Španělští basketbalisté postoupili po 24 letech do semifinále OH

PEKING

Španělští basketbalisté si po 24 letech zahrají o olympijské medaile. Úřadující mistři světa porazili ve čtvrtfinále 72:59 Chorvatsko a postoupili do semifinále. V něm se utkají s Litvou, která vyřadila domácí Čínu vedenou litevským koučem Jonasem Kazlauskasem přesvědčivě 94:68. Suverénně postoupili také Američané po výhře 116:85 nad Austrálií. V semifinále narazí na obhájce prvenství Argentince, kteří si ve zcela vyrovnaném klání poradili s Řeckem 80:78.

Španělé s Chorvaty ani jednou neprohrávali a účastí v semifinále se přiblížili úspěchu svých předchůdců na olympijských hrách v Los Angeles 1984, kteří získali stříbro. Tahounem vicemistrů Evropy dnes byla jejich největší hvězda Pau Gasol s 20 nastřílenými body.

Litevci, kteří při jistotě prvního postupového místa vypustili poslední zápas základní skupiny a prohráli o 31 bodů s Austrálií, navázali proti Číňanům na předchozí výkony na turnaji. Soupeře nechali žít medailový sen prakticky pouze první čtvrtinu, kterou vyhráli o dva body, ale potom již mířili nezadržitelné do semifinále. Tam se na olympiádě probojovali už popáté za sebou a ve sbírce mají tři bronzy. Nejlepším střelcem Litevců byl Šarunas Jasikevičius s 23 body, na straně Číny tradičně vévodil Jao Ming.

Drama mezi Argentinou a Řeckem

Favorizovaný výběr hvězd Spojených států se sice proti Austrálii pozvolna rozjížděl a první čtvrtinu vyhrál o jediný bod, poté však Američané náskok postupně navyšovali a definitivně rozhodli o osudu zápasu v jeho třetí části, v níž zvítězili 34:18. Poprvé byl nejlepším střelcem utkání nejužitečnější hráč uplynulého ročníku NBA Kobe Bryant, jenž zatížil soupeřovo konto 25 body.

V utkání dne se podařilo Argentině udolat Řecko 80:78, na čemž se nejvýrazněji podílel Manu Ginobili, hájící v NBA barvy San Antonia. Řecko sice vedlo o bod v poločase, ale od stavu 66:66 necelých šest minut před koncem, kdy přišla následně trojka Carlose Delfina, neustále alespoň bod ztrácelo.

Jen 46 vteřin před koncem se po zvýšení Ginobiliho na 80:75 zdálo rozhodnuto, na druhé straně se však trefil za tři body Panajotis Vasilopulos. Odpověď Ginobiliho ze stejné vzdálenosti se minula účinkem a Spanulis stihl tři vteřiny před koncem tříbodový pokus, ale neuspěl.

O obrovské vyrovnanosti zápasu svědčí i to, že se obě mužstva vystřídala celkem patnáctkrát ve vedení, devětkrát byl stav vyrovnaný. Ani jeden z týmů se nedokázal svému soupeři bodově utrhnout - nejvyšší vedení Argentiny bylo o sedm bodů, Řekové vedli nejvíce o pět.