane dobrý pocit.

Turnaj začínáme ve Švédsku, kde působíte, proč jste dorazil už na sraz do Prahy?
Mohl jsem se připojit až v Jönköpingu, trenér řekl, že to záleží jen na mně. Já ale usoudil, že je lepší být s týmem od začátku, navíc jsem se mohl vidět doma s rodinou. Přelety mi nevadí.

Váš otec trénuje Znojmo a mladší bratr Petr hraje v obraně Kladna, kde jste loni působil i vy. Sledujete, jak si v extralize vedou?
S bráchou si pravidelně voláme, teď si navíc pořídil internet, takže to spojení bude ještě častější. S tátou ten kontakt tak častý není, takže o dění na Kladně mám lepší přehled než o tom, jak si stojí Znojmo.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Zrušit