Cyklistika

Kreuziger bojoval s dalšími uprchlíky o medaili, závod ovládl veterán Vinokurov

28. července 2012 16:47 - Londýn

Český cyklista Roman Kreuziger byl poměrně hodně vidět v silničním závodě na olympijských hrách v Londýně. Britové si v něm brousili zuby na zlato, ale přepočítali se. Nechali si pláchnout skupinu čítající 25 závodníků, a právě v ní se pak o pořadí na stupních vítězů rozhodlo. Mezi uprchlíky byl i Kreuziger, který tak až do posledních metrů usiloval o případnou medaili. Nedosáhl na ni, v závěru se utrhli Alexandr Vinokurov z Kazachstánu a Kolumbijec Rigoberto Urán. Právě 39letý lišák Vinokurov prokázal zkušenosti a dojel si pro nečekaný triumf, za ním skončil Uran. Spurt o bronz zvládl nejlépe Nor Alexander Kristoff, Kreuziger dojel patnáctý.

Petr Hloušek, Právo

Domácí hvězdě Marku Cavendishovi, který toužil po zlatu, zbyly jen oči pro pláč. Do cíle dorazil až po uprchlících v hlavním poli a patřil mezi největší poražené. Do cíle po třídě The Mall u Buckinghamského paláce si přijel jen pro 28. místo. Britové často v průběhu závodu tahali peloton, v souboji Británie vs. zbytek světa se nedočkali pomoci od jiných zemí, ani silných Němců. I proto jim v závěru chyběly síly nutné k docvaknutí vedoucí skupiny.

A tak se cesta ke zlatému triumfu otevřela jiným. Ve skupině uprchlíků hráli se třemi cyklisty prim Španělé, ale ani ti si neporadili s velezkušeným Vinokurovem a Uránem. Jejich souboj pak vyzněl pro kazašského cyklistu. Ten se po loňském těžkém zranění na Tour de France chtěl rozloučit s aktivní kariérou, ale nakonec si ji prodloužil, aby se pokusil o úspěch v Londýně. A to se mu beze zbytku povedlo.

"Je to něco neskutečného," uvedl po dojetí vítěz, jehož rychlostní průměr činil přes 43,2 km/h. Nyní hodlá definitivně skončit. "Tour de France jsem dojel trochu unavený," připustil Vinokurov, jenž dokončil slavný závod krátce před startem her na celkovém 31. místě. "Šlo však o olympiádu a já ji prostě musel jet," dodal jezdec, který měl na Tour v roce 2007 pozitivní dopingový test a nesměl dva roky závodit.

Na možnost bojovat o medaile naopak musel přibližně deset kilometrů před cílem zapomenout Švýcar Fabian Cancellara, který nezvládl zatáčku a upadl. Po ošetření z doprovodného vozidla závod se zraněním dokončil, rentgenové vyšetření v nemocnici posléze nepotvrdilo podezření na zlomeninu klíční kosti, přesto nad startem obhájce zlata ve středeční časovce visí otazník.