Galkinová zaběhla 3000 metrů překážek poprvé pod devět minut

PEKING

Ruská běžkyně Gulnara Galkinová-Samitovová vyhrála na olympijských hrách v Pekingu finále závodu na 3000 metrů překážek v novém světovém rekordu. Jako první žena v historii se dostala pod devět minut, zvítězila časem 8:58,81 a stala se první olympijskou šampionkou v této disciplíně. Galkinová vylepšila své vlastní maximum po čtyřech letech o téměř tři sekundy.

Nadvládu ruských běžkyň narušila pouze Eunice Jepkorirová z Keni, jež proběhla cílem druhá s devítisekundovou ztrátou. Za ní se seřadily nejlepší dvě závodnice z loňského mistrovství světa v Ósace šampionka Jekatěrina Volkovová a Taťjana Petrovová.

Třicetiletá Galkinová ziskem zlaté medaile slavila velký comeback po loňském sedmém místě na MS, kde se vrátila k atletice po dvouleté závodní pauze. Tu si vybrala po předchozí olympiádě, na níž skončila šestá v běhu na 5000 metrů. Chtěla se prý tehdy zbavit stresu z tlaku na úspěch a věnovat rodině. V Ósace se ale dostala pod tlak znovu.

"Vloni jsem byla prázdná, byl to nešťastný rok. Chci na něj zapomenout a tohle mi v tom hodně pomůže," řekla olympijská vítězka, jež nedělní závod vyhrála s přehledem způsobem start-cíl. "Byla jsem ale ve finále dost vystrašená. Přece jenom je to olympiáda," dodala.