Peškovi kvalifikace nevyšla, startuje až ze druhé řady

SEPANG (MALAJSIE)

Druhá část kvalifikace na Velkou cenu Malajsie silničních motocyklů Lukáši Peškovi nevyšla kvůli problémům s nastavením stroje podle představ. Vítěz předchozího závodu mistrovství světa v Austrálii obsadil sedmé místo a do předposledního dílu sezóny třídy do 125 ccm odstartuje ze druhé řady. V pátek přitom český pilot v úvodní části kvalifikace zajel třetí čas.

Na rozdíl od pátečních jízd se dařilo Peškovu soupeři v boji o třetí místo v šampionátu. Japonec Tomojoši Kojama, na kterého jednadvacetiletý rodák z Prahy ztrácí pět bodů, si polepšil ze 24. pozice na šestou příčku a bude stát na startu vedle Peška.

"Dělal jsem, co jsem mohl, ale abych udržel první řadu, potřeboval bych větší výkon motoru. Mechanici na tom budou do zítra pracovat. Je to potřeba, abych mohl zajet dobrý závod jako v Austrálii," uvedl český jezdec na internetové stránce týmu Valsir Seedorf Racing.

Pole position vybojoval Španěl Hector Faubel, který byl přitom o den dříve až jednatřicátý a dokonce nesplnil limit pro účast v hlavním závodě. Dnes však v Sepangu předstihl o 116 tisícin sekundy lídra kubatury Maďara Gábora Talmacsiho, s kterým bojuje o titul.

Rossi zajel až devátý čas

Nejlepší startovní pozici v sezoně si vybojoval ve dvěstěpadesátkách Karel Abraham, jenž skončil v kvalifikaci třináctý. Abrahamovi tak v kubatuře do 250 ccm unikla o jedno místo třetí startovní řada. Za dvanáctým Japoncem Jukim Takahašim však zaostal sedmnáctiletý český jezdec s aprilií téměř o sekundu. Kvalifikaci vyhrál jiný japonský pilot Hiroši Aojama, jenž v nejvyrovnanějším boji o pole position v Sepangu porazil o 32 tisícin sekundy Fina Miku Kallia. Vedoucí muž seriálu Španěl Jorge Lorenzo vyjede ze třetího místa.

V královské třídě MotoGP opanoval kvalifikaci potřetí za sebou Španěl Dani Pedrosa, jenž byl o 41 tisícin sekundy rychlejší než jistý mistr světa Australan Casey Stoner. Pedrosa si tak zajistil dobrou výchozí pozici pro boj o titul vicemistra, který svádí s Italem Valentinem Rossim. Sedminásobný šampion zajel na novém asfaltu až devátý čas.