Rubriky:

Formule

S Coulthardem jsme nadále přátelé, říká manažer Turek

26. února 2005 11:01 - PRAHA

Už devátou sezónu působí ve formuli 1 Pavel Turek. Manažer týmu West McLaren Mercedes věří, že v letošní sezóně se stáji povede lépe než loni. "Za devět let ve formuli 1 však vím, že dělat nějaké závěry před startem sezóny není dobré. Až samotné závody ukáží skutečnou sílu a kvalitu vozů," říká Turek v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Loňská sezóna týmu West McLaren Mercedes nevyšla. Co jste udělali pro lepší výsledek v té letošní?
V polovině minulé sezóny jsme se stěhovali do nového technologického centra. To není pro tým jednoduchá záležitost, takže sezóna pro nás byla opravdu obtížná. Letos už můžeme vycházet z nového zázemí, které si dovolím bez nadsázky nazvat v rámci F1 unikátním.

V čem by měl být letošní vůz MP4-20 lepší, než loňský model?
Tohle lze těžko specifikovat. Hodně záleží na technických předpisech. Změny pro letošní sezónu přišly podle mne pozdě, ale jsou největší od roku 1997, kdy se výrazně změnil rozměr vozu. To jsou ale velké výzvy pro designéry jako je Adrian Newey. Testy pro nás dopadly velmi dobře, ať co se týká rychlosti, tak i spolehlivosti a dalších sledovaných ukazatelů. Za devět let ve formuli 1 však vím, že dělat nějaké závěry před startem sezóny není dobré. Až samotné závody však ukáží skutečnou sílu a kvalitu vozů.

Myslíte, že Ferrari bude opět tak suverénní jako loni?
Nechci spekulovat. Musím vycházet z výsledků našich testů a musel bych mít detailní informace o výsledcích testů soupeřů. Nejen samotné výsledky, ale musel bych znát i jejich záměry. Až průběh sezóny ukáže, jak na tom kdo je.

Jak silná je podle vás dvojice Räikkönen - Montoya?
Dnes už jsou oba velmi kvalitními a vyzrálými jezdci. Juan Pablo Montoya je impulsivní dravec. V týmu se výborně zabydlel. Kimi Räikkönen je naopak velmi klidný. Ne nadarmo se mu říká Iceman, tedy ledový muž. Určitě mezi nimi bude obrovská rivalita a třecí plochy, ale nepochybuji o tom, že pouze v rámci regulí. V týmu Rona Dennise už léta platí, že jezdci jsou si rovni, bylo to za dob Senny a Prosta, Häkkinena s Coulthardem a nic se na tom nemění ani nyní, kdy do vozů usedají Räikkönen s Montoyou.

S Davidem Coulthardem jste dobří přátelé. Nemrzelo vás, že odešel po téměř deseti letech od týmu?
Bylo obdivuhodné, jak dlouho v jednom, týmu vydržel. Dalo se předpokládat, že k této situaci dojde. Všichni jsme se na ni připravovali. Na našem přátelství se nic nemění. V kontaktu jsme každý týden, teď se uvidíme osobně i na závodech. David jen změnil týmové barvy, nic víc.

Ve formuli 1 působíte devátou sezónu, co se za ty roky nejvíc změnilo?
Pochopitelně toho bylo hodně. Především však komerční prostředí jak v samotné formuli, tak pochopitelně i v týmech. V prvních letech společného působení značky West a týmu McLaren Mercedes jsme zažili úspěšné roky. Dva tituly mistra světa Miky Häkkinena a jedno prvenství v Poháru konstruktérů. Později přišla léta, kdy se tolik nedařilo a dominovali Michael Schumacher a Ferrari. Velkou změnou byl i vstup formule 1 do třetích zemí, především arabského světa, Asie a hlavně Číny, která je pro partnery mnoha týmů velice perspektivní z obchodního hlediska.

Tabákový koncern reprezentovaný značkou West v týmu McLaren Mercedes končí, kdy to bude a co je příčinou?
Důvodem jsou především britské předpisy, zakazující od července tuto formu prezentace tabákových výrobků a stáj Rona Dennise je britská.

Přijít má známá whisky Johnnie Wolker, změní se design vozů v průběhu sezóny?
K tomu se nemohu vyjádřit, ale Johnnie Wolker bude jedním s partnerů, nikoliv titulárním.

Znamená odchod značky West i váš konec u týmu a odejdete z formule 1?
O tom je předčasné hovořit. Moje budoucnost by nemusela být ve formuli 1 spojena jen s touto značkou. Dostal jsem nabídky z jiných týmů, ale mohu pokračovat i v jiné pozici i u tabákového koncernu reprezentovaného v F1 značkou West. Možností je několik a já je zvažuji, takže by ode mne nebylo seriózní teď cokoliv říkat jako stanovisko.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit