Motocyklista Pešek dojel na Sachsenringu šestý

HOHENSTEIN-ERNSTTHAL

Český motocyklový reprezentant Lukáš Pešek obsadil šesté místo ve Velké ceně Německa, v níž ho trápila zablokovaná záda. Desátý závod mistrovství světa ve třídě do 125 ccm vyhrál Maďar Gábor Talmacsi, který potvrdil své výkony z předešlých tréninků a kvalifikací a vyhrál stylem start - cíl. Díky vítězství se posunul do čela šampionátu.

Pešek, který byl loni na Sachsenringu nejrychlejší v kvalifikaci a v závodě dojel třetí, startoval do posledního závodu před domácí brněnskou Velkou cenou z druhé řady. Na začátku se sice dokázal držet na medailových pozicích, jezdil druhý i třetí, v polovině závodu se však začal postupně propadat početnou skupinou, která pronásledovala suveréna Talmacsiho.

Pešek kvůli svému zdravotnímu handicapu nestačil na konkurenci a deset kol před cílem byl sedmý. Když už to vypadalo, že si připíše stejný počet bodů jako v Assenu, upadl v poslední zatáčce Španěl Sergio Gadea a tovární jezdec Derbi se posunul na šestou pozici. V průběžném pořadí je Pešek dál čtvrtý.

V kubatuře do 250 ccm slavili dvojnásobný triumf jezdci KTM. První vítězství v sezoně vybojoval Japonec Hiroši Aojama, který v závěru předstihl jen o 119 tisícin sekundy Fina Miku Kallia. V čele šampionátu se udržel dnes čtvrtý Španěl Jorge Lorenzo. Karel Abraham závod nedokončil. Při pádu poškodil svůj motocykl a rozhodl se nepokračovat.

V kategorii MotoGP zvítězil poprvé v sezoně Španěl Daniel Pedrosa. Opět se tak potvrdilo letošní pravidlo, že nevyhrává vítěz kvalifikace. Australan Casey Stoner startující z pole position dojel pátý. Nejlepší výsledek v sezoně zajel úřadující mistr světa Američan Nicky Hayden, který skončil třetí.

Závod se vůbec nepovedl Italovi Valentinu Rossimu, který již v pátém kole vypadl, když nezvládl předjížděcí manévr v boji o šesté místo. Pětinásobný mistr světa v královské třídě se po pádu ještě pokusil opět zapojit do závodu, ale jeho yamaha již nefungovala.

Do 125 ccm:
1. Talmacsi (Maď./Aprilia) 39:30,802, 2. Kojama (Jap./KTM) -3,532, 3. Faubel (Šp./Aprilia) -3,610, 4. Corsi (It./Aprilia) -4,444, 5. Krummenacher (Švýc./KTM) -11,851, 6. Pešek (ČR/Derbi) -11,920, 7. Cortese (Něm./Aprilia) -17,271, 8. Smith (Brit./Honda) -19,484, 9. Nieto (Šp./Aprilia) -20,950, 10. Ranseder (Rak./Derbi) -22,628.