Rubriky:

Ostatní sporty

Obhájce zlata skončil. Kostelecký nebude střílet finále trapu

6. srpna 2012 14:46 - Londýn

Zlatá obhajoba se nepovedla. Hrdina olympiády v Pekingu David Kostelecký bude z her v Londýně odjíždět zklamaný. Český střelec na trap tentokrát vůbec nepostoupil do finále. V závěrečné kvalifikační položce netrefil tři terče a se součtem 120 bodů skončil čtrnáctý. Aby mohl usilovat o šestičlenné finále v rozstřelu, potřeboval o dva body lepší výsledek. Neuspěl ani Jiří Lipták, který udělal ještě o chybu více a se 119 body obsadil osmnácté místo. Zlato získal Chorvat Giovanni Cernogoraz.

 

Michal Kamaryt, ČTK

"Sto dvacet není propadák. Samozřejmě jsme si přál víc, ale bohužel, to je sport," řekl Kostelecký, který startoval na čtvrté olympiádě. Před triumfem v Pekingu 2008 byl šestý v Sydney 2000 a v Atlantě 1996 obsadil 31. místo. "Vím, jak je těžký udělat výsledek a medaili, a jsem rád, že se mi to (v Pekingu) povedlo, protože vidím, že to fakt není sranda. Beru to tak, že jednou jste nahoře a jednou dole," řekl.

První dvě položky odstřílel Kostelecký v úvodním dnu soutěže shodně za 24. "Což bylo málo a snažil jsem se následně něco změnit. Střílel jsem rychleji a vyplatilo se," řekl. V třetí položce už nechyboval a po úvodním dnu kvalifikace byl desátý. I první položku druhého dne zvládl bezchybně, ale na závěr kvalifikace mu tři z 25 asfaltových terčů uletěly. "Střílel jsem možná až moc rychle a chyběla tomu nějaká trefená druhá rána," řekl Kostelecký.

Poznal, že mu finále uteklo

Po druhém nezdaru v poslední položce už věděl, že je bez finále. "A posledních deset terčů se mi moc nechtělo, protože jsem věděl, že to je o ničem. Když nejste v šestce, tak to nemá velký význam," řekl.

Lipták při své olympijské premiéře chyboval první den dvakrát, ale ve zbylých dvou položkách celkem čtyřikrát. "Když jsem úvodní den netrefil terč první ranou, dohnal jsem to druhou, ale dnes v tom byla rezerva," řekl Lipták. "Musím to hodit rychle za hlavu. Život jde prostě dál a nekončí to jedním nepovedeným závodem."

Čeští střelci tak na olympijských hrách v Londýně vybojovali jeden cenný kov, o který se bronzem ve sportovní malorážce zasloužila Adéla Sýkorová.

Poslední střelecké zlato her získal v trapu díky nejlepšímu výsledku ve finále Chorvat Cernogoraz. Devětadvacetiletý střelec byl v kvalifikaci šestý, ovšem díky tomu, že ve finále minul jen jednu ránu, se dostal do rozstřelu o vítězství, v němž porazil Itala Massima Fabbriziho.

Rozstřel se konal také o bronz, který získal pětačtyřicetiletý Fehaíd Al Díhání a postaral se o historicky druhou olympijskou medaili pro Kuvajt. Tu první vybojoval také on, před 12 lety v Sydney ve dvojitém trapu.

Al Díhání v souboji o medaili porazil Australana Michaela Diamonda, jemuž k medaili nepomohl ani vyrovnaný světový a překonaný olympijský rekord v kvalifikaci maximálním nástřelem 125 bodů. Čtyřicetiletý vítěz z Atlanty a Sydney ve finále selhal, minul pět terčů a neuspěl ani v rozstřelu s Kuvajťanem.

XXX. letní olympijské hry v Londýně:
Sportovní střelba:
Muži - trap: 1. Cernogoraz (Chorv.) 146 (122+24/v rozstřelu 6), 2. Fabbrizi (It.) 146 (123+23/5), 3. Al Díhání (Kuv.) 145 (124+21/4), 4. Diamond (Austr.) 145 (125+20/3), 5. Serrano (Šp.) 144 (123+21), 6. Glasnovič (Chorv.) 143 (122+21), ...14. Kostelecký 120, 18. Lipták (oba ČR) 119.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..