Kirďapkin má z chodeckého maratonu zlato i olympijský rekord

Londýn

Rus Sergej Kirďapkin vyhrál v olympijském rekordu 3:35:59 hodiny chodecký maraton na 50 kilometrů. Zlatou medaili z Londýna přidal dvaatřicetiletý vytrvalec ke dvěma titulům mistra světa, které v nejdelším atletickém závodě získal v letech 2005 a 2009.

Rus Sergej Kirďapkin se raduje z vítězství v chodeckém maratónu.

Kirďapkin o 68 sekund vylepšil pekingský čas Alexe Schwazera. Italský chodec v Londýně vítězství neobhajoval, protože byl kvůli dopingovému skandálu v průběhu her z reprezentačního týmu vyřazen.

"Mezi 25. a 30. kilometrem jsem měl krizi a musel jsem bojovat sám se sebou. Ale chytil jsem druhý dech. Nebýt té krize, mohl být čas ještě lepší," uvedl Kirďapkin v cíli závodu u Buckinghamského paláce.

Ruská chodecká velmoc díky němu získala zlato na padesátce po 20 letech od triumfu Andreje Perlova v Barceloně.

Stříbro obhájil Australan Jared Tallent a také on časem 3:36:53 pokořil Schwazerův vítězný výkon z Pekingu. V Číně před čtyřmi lety získal navíc bronz na dvacítce.

"Dal jsem do toho všechno, líp to nešlo. V poslední desítce jsem šlapal, co to šlo, ale Kirďapkina jsem dohnat nemohl. Je to skutečný šampion," uvedl Tallent. Třetí skončil Číňan S' Tchien-feng, jenž byl na loňském MS na této trati za australským chodcem čtvrtý.