Závadová na vysněné finále na OH nedosáhla

Rio de Janeiro

České plavkyni Barboře Závadové se boj o finálovou účast v polohovém závodu na 400 metrů na olympijských hrách v Riu de Janeiro nevydařil. Třiadvacetiletá bronzová medailistka z ME z roku 2012 obsadila časem 4:38,53 minuty 14. místo. V případě útoku na vlastní český rekord 4:35,60 by mezi osmičkou nejlepších nechyběla, jako poslední se kvalifikovala Kanaďanka Emily Overholtová s časem 4:36,54.

Plavkyně Barbora Seemanová (vpředu) a Lucie Svěcená během odletu první části olympijské výpravy na LOH do Ria.

V rozplavbách dnes skončili i další tři čeští zástupci. Pavel Janeček obsadil v polohovce na 400 metrů s časem 4:22,09 minuty 24. místo, Lucie Svěcená na motýlkářské stovce neprošla do šestnáctičlenného semifinále a výkonem 59,45 vteřiny skončila na 28. pozici. Jan Micka skončil na 400 metrů volný způsob s časem 3:49,97 na 29. místě.

Adam Peaty jako první plavec v Riu překonal světový rekord. Prsařskou stovku zvládl jednadvacetiletý Brit v rozplavbě za 57,55 sekundy a rok staré vlastní historické maximum zlepšil o 37 setin.

Závadová, která skončila loni na mistrovství světa v Kazani na své silné trati s časem 4:36,73 pátá, se v Riu finálové osmičce nepřiblížila. Ve čtvrté rozplavbě skončila šestá a v té chvíli figurovala na celkově osmém místě, ale celá zbývající osmička favoritek ji následně předčila.

Dvaadvacetiletý Janeček, který se necelý měsíc před startem olympiády dostal do nominace díky splněnému limitu B, na finálovou osmičku neměl podle předpokladu šanci, navíc zaostal výrazně za svými představami. Při premiéře pod pěti kruhy se nedokázal přiblížit vlastnímu českému rekordu 4:18,34 minuty.

Aby se dostal mezi postupují osmičku, musel by jej o téměř pět sekund překonat. Janeček se představil v druhé rozplavbě, v které dohmátl mezi osmičkou startujících jako poslední.

Osmnáctiletá Svěcená skončila v třetí rozplavbě na čtvrté pozici, ale následně se propadala pořadím. Také zaostala za svým českým maximem 58,54, jehož zopakování by v rozplavbách stačilo až na 23. místo.

Micka, který chce útočit na finále na své hlavní trati 1500 metrů, také nedokázal atakovat svůj národní rekord 3:48,32 minuty. Postupový čas osmého Francouze Jordana Pothaina 3:45,43 byl nad jeho síly.