Mistrem světa do 125 ccm je Talmacsi, Pešek skončil čtvrtý

VALENCIE

Lukáš Pešek skončil v letošním ročníku mistrovství světa silničních motocyklů čtvrtý. V nedělní Velké ceně Valencie, která šampionát kubatury do 125 ccm uzavřela, dojel do cíle na pátém místě. Závěrečný závod roku vyhrál Španěl Hector Faubel, mistrem světa se stal Maďar Gábor Talmacsi.

Pešek, pro nějž nedělní závod znamenal loučení s nejslabší kubaturou MS i se strojem Derbi, po startu klesl až na konec první desítky, zato jeho konkurent v boji o celkovou třetí příčku Tomojoši Kojama z Japonska se z 15. místa na startovním roštu posunul o něco vpřed. V čele byl s nadějným náskokem lídr šampionátu Talmacsi, za ním se Pešek rychle prodral až na třetí pozici.

Druhý jezdil domácí Faubel, který se však za hlasitého ryku z tribun k Talmacsimu postupně přibližoval, až ho na konci devátého kola předstihl. Pešek za nimi bojoval o třetí pozici s Italem Mattiou Pasinim a dalším Španělem Pablem Nietem, ale bodově na tom byl stále lépe Kojama, jemuž v tu dobu patřilo dvanácté místo.

Před Kojamu se Pešek nedostal

Duel Faubela a Talmacsiho dostával diváky do varu, tříčlenná skupina včetně Peška se však k vedoucí dvojici stále přibližovala. V posledním okruhu se do boje o prvenství zapojil i Sergio Gadea, ale před šestadvacetiletého maďarského jezdce se už nedostal.

Faubel tak slavil jen dílčí triumf, ten celkový zůstal v rukou Talmacsiho, který se stal prvním maďarským mistrem světa v historii silničních závodů. "Když mě Hector předjel, snažil se mě brzdit, aby nás dojeli soupeři. Byl to nesmírně těžký závod, ale teď mám fantastické pocity, celá sezona byla super," prohlásil nový šampion.

Pešek dojel pátý o pět setin sekundy za Pasinim, k celkovému třetímu místu v MS by však potřeboval ve Valencii vyhrát. Kojama totiž skončil devátý, což mu k udržení náskoku bohatě stačilo.

Závod čtvrtlitrů vyhrál Fin Mika Kallio, sedmý muž konečného pořadí MS, naopak už jistý šampion Jorge Lorenzo dojel ve Valencii právě na sedmém místě. Český závodník Karel Abraham závěrečný závod sezony nedokončil a celkově obsadil šestnáctou pozici.

Smutným hrdinou vyvrcholení sezony MotoGP se stal Ital Valentino Rossi, jenž do závodu nastoupil navzdory třem zlomeným kůstkám na pravé ruce po pádu v sobotní kvalifikaci. Sedminásobný šampion však musel zhruba deset kol před koncem svou yamahu odstavit a mohl tak pouze z boxů sledovat, jak si pro vítězství a titul vicemistra dojel domácí Dani Pedrosa.

Bývalý šampion z dvěstěpadesátek i stopětadvacítek Pedrosa si ve Valencii připsal po souboji s již jistým mistrem světa Caseym Stonerem druhé vítězství v sezoně a předstihl Rossiho v celkovém pořadí o pouhý bod. Slavný Ital skončil v hodnocení sezony horší než druhý poprvé od roku 1996, kdy v MS debutoval devátým místem.