Pinc vychytal výhru 6:2 nad Finskem

HELSINKY

Čeští hokejisté ve svém druhém vystoupení na turnaji Karjala porazili v Helsinkách domácí Finsko 6:2 a připsali si první tříbodovou výhru pod koučem Aloisem Hadamczikem. O vítězství v sobotu rozhodli v druhé části, kdy nastříleli tři branky. Dvěma góly se zaskvěl při svém druhém startu v národním týmu kladenský útočník Jaroslav Kalla. Před nedělním posledním duelem s Ruskem mají Češi stále naději na celkové prvenství.

Z české sestavy vypadl útočník Pletka, který má od čtvrtečního utkání se Švédskem zlomené žebro a čeká ho asi měsíční pauza. Kouč Hadamczik po prohře v Jönköpingu zamíchal složením útoků a nechal pohromadě jen první formaci Tenkrát, Broš, Hlinka.

Ke změnám musel sáhnout i Erkka Westerlund, jemuž z týmu vypadli bek Söderholm a útočník Laakkonen. V nominaci je nahradili Malmivaara z Lappeenranty a Valtonen z Jokeritu Helsinky, ale oba do hry od začátku nezasáhli.

Bek Marko Kiprusoff se dočkal před utkáním od zaplněné Hartwall Areny potlesku za 200. start v reprezentaci a jeho tým v úvodu dvakrát zahrozil před Hniličkou. Pak dostal Finy pod tlak Skuhravého útok, ale vedení se ujali domácí. Po Brošově faulu využil za deset vteřin přesilovou hru obránce Kukkonen. Česká odpověď však byla blesková; za 28 sekund trefil Burger překvapivou střelou růžek Wiikmanovy branky.

Hniličku vystřídal Pinc

V 11. minutě se dostal do sóla Salmelainen, ale Hniličku nepřekonal. Potom pálil těsně vedle Ton. V 16. minutě už byl přesnější Kalla a přesnou střelou z mezikruží pod horní tyčku zaznamenal při svém druhém reprezentačním startu premiérovou branku. Vzápětí už neměl tolik štěstí Hejda, jenž zamířil jen do břevna. Finové však vyrovnali při hře čtyř proti čtyřem, kdy po tlaku před Hniličkou skóroval Hentunen.

Poté, co hned na začátku úvodní části odstoupil s naraženým ramenem bek Kolařík, do druhé třetiny nemohl naskočit ani gólman Hnilička, který byl po souboji před druhým finským gólem otřesen. Náhradník Pinc neměl na začátku svého pobytu na ledě téměř žádnou práci. Češi hráli v početní převaze, která se jim sice moc nepovedla, ale v 27. minutě vyřešil Skuhravý únik dvou na jednoho s Rolínkem přesnou střelou a Hadamczikův výběr opět vedl.

V polovině utkání měl velkou možnost při přesilovce Vlasák. Pak mohli vyrovnat Finové, ale Kuhta zamířil jen do Pince a Kallio nepropasíroval dorážku do odkryté branky přes Hořavu. Po vyloučení Tenkráta a Ševce hráli domácí 81 vteřin v pěti proti třem, ale Pinc držel čisté konto. Po Hahlově teči mu pomohla horní tyč. Zato Hlinka zakončil své sólo úspěšným blafákem a 23 vteřin před druhou sirénou našel místo mezi betony nováčka finské reprezentace znovu Kalla.

Nejistého Wiikmana nahradil Norrena

I Finové sáhli do závěrečného dějství ke změně v brance. Wiikmana vystřídal Norrena. Oproti Pincovi však téměř neměl práci. Finové se snažili zkorigovat stav, ale vítkovický brankář byl proti. V početní převaze na něj nevyzráli Kiprusoff, Kallio ani Louhi. V dalším oslabení měl možnost český tým, konkrétně po Tonově akci Vlasák.

Seveřané nevyužili ani další, tentokrát 49 vteřin trvající početní převahu pěti proti třem. V 57. minutě dovršil výsledek z dalšího brejku svou první brankou v reprezentaci Rolínek. Finové jsou zatím oblíbeným Hadamczikovým soupeřem - po výhře v Liberci po samostatných nájezdech si proti nim připsal další body.

Finsko - Česká republika 2:6 (2:2, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Kukkonen (Pärssinen), 19. Hentunen (Pärssinen) - 7. Burger (Hořava, V. Novák), 16. Kalla, 27. Skuhravý (Rolínek), 39. Hlinka (Ševc), 40. Kalla (Rolínek, Vlasák), 57. Rolínek (J. Novák). Rozhodčí: Karabanov (Rus.) - Lindroos, Hämäläinen (oba Fin.). Vyloučení: 8:11. Využití: 1:0. Diváci: 11 885.
Finsko: Wiikman (41. Norrena) - Kukkonen, Lehtonen, Nummelin, Kiprusoff, Niemi, Puistola - Hentunen, Hahl, Pärssinen - Kallio, Voutilainen, Kuhta - Salmelainen, Hauhtonen, Vertala - Louhi, Kontiola, Uhlbäck - od 41. navíc Valtonen. Trenér: Erkka Westerlund, Hannu Virta a Risto Dufva.
Česká republika: Hnilička (21. Pinc) - J. Novák, Kolařík, Kántor, Blaťák, Ševc, Hejda, Ptáček, Čáslava - Tenkrát, Broš, Hlinka - Hořava, Burger, V. Novák - Ton, Vlasák, Hubáček - Rolínek, Skuhravý, Kalla. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.