Rubriky:

Ostatní

Na olympiádě už bylo provedeno přes 4000 dopingových testů

20. srpna 2008 12:37 - PEKING

V rámci olympijských her v Pekingu bylo dosud provedeno 4133 dopingových testů, z toho 840 krevních. Oznámil to Mezinárodní olympijský výbor MOV, jehož představitelé jsou spokojeni s tím, že se zatím objevilo jen minimum pozitivních případů.

Kontrolou těsně před olympiádou neprošla řecká překážkářka Fani Chalkiáová, přímo v dějišti zatím uvízli v sítích komisařů španělská cyklistka Maria Isabel Morenová, vietnamská gymnastka Thi Ngan Thuong Do a střelec Kim Čong-so z KLDR, který dokonce musel vrátit stříbrnou a bronzovou medaili. Ve středu se v Pekingu začal řešit případ stříbrné sedmibojařky Ljudmily Blonské z Ukrajiny, která měla údajně pozitivní test na anabolické steroidy.

Podle MOV je minimum případů důsledkem zdůrazněného vyhlášení nekompromisního boje proti dopingu. "Mezinárodní olympijský výbor dal od začátku najevo, že bude s dopingem tvrdě bojovat," prohlásila mluvčí MOV Giselle Daviesová. "Cítíme, že velkou roli sehrál odstrašující efekt. Atleti vědí, že MOV to myslí vážně a svou práci dělá dobře," dodala.

Do nedělního ukončení her bude zkontrolováno dohromady 4500 vzorků, což je skoro o 900 víc než na aténské olympiádě před čtyřmi lety. Tehdy bylo 23 výsledků pozitivních. Daviesová potvrdila, že denně podléhá analýze až 350 vzorků. Prokázání negativního testu je možné standardně do 24 hodin, vzorky pozitivní na steroidy mohou být odhaleny do 48 hodin a 72 hodin trvá nalezení krevního dopingu EPO.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..